Stop hitting yourself, stop hitting yourself.
Ja, vad säger man? Det var nog den minst upphetsande galan på otroligt länge, åtminstone om man tittade på matchkortet. I verkligheten så levererade den över förväntningarna. Man behöver helt enkelt lämna över det till en gala som Ultimate Fight Night för att rensa bort alla beslut. Under hela galan så var det bara Matt Riddle och Steve Bruno som hela vägen in i domarbeslutsfällan.
Vi fick se flertalet riktigt snygga lås och ett antal tekniska knockouter samt Josh Neer som slår sig själv i huvudet. Ännu roligare måste vara att Fear drog till med en full pott på tippningsfronten. Hade ni spelat efter hans post så hade ni troligen suttit i Bahamas på en lyxjakt och ett gäng blondiner runt er vid det här laget. Och om ni nu sitter i Bahamas och läser det här så vill vi ha ett vykort med en palm på.
Det fanns självklart personer som imponerade på galan. Joe Lauzons kvickhet samt Anthony Johnsons dominans. Johnson tvingade domaren att bryta efter att ha fått in en rak höger i ansiktet på Luigi Fioravanti. Luigi åkte här ner i backen och inte ens Super Mario kunde nu rädda honom. Johnson åkte efter och avslutade honom med flertalet slag. Johnson kan troligen gå långt i denna sport, sålänge han inte blir petad i ögat igen.
UFC delade ut tre bonusar som vanligt, denna gång låg summan på $30 000. Till skillnad från UFC 94 så blev det flertalet lås även fast de tyckte att Joe Lauzons armbar var den snyggaste. För detta gav de Lauzon ”Submission of the Night”-bonusen. De gillade även Cain Velasquezs tungviktsknockout och gav honom ”Knockout of the Night”-bonusen. Till slut så gav de också Josh Neer och Mac Danzig ”Fight of the Night”-bonusar troligen bara för att Neer ska sluta skämmas för att han slog sig själv i huvudet.