Inför UFC 200: Cain Velasquez och Luke Rockhold i publiken under Jones-Cormier I
American Kickboxing Academy håller för tillfället sin sista UFC-titel och kan mycket väl bli av med den när Daniel Cormier och Jon Jones möts nästa helg. Se hur träningskamraterna Cain Velasquez och Luke Rockhold reagerade under det första mötet de två emellan.
Det var en tuff kväll för AKA den tredje januari förra året när Daniel Cormier (17-1) mötte Jon Jones (22-1) för första gången. Då försvarade mästaren sin titel efter fem tuffa ronder, i huvudmatchen på UFC 200 den nionde juli hoppas Cormier på att göra samma sak.
Då är rollerna nämligen omvända jämfört med UFC 182 då det är Cormier som försvarar lätt tungviktsbältet. I videon nedan får vi se hur nervösa och upphetsade Cain Velasquez (13-2) och Luke Rockhold (15-3) första gången de möttes. Man får till och med en glimt av Steven Seagal vars “visa ord” efter matchen inte uppskattades av Velasquez:
Foto: Mazdak Cavian
Bethard erbjuder dig GRYMMA odds på UFC samt ett generöst välkomsterbjudande på 1000kr. Klicka här nedan för att komma igång! | 🔞 + | stödlinjen.se | spela ansvarsfullt | spelpaus.se | regler och villkor gäller för bonus med omsättning & insättningskrav | Gäller för endast nya spelare
“vars visa ord inte uppskattades av Velasquez” … Konstigt, hans bästa vän och träningspartner har just förlorat en titelfight. Inte direkt så att Cain lackade på han.
MEN. blir så jävla sugen på att se Cain i buren igen och tror att hans comeback inte kommer bli mer än några minuter lång innan han KO/TKO’ar Travis Browne..
Ber till högre makter om att han kan få vara skadefri nu ett tag.