måndag, mars 20, 2023
MMAnytt.se
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO
  • För medlemmar
No Result
View All Result
MMAnytt.se

Sommar i USA – Del 3

UFC
29 juni, 2011 14:03
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
ingo av ingo

Sitter just nu på hotellrummet på MGM här i Las Vegas, Omar ligger i sin säng och Bobby sitter och klipper Urijah Faber-videon. Omar var småförkyld nästan under hela Hawaii resan så han träffade bara Chris Leben en gång. Det tog oss drygt 5 timmar att flyga till Hawaii, väl framme hyrde vi en sådan.

Vi körde till hotellet och tog en snabb-dusch och checkade in. Jag hade fått adress till en kinesisk restaurang av brorsan, Bobby. Dom serverade färsk hummer i Ginger-sås för 10 dollar, sjukt gott och sjukt billigt. Efter de åkte vi tillbaks till hotellet och sov.

Tidigt på morgonen, tack vare en ny jetlag så gick vi och gymma. Vi har faktiskt tränat varje dag, jag försöker komma i form och Omar försöker få mig att börja köra igen. Jag har funderat en del, om man tränar 1 år riktigt hårt så kanske man kan ställa upp i en MMA-tävling, inte sant?

Efter gymmet ringde jag Chris och vi åkte förbi. Vi planerade videon och började filma. Det blev inte mycket träning i videona ni har sett för att han skulle varva ner den sista veckan och jag vill inte påfresta honom heller. Han verkar gilla oss och det vi gör, det enda vi pratade om var hur och när han ska komma till Sverige. Kommer nog bli i mitten av Augusti. Många har mailat och frågat på stan, Varför följer ni just Chris Leben? Allt var en slump, min bror Bobby bodde då på Hawaii och frågade mig om jag var intresserad av att göra nått med Chris, detta var i samma veva som hans fylle-körningar. Så vi väntade ett tag tills det hade lagt sig. Jag måste säga att jag var väldigt skeptisk, men det ändrades ganska snabbt. Han var väldigt ödmjuk och rolig. Han har lika sjuk humor som mig, ex vi höll på snacka om hur vi skulle filma, då tar han upp stolen han sitter på och slår sönder och samman stolen, vänder sig till mig och frågar, e detta bra TV. Jag garvar som fan och han med.


Väl på gymmet träffade vi resten av Chris Lebens gäng som tränar honom. Efter träningen frågade Chris om jag ville hitta på nått och vi gick på boxningsmatch på en amatör-gala. Det var fighters i alla åldrar, jag trodde det skulle va skittråkigt vilket det inte var, snarare motsatsen. Efter det körde vi till Yoghurt Land där vi firade Chris tränare Greg som fyllde 37 (22).

Resten av tiden spenderade jag och Omar på diverse restauranger, vilken mat det finns på Hawaii. Själva ön är överskattad med maten, helvete. Sverige borde verkligen öppna fler matställen inspirerade från ställen som Hawaii.

Som sagt nu e vi tillbaka i Vegas och Chris smsar och frågar när vi åker till Sverige. Vi landade imorse och åkte direkt till hotellet där vi la oss vid poolen. Imorgon är det Open work out…

Föregående inlägg

NSACs ordförande Keith Kizer förklarar allt om testosteronterpi

Nästa inlägg

Omars Hörna – På Hawaii med Chris Leben

Please login to join discussion
Ladda fler

Senaste nyheterna

  • 12:27PFL-svenskorna som ska erövra Europa: ”Team Sweden mot resten!”
  • 07:39David Jacobsson inför Wolf Fight Promotion 6: ”Finns sjukt mycket talang i Sverige”
  • 06:05UFC-chefen om Conor McGregor och USADA: ”Bryr mig inte ett skit”

Populärt på MMAnytt.se

  • UFC-mästaren ångrar sig – vill möta McGregor: ”Förlorade med flit”
  • UFC-chefen bekräftar: Nästa viktklass för Khamzat!
  • Kamaru Usman sågar sydafrikanske UFC-fightern: ”Inte afrikansk!”
  • UFC-fightern rasar – efter Colby Covingtons invägning: ”Skrattretande”
  • UFC 286: Edwards vs Usman 3 – Matchkort, info och svenska tider

Kontakta MMAnytt

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected]
Annonsera på MMAnytt: Klicka här

Nyhetsbrev

Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakta oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade