Efter varje gala sammanställs ”Vad nu då?” där jag spekulerar fritt kring vilka matcher jag tror kommer att komma härnäst och ibland bara hoppas på. Syftet med texten är att skapa diskussion kring hur man ser på prestationen inför galan och vad som kan vänta dem. Det var ingen skillnad efter UFC 153: Silva vs Bonnar där deltagarna på huvudkortet fick olika förslag på kommande motståndare.
Tidigare har önskemål framförts om att även göra denna analys på underkortet av galorna och detta blir ett steg på vägen då jag ger mig på att spekulera i vad som väntar Reza ”Mad Dog” Madadi som gick match i öppningsmatchen på UFC 153.
Positivt scenario
Den samlade pressen, den amerikanska och europeiska i alla fall, var ganska ense om att Madadi hade blivit bortdömd i matchen mot Cristiano Marcello. Särskilt irriterade var de flesta över domare Aaron Chatfields bedömning av 30-27 till fördel till brassen. Även på twitter var reaktionerna starka över det kontroversiella domslutet och när MMAnytts läsare fick rösta menade 72% att det var en jämn match men att Madadi borde ha tagit hem segern. Denna ståndpunkt fick stöd när statistiken från matchen presenterades.
Ibland när kontroverser uppstår så reagerar UFCs vd Dana White starkt. Emellanåt offentligt på presskonferenser och i intervjuer och ibland bara bakom stängda dörrar. När detta händer så räknar inte UFC matchresultatet som en förlust. Istället ser de att fajtern gjorde sitt yttersta, publiken fick den underhållning de kom för att se och sen inträffade stölden. Då brukar fajtern få ”syndernas förlåtelse” och han matchas väl även nästa gång.
Om UFC är mycket positivt inställda till Madadi skulle jag vilja se honom högt upp på huvudkortet på en gala i Europa, väldigt gärna i Sverige då publiktrycket på hemmaplan är på gränsen till magiskt när Madadi uppträder. För motståndet skulle Anthony Njokuani kunna stå för. Njokuani har haft mycket varierande resultat i buren, både i WEC och numera i UFC, men är genomgående att han är underhållande och det är sådana matcher jag tycker att Madadi ska vara i.
Neutralt scenario
UFC accepterar domslutet och gör ingen större sak av det även om de ställer sig frågande till domslutet. Madadi gjorde en stabil insats, satte press i matchen och lyckades med de flesta av sina nedtagningar. UFC gör samma bedömning som jag att domare Fernando Yamasaki var lite väl snabb med att uppmana Madadi att jobba från topposition och ställde upp dem alldeles för tidigt för att svensken med sin brottarbas skulle kunna framgångsrikt arbeta med ground and pound.
Nästa match blir åter igen i Brasilien men denna gång mot Fabricio ”Morango” Camoes som gjort två matcher i UFC, den första en seger mot Tommy Hayden via rear-naked choke och den senaste på UFC 148 där det slutade med förlust mot Melvin Guillard.
Negativt scenario
Det sämsta tänkbara scenariot är att UFC och matchmaker Joe Silva inte lagt ner så mycket kraft på att analysera hur matchen egentligen utspelade sig utan nöjer sig med att Madadi fick stryk, inte lyckades avsluta matchen varken stående eller på mattan och att den framgång svensken hade på UFC: Sweden mot Yoislandy Izquierdo är helt utraderad. ”You are only as good as your last fight” är inte en inställning som är till gagn för Madadi i den position han befinner sig just nu.
Madadi hamnar på underkortet på en så kallad onumrerad gala någonstans i världen och ställs mot Chris ”The So Cal Kid” Saunders som förlorade i UFC-debuten mot Myles Jury under finalen av The Ultimate Fighter 15 i en match han inte alls gjorde något bra intryck. En match som inte kommer höja så många ögonbryn internationellt även om vi i lilla landet Sverige kommer att stötta vår fajter.
Slutsats
Oavsett vad UFC i slutändan väljer att göra kan du som läsare och fan åtminstone hjälpa till att påverka dem genom att säga din åsikt om det hela. Skicka ett Twitter, skriv en kommentar eller maila UFC. Historien säger oss att de lyssnar.
