Så vad gör MMA-människor när de inte längre fullt ut kan försörja sig på sin sport? De flesta verkar ha satt igång och starta egna gym i hopp om att deras namn kan locka intresserade dit. Många väljer då att träna upp andra personer som är en lite yngre modell och står i ringhörnan och skriker frustrerat över vad de borde göra istället för att vinna.
Sen har vi en tredje variant, att gå och spela in en film. Chuck Liddell har gjort några småroller i filmer och har varit med i bland annat Entourage. Randy Couture har nu senast varit med i The Scorpion King 2 som någon slags kung. Och nu har vi även Rich Franklin som ska visa upp sina heta skådespelartalanger.
I en trailer de släppt så spelar han någon slags robot-soldat (Hmm, var har jag hört det förut någonstans? Jean-Claude Van Damme?) som ska döda en elak kille vid namn Mr. Belding. Som också är en robot. Denna fantastiska film kommer att komma direkt till DVD den 7 oktober. För er som vill få en liten förhandstitt på Rich Franklins enorma skådespelarskills bör klicka på play på trailern nedan.