UFC Fight Island 3 med “The Mauler” – Resultat LIVE!

✔ Följ resultaten i matcherna med Alexander Gustafsson, Khamzat Chimaev, Pannie Kianzad & mer här!

Under lördagsnatten är det dags för ett riktigt spännande UFC-event med hela 15 matcher – varav tre svenska fighters. På galan, som kallas för UFC Fight Island 3, får vi bland annat se legendaren Alexander “The Mauler” Gustafsson göra sin comeback som tungviktare mot ex-mästaren Fabricio Werdum.

Monstertalangen Khamzat Chimaev är dessutom tillbaka på rekordkort tid efter sin framgångsrika UFC-debut, och ska nu välkomna Rhys McKee till den världsledande MMA-organisationen i ett welterviktsmöte som sparkar igång huvudkortet.

Chimaev är galans största oddsfavorit och många tror till och med att han kan vinna världstiteln inom en snar framtid.

View this post on Instagram

1 more day until @khamzat_chimaev vs @rhysmckeemma!! #UFCFightIsland3 is LIVE and FREE TOMORROW on @espn #InAbuDhabi @visitabudhabi

A post shared by Dana White (@danawhite) on

Först ut från Sverige är Pannie Kianzad som möter nummer 13-rankade Bethe Correia i bantamvikt.

Galans huvudmatch är ett högintressant mellanviktsmöte där den tidigare titelhållaren Robert Whittaker tar sig an storstjärnan Darren Till.

UFC Fight Island 3: Resultat

Fullständiga resultat uppdateras i reatid här nedanför.

Huvudkort:

  • Huvudmatch i mellanvikt: Robert Whittaker besegrade Darren Till via enhälligt domslut (48-47, 48-47, 48-47)
  • Lätt tungvikt: Mauricio “Shogun” Rua besegrade Antonio Rogerio Nogueira via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Tungvikt: Fabricio Werdum besegrade Alexander Gustafsson via submission (armlås) i rond 1 (2:30)
  • Stråvikt (damer): Carla Esparza besegrade Marina Rodriguez via (29-28, 28-29, 30-27)
  • Lätt tungvikt: Paul Craig besegrade Gadzhimurad Antigulov via submission (triangel) i rond 1 (2:06)
  • Weltervikt: Alex Oliveira besegrade Peter Sobotta via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Khamzat Chimaev besegrade Rhys McKee via TKO (slag) i rond 1 (3:09)

Underkort:

  • Lättvikt: Francisco Trinaldo besegrade Jai Herbert via TKO (slag) i rond 3 (1:30)
  • Weltervikt: Nicolas Dalby besegrade Jesse Ronson via submission (rear-naked choke) i rond 1 (2:48)
  • Tungvikt: Tom Aspinall besegrade Jake Collier via TKO (knä och slag) i rond 1 (0:45)
  • Fjädervikt: Movsar Evloev besegrade Mike Grundy via enhälligt domslut (30-37, 30-27, 29-28)
  • Tungvikt: Tanner Boser besegrade Raphael Pessoa via TKO (slag) i rond 2 (2:36)
  • Bantamvikt (damer): Pannie Kianzad besegrade Bethe Correia via enhälligt domslut (30-27, 30.-27, 29-28)
  • Weltervikt: Ramazan Emeev besegrade Niklas Stolze via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Bantamvikt: Nathaniel Wood besegrade John Castaneda via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)

För mer information om galan, klicka här.

Följ MMAnytt's Youtube kanal idag - Nordens ledande nyhetssajt för MMA, UFC och kampsport!
Kategorier
Alexander GustafssonKhamzat ChimaevSenaste NyttUFC

Ashah Tafari är en tidigare landslagsman och nordisk mästare i karate som har jobbat på MMAnytt sedan mars 2015. På ett eller annat sätt har han sysslat med kampsport nästan hela sitt liv och idag är han en riktig MMA-nörd på heltid likväl som en flitig domare i karate. | E-post: [email protected] | Instagram: @mma_ashah

Svara