söndag, juni 11, 2023
MMAnytt.se
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO
  • För medlemmar
No Result
View All Result
MMAnytt.se

Strikeforce: Melendez vs Masvidal – Vad nu då?

Strikeforce
18 december, 2011 23:04
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
av

I natt gick Strikeforce: Melendez vs Masvidal av stapeln och trots att vd Scott Coker i en intervju med MMANytt trodde det skulle bli några oväntade resultat på galan så blev det ändå favoriterna som tog hem vinsterna.

Efter galan ställer jag mig själv och er läsare frågan – Vad nu då?

Gilbert Melendez
Med tanke på att större delen av eliten i lättviktsdivisionen är i UFC är frågan hur Melendez ska förhålla sig till att vara ”kidnappad” i Strikeforce. Visst skulle han kunna ta emot någon som rankas bland topp 20 i världen i Strikeforce, men Melendez skulle inte ha något att vinna på den typen av matcher. Han skulle förväntas vinna och när dominansen inte är fullständig så blir han ifrågasatt.

Det enda rätta är att släppa idén om att Strikeforce och UFC ska leva i sida vid sida med dubbla mästare och släppa in honom i UFC. En match mot antingen Frankie Edgar eller Benson Henderson, beroende på vem som är mästare när Melendez utmanar, skulle passa som handen i handsken.

Jorge Masvidal
Masvidal får åka hem, slita ut några handkontroller till sin Xbox i ren frustration och fundera över sitt nästa drag. En match mot Josh ”The Punk” Thomson, som kommer från en förlust och vars fotskada förhoppningsvis är på väg åt rätt håll, eller snyggbyxan Lyle Beerbohm, som har två raka förluster i bagaget, skulle vara alternativ som skulle passa Masvidal.

Cristiane Santos
Underbart är kort. Ett riktigt styrkebesked att efter 18 månader komma in och dominera på det sättet. Frågan är om hon med sin styrka och förmåga att avsluta faktiskt inte tar död på sin division på ett sätt som det inte finns en motsvarighet på hos männen.

Egentligen är det efter fyra MMA-matcher för tidigt för ”Rowdy” Ronda Rousey att hamna i Cyborgens sikte men risken är överhängande att det blir så. Eller så får Shayna Baszler ytterligare en chans på Santos efter att ha radat upp fyra vinster utanför Strikeforce. Annars får Scott Coker helt enkelt tvångsmata några av 135:orna han har till sitt förfogande, som han gjort tidigare, och ställa dem framför ”Cyborg” och hoppas på det bästa.

Hiroko Yamanaka
Detta var debuten i USA för Yamanaka. Smärtsamt nog tog det enbart 16 sekunder innan förlusten var ett faktum och hennes vinstsvit på åtta matcher var bruten. Vissa kan vill hävda att domaren bröt lite för tidigt men resultatet hade blivit detsamma vid låt oss säga 25 sekunder. Hon blev helt enkelt överkörd.

Det blir tillbaka till Japan och Jewels.

Gegard Mousasi
Han är stabil. Men är det den egenskapen som får publiken att köpa biljetter eller oss fans att bänka oss framför TV:n?

Förutsatt att ”King Mo” Lawal besegrar Lorenz Larkin på Strikeforce – Rockhold vs. Jardine den 7 januari så vore ett returmöte mellan honom och Mousasi av intresse i Strikeforce. Mousasi kanske hinner med någon match där emellan som ingen kommer lyfta ögonbrynen över förutsatt att han vinner.

Ovince St. Preux
Får hoppas att St. Preux känner sig hemma i Strikeforce för det är organisationen han kommer kalla för sitt hem under ett tag framöver. Övergången från amerikansk fotboll till MMA har fungerat ganska väl och inför denna match hade han vunnit åtta matcher i rad. Sen gav de honom ett pussel få trodde han skulle klara av att lägga ut.

Risken är att de ställer OSP mot Marcos Rogerio ”Pezao” de Lima, som också kommer från en förlust efter åtta raka vinster, och då kan han få det svårt.

K.J. Noons
Noons hade innan matchen ställt sig frågande till en fortsatt karriär i sporten om han inte kunde besegra Evangelista, och det ligger något i den tanken. Men nu klarade han det testet och nästa kommer förmodligen Caros Fodor stå för. Fodor gick match på underkortet på denna gala och knockade sin motståndare inom loppet av 13 sekunder.

Billy Evangelista
Två förluster i rad och kontraktet med Strikeforce lär vara i fara om trenden fortsätter. Beroende på hur Strikeforce resonerar kan de använda Jorge Gurgel att skicka ut Evangelista eller ställa honom mot Maka Watson som är i samma knipa som Evangelista.

Föregående inlägg

Strikeforces tungviktsturnering bokad till den 3 mars

Nästa inlägg

Sammanfattning av Strikeforce: Melendez vs Masvidal

Ladda fler

Senaste nyheterna

  • 20:44Är UFC-legendaren Amanda Nunes tid förbi?
  • 19:43VIDEO: UFC-stjärnan Conor McGregor knockar maskoten!
  • 14:59UFC-chefen dementerar rykten om Khamzat vs. Usman!

Populärt på MMAnytt.se

  • Khamzat hyllas av tungviktaren – efter tuff sparring: ”Jävla odjur”
  • VIDEO: UFC-veteranen knockad – för sjunde gången i rad!
  • UFC-mästaren redo för stormatch mot Khamzat: ”Jag gillar det”
  • VIDEO: Före detta UFC-stjärnan Jorge Masvidal konfronterar Jake Paul
  • Paddy Pimblett ger uppdatering om UFC-returen: ”Jag var sämst”

Kontakta MMAnytt

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected]
Annonsera på MMAnytt: Klicka här

Nyhetsbrev

Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakta oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade