tisdag, mars 21, 2023
MMAnytt.se
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO
  • För medlemmar
No Result
View All Result
MMAnytt.se

Intervju med Hamid ”Akira” Corassani inför UFC: Nottingham

Intervju UFC
27 september, 2012 10:10
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Redaktionen av Redaktionen

Efter en tids medietystnad och frånvaro från rampljuset återvänder Hamid ”Akira” Corassani (9-3) till strålkastarljuset när han ställs mot Andy Ogle (8-1) på underkortet av UFC: Nottingham.

Förra gången Corassani var på tapeten var det planerat att han efter sin medverkan i fjortonde säsongen av The Ultimate Fighter  skulle göra sin debut i UFC mot Jason Young på UFC: Sweden i våras. Men ”Akira” var skadad och valde att dra sig ur matchen och undan all uppmärksamhet.

– Det är klart att det kändes snopet [att missa UFC: Sweden]. Men jag hade så många skador efter tiden i [TUF-]huset. Jag fajtades också väldigt tajt, de valde mig ganska sent. Jag fajtades två matcher på en och en halv vecka i slutet. Jag hade dessutom redan lite skador innan tiden i huset. Allting blev bara värre. Jag var inte i form, eller inte ens i skick att fajtas överhuvudtaget. Tittar jag tillbaka på det idag var det antagligen meningen, med facit i hand är jag glad att jag ska fajtas nu, säger Hamid Corassani till MMAnytt.

– [Jag ville] ta ett break. Varför åker man på semester? Man stänger av sin telefon. Jag behövde det. Det var mycket turbulens i huset. Deala med skador. Fanns saker och ting jag ville göra som jag inte haft tid med när jag tränade. Spendera mycket tid ute i naturen. Det är sådana grejer som jag verkligen gillar som jag inte fått göra. Jag har tränat konstant i åtta till nio år. Tänkte att jag bara behövde en till två månader off. Nu är det back to basics.

Globetrottern ”Akira” har i dagsläget rotat sig i New York och kallar Renzo Gracie Fight Academy sitt hem ifrån hemmet.

– Det är så bra stämning här och så otroligt mycket duktiga utövare. Det kommer folk hela tiden som Frankie Edgar och George St. Pierre och hur många UFC fajters som helst och de fajtas inte ens för Renzo Gracie men de kommer ändå hit ofta. Här på östkusten samarbetar man lite mer för det finns inte lika mycket gym.

– Du har så mycket kunskap runt om kring dig hela tiden och kunniga ögon som tittar. Sparring med folk högt uppe på världstoppen, pensionerade fajters och dem som är på väg upp. Varje rond, varje liten rörelse och i varje detalj måste man ge hundra procent. Gör man ett misstag finns där någon som kan hjälpa en att rätta till. Men sen å andra sidan så är det du själv som ska gå in och fajtas.

– Man känner sig inte ensam här. Det är ett väldigt bra team, mycket schyssta och gästvänliga människor som välkomnar en med öppna armar.

Med tanke på Corassanis långa frånvaro från aktivt tävlande kommer frågan om ringrost på tal.

– Svårt att veta innan man är där. Alla sådana här grejer med nerver och nervositet existerar bara i min egen skalle. Kan du kontrollera denna biten så är det inga problem. Jag kommer inte ha några problem alls eftersom jag ser verkligen fram emot detta. Det kommer bli mer som en katapult som man håller tillbaka för att sedan släppa loss.

Om den kommande matchen och om Andy Ogle som motståndare hade Corassani följande att säga.

– Jag tror att han kommer att komma in och vara bättre än någonsin. Jag kommer att komma in bättre än någonsin. Någon kommer att somna. Det kommer att hända. Jag har inte planerat att däcka. Så det kommer bli smash!

– Jag vet exakt hur deras träning går till. Inget har ändrats gällande den biten. Det är samma fajters och förmodligen samma träning, säger Corassani som spenderadat en period i England på samma klubb som Ogle numera tränar på.

– Kolla på mig, en av de fulaste fajters som finns. Men kolla på han jag ska möta, ännu fulare. Ingen av oss har något att förlora. Det kommer att smälla. Vi väger ganska lite och har bra kondition. Vi kommer att mötas i mitten av buren och det blir som en Quentin Tarantino film.

Även om ”Akira” vid trettio års ålder mycket väl kan vara i början av en lång karriär bland eliten i världen så har många svenska fans och fans runt om i världen redan en bild av honom som person och fajter. Men Corassani vill inte vara någon talesperson för sporten, han vill istället bli ihågkommen för sina prestationer i oktagonen.

– Jag är ingen karaktär, jag är mig själv. Jag vill inte bli ihågkommen som en fajter som tar ner folk och bara ligger över, en tråkig brottare. Det är inte min grej. Min brottning är på en helt annan nivå idag. Jag gillar nedtagningar. Men jag gillar att fajtas. Jag vill att när man kollar på mina matcher ska man tänka ”shit, nåt kommer att hända”.

– Jag vill inte springa omkring och försöka vara en ambassadör för sporten, jag bryr mig inte om sånt för fem öre. Sådana saker har ofta ett bittert slut. Gör detta för mig själv. Gå in och slåss, köra min stil. Har ingen vilja eller något mål att bli en slags Georges St. Pierre eller en Jon Jones.

Den 29 september är det dags för Hamid ”Akira” Corassani att åter kliva in i buren och då hoppas vi på MMAnytt att vi alla bidrar till att heja fram vår landsman. WAR AKIRA!

Föregående inlägg

Dan Hardy tränar liten kille under öppna träningen inför UFC: Nottingham

Nästa inlägg

Se hela UFC on Fuel TV 5: Struve vs Miocic live på Allstar från kl 19.00 på lördag

Please login to join discussion
Ladda fler

Senaste nyheterna

  • 20:57UFC-fightern påstår att Mokaev klappade på UFC 286: ”Tre gånger!”
  • 20:01Khamzat svarar på Colby Covingtons kritik: ”Jag svär på allt!”
  • 17:46Sean Strickland hånar UFC-fightern – efter läckta sexvideon!

Populärt på MMAnytt.se

  • UFC-chefen bekräftar: Nästa viktklass för Khamzat!
  • Colby Covington sågar Khamzat Chimaev: ”Han är ett jävla skämt!”
  • Kamaru Usman sågar sydafrikanske UFC-fightern: ”Inte afrikansk!”
  • UFC-fightern rasar – efter Colby Covingtons invägning: ”Skrattretande”
  • UFC-mästaren ångrar sig – vill möta McGregor: ”Förlorade med flit”

Kontakta MMAnytt

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected]
Annonsera på MMAnytt: Klicka här

Nyhetsbrev

Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakta oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade