Alistair Overeem nekas licens av NSAC och kan söka ny om nio månader
För några minuter sedan avslutade Nevada State Athletic Commission (NSAC) sitt sammanträde där bland andra Alistair Overeem skulle få sin licensansökan behandlad. Detta var särskilt intressant då samma kommission tagit ett test på Overeem som visade på testosteronvärden som var fjorton gånger högre än den genomsnittlige mannen.
Det höga testosteronvärdet var ett faktum kommissionen inte kunde se förbi hur än trevlig, vältalig och väl förberedd Overeem och hans försvarare var. Kommissionens beslut blev att Overeem nekades licens och tillåts söka på nytt först om nio månader (från den 27 mars). Kommissionen menade att straffet för överträdelsen var egentligen 12 månader men att de sänkte något på grund av de omständigheter som presenterats.
När det blev klart för Overeem att han skulle genomgå ett test i samband med en presskonferens inför UFC 146 ska han ha försökt att komma undan men han stoppades och han informerades om att om han inte frivilligt deltog att det skulle ses som ett positivt prov. Overeem ursäktade sig med att han skulle till en intervju men ändrade sig sedan till att han skulle tala med sin advokat utifrån anklagelserna om misshandel. Han hann ändra sig ännu en gång och säga att han inte vill få kallelse gällande konflikten med Golden Glory, något hans ombud vidhöll under förhöret med kommissionen.
Overeems juridiska ombud framställde att Overeem fått antiinflammatorisk medicin och att Overeem inte varit medveten om att den skulle påverka hans testosteronnivåer. Under förhöret förtydligade Overeem att han inte frågat efter behandlingen utan att han blivit ordinerad den av sin läkare. Därefter försökte Overeems läkare ge en bild av förloppet men han gjorde inget bra intryck och hans berättelse var svag.
Domen föll och ett av villkoren som kommissionen hade var att Overeem inte skulle ansöka om licens någon annanstans och inte heller gå match. Inte ett bra år för Overeem med andra ord. Det finns fortfarande en öppning för Overeem att försöka få licens till en nyårsgala, men då ska allt stämma.
Bethard erbjuder dig GRYMMA odds på UFC samt ett generöst välkomsterbjudande på 1000kr. Klicka här nedan för att komma igång! | 🔞 + | stödlinjen.se | spela ansvarsfullt | spelpaus.se | regler och villkor gäller för bonus med omsättning & insättningskrav | Gäller för endast nya spelare
Skönt att han blev avstängd, hoppas de avskräcker några från att roida :)
http://www.youtube.com/watch?v=CN3Ov37__Ew&feature=related
Check this shit out bitches!
Bra intervju,cmen fan vad intervjuaren avbryter hela tiden.
Någon som vet hur det gick för Nick Diaz? Han hade väl också förhör idag?
Såg inte honom alls, vilket antagligen betyder att de la ner fallet kring honom eftersom tiden har gått ut och de inte kallat honom än… Om jag förstod hur processen fungerade rätt.
Skönt att vi snart får se Overeem i ringen igen.
Kommer han att komma tillbaka som LHW då han nu måste lägga ner steroide… jag menar hästköttet
“testosteronvärden som var fjorton gånger högre än den genomsnittlige mannen.”
stämmer verkligen det påståendet…?
Nej.Konstigt att man inte har bättre koll än så.
Nej. 14:1 är en kvot, ingen mängd. Chael hade väl typ 18:1 tex.
Japp: angående kvot. Inget med den som säger att 1 (ettan – epitestosteronet) ligger på den genomsnittlige mannens nivå. Det skulle ju, rent teoretiskt, kunna vara lägre, vilket också hade gett en förskjutning i kvotförhållandet.
FAAAAN VAD SKÖNT!!! han är så jävla vidrig jävla roid fuskare…Hoppas han aldrig mer får tävla i UFC!
Senaste James Bond var nog roidad ska du se :)
James Bond var väl ingen MMA Fighter?
Nej nej. James Bond finns på riktigt.
om jag har förstått det rätt så straffas man med 12 månaders avstängning om man har tagit något otillåtet preparat? oavsett vilket? känns som att antingen är man skyldig lr så är man det inte ? 12 månader lr inget straff alls kan man ju tycka då isf
Fatta att Sonnen hade HÖGRE värden än Overeem.
den lilla ramen men högre värden än Overeem.
(lilla = relativt såklart)
Sonnen gjorde ett B test som sedan bevisade hans oskuld vad gäller doping, han blev avstängd 6mån för förhögt T/E värde (tycka vad man vill om det)
Reem gjorde inte ens ett B test eftersom han nu kan skylla på att det inte var hans fel, utan doktorns
Tycker det är synd för sporten trovärdighet i sig eftersom 12månaders regeln inte verkar gäller TestoReem
Sonnen blev avstängd för att inte ha meddelat kommisionen om sin behandling på ett korrekt sätt.Inget annat.
Hela försvaret var ju ett stort skämt! Att också hans läkare som försvaret grundade sig på åkt dit förut, bland annat för att sälja kontrollerade preparat över nätet utan recept, gör det hela bara pinsammare.
http://www.localnewsonly.com/2010lno/news/05/P01Hector_Molina.jpg
Det verkar som om dom köpt hans story ( åtminsone officiellt ). Den reducerade avstägningen verkar bara gälla för det personliga ansvar som alla atleter har för vad dom stoppar i sig.Oavsett skäl.
Vore konstigt annars.För hade dom friat Overeem helt.Så hade ju alla kunnat skylla på att dom inget visste hädanefter.
Kom det fram vilket läkemedel han syfta på?
Kom fram information från fans under förhöret att den där läkaren minst sagt har ett tveksamt förflutet.
Hoppas han kan vara med på Ufcs Japan kort kanske blir han vs JDS i japan i sen sommaren/hösten ? :D
Sensommaren/hösten??
Sjysst mattekunskap hörru
Det jag ville få fram var att jag hoppas på att de kan gå match någon gång under tidsperioden aug-oktober om du inte fatta det :) .
:)
Räkna först hur måna månader året har, sen vilken månad vi är i, sen vilken månad oktober är i, därefter hur många månader han är avstängd i. Mattegeni
“Vilken månad oktober är i”? Och du klagar på honom? Sorry, men du bad nästan om det =)
Därför jag skrev JAPAN ett antal gånger kära du…. de har inte samma regler där borta, Ufc brukar ju gå efter nevada av respekt men den här matchen kan ju dra in enormt med pengar så de kanske struntar i NSAC . Försök inte idiot förklara mig när du inte förstår vad jag vill få fram .. Japan ligger inte i Nevada eller USA om du inte visste det :) .
Villkoret är dock att han INTE fightas utanför Nevada….
Lite halvsynd då du uppenbarligen inte kan räkna
Lite halvsynd att du ska vara en douchebag bara för du inte fattar hur licens och mma världen funkar, sorry om jag var oklar med varför de skulle mötas på UFC JAPAN kan förklara det nästa gång så du inte behöver vara smart och förklara att du kan räkna månder mellan april och aug :) .
Det är inte jag som är douchebag. Det är du som är korkad
Laynpray, låt mig göra det klart för dig. Året har 12 månader, och Mars är månad nr 3. Alltså borde Overeem vara fri från domen den 12e, alltså julmånaden!!! Trololo
LOMBARD TILL UFC !!!
Haha han visste inte att det var testo i sin jevla medecin men ändå skulle han smita från pissprovet.
medicin*
K1 here reem comes
Tror också han kan ställa upp i någon K1 gala är ju tydligen en pris summa på 2 mille $ på någon gala som går i Europa .
Bra kolla du har! Testa att läsa artikeln innan du skriver, alternativt filtrerar dina kommentarer genom att först låta ngn annan läsa det du skrivit innan du postar det och sedan låta den personen skriva i ditt ställe!
Sista stycket:”Domen föll och ett av villkoren som kommissionen hade var att Overeem inte skulle ansöka om licens någon annanstans och inte heller gå match. Inte ett bra år för Overeem med andra ord. Det finns fortfarande en öppning för Overeem att försöka få licens till en nyårsgala, men då ska allt stämma.”
Missade det men du tror sj att han struntar i att slåss i ett helt år bara för han riskerar licensen i nevada han skulle ju förlora otroligt mkt pengar på det .
Förstår att ett av villkoren i domen var att han inte skulle göra det men det ända han riskerar då är väll längre avstängning i nevada ?
Jo han riskerar längre avstängning ochdessutom tjänar han självklart mer pengar i UFC än i K-1.
Inte om man läser det sista stycket i artikeln ovan (förutsatt att Reem vill ansöka om ny licens så klart).
“Detta var särskilt intressant då samma kommission tagit ett test på
Overeem som visade på testosteronvärden som var fjorton gånger högre än
den genomsnittlige mannen.” Igen… Lär ni er aldrig??
Overeems bortförklaringar var de mest pinsamma någonsin och då är jag ändå ett stort fan av Overeem. Han skulle kört med en “halvsanning”, typ att han dopat sig pga att han ville att en skada skulle läka fortare men att han trodde att det var i sin ordning eftersom han inte hade någon licens hos NSAC och inte ens hunnit ansöka om någon licens ännu. Han skulle betona att han blivit testad innan på oförberedda test så sent som runt nyår och skulle man ha testat honom i samband med att han ansökte om en licens hos NSAC så skulle han garanterat ha varit ren. Med andra ord, han trodde det var ok att använda dopingklassad medicin så länge han inte hade någon licens eller ansökt om någon. Han ville bara att sin skada skulle läka snabbare och är helt emot doping i tävlings sammanhang.
Han skulle så klart blivit straffad ändå av NSAC men tror han skulle ha kommit undan med ett betydligt lindrigare straff, kanske typ 6 mån avstängning.
Att lägga upp sitt försvar med att man tagit medicin mot en inflamation som råkade innehålla Testo och dessutom använder en läkare som förekommit i skumma dopinghärvor tidigare är ju så korkat som det bara kan bli och sen div förklaringar till att man försökte sticka ifrån presskonferensen, han skulle stått fast vid sitt första svar. Är ju inte direkt ovanligt att kända fighters har fullt upp med olika intervjuer osv.
Han skulle haft mig som rådgivare så hade jag löst detta betydligt smidigare. Jag är dessutom polare med hans chef Dana White så jag skulle snackat bort detta så Dana blivit på bra humör han med ;-)
Hoppas du tvättade den där handen fort efteråt
Tror inte att det hade gynnat honom att säga att han medvetet tog en testohöjare.
:'(
Nu är frågan om ufc klämmer in honom i en match utanför USA eller inte, de borde ha som regel att aldrig mer sätta overeem på en gala som är i usa för att slippa en massa skit.
Härligt, synd att han ens fick en fight i UFC ;(
Men han gick ju en match mot brock?
Var väl en fråga om tid innan han skulle åka dit på något sätt? Tråkigt för oss….
Vilket skämt! Samma pajasläkare översåg Overeems dopingtest då han gick match mot Werdum.. inte konstigt att han inte åkt fast tidigare. Inte konstit att tidigare strikeforce fighters åker fast nu när Zuffa tagit över. Vi lär nog se en massa fighters åka fast i framtiden… suck…
Det har väl inte åkt fast fler från SF än från UFC?! Trots att Zuffa haft UFC sen mma blev en legitim idrott.
Menade bara att King Mo, Cyborg, (Diaz) och nu Overeem åkt fast rätt snabbt efter att Zuffa tagit över. Säkert bara en tillfällighet när samma Kommisioner kollar alla MMA-event. Men hur kan en sån skum läkare som Molina övervaka Overeems dopingtestet och sen ett år senare vara den som ger honnom drogerna…
Dumma Alistair, såg verkligen fram emot att se honom.. om han roidar sig, betyder det att han eg inte har så stor tillit till sig själv som han skulle kunna ha?
Förvisso inget om steroider för närvarande gällande Reem. Så låt oss inte “hoppa på pistolen”, som jänkarna säger.
hHAHHAHA ÄGD RÅÅTTTTA
Längtar till JDS krossar aset. Han förtjänar 400 stenhårda jabbar i nyllet så han blir än fulare.
Stäng av roidfuskarna på 5 års-perioder istället, så att deras karriär faktist sabbas när de fuskar.
Stäng av dom som inte roidar, så vi får se underhållande matcher
Och byt ut hanskarna mot knogjärn när vi ändå håller på…
[…] 2012 – 16:17 |Publicerad i:UFC |Etiketter:Alistair Overeem, Förhör, NSAC, TestosteronIgår kväll nekades Alistair Overeem en MMA-licens av Nevadas idrottskommision (NSAC). Skälet var att ett oförberett dopingprov visade att han hade […]
[…] i:UFC |Etiketter:Alistair Overeem, Förhör, NSAC, VideoDet har dykt upp ett par videos ifrån Alistair Overeems förhör med Nevadas idrottskommission (NSAC), men senast hade vi bara utfrågningen med Overeem. Här har […]
[…] to rebuilding and rededicating himself.”Overeem har under det senaste året, förutom att ha haft problem att få en MMA-licens, haft en del trubbel med sitt förra team och hans före detta manager. Han lämnade Golden Glory […]