BJJ-Bloggen: Ändringar inför ADCC-mästerskapen 2015 – Rafael Lovato Jr. och Pablo Popovitch deltar

Det är inte lång tid kvar nu och i dagarna fastställde man slutligen den fullständiga deltagarlistan inför ADCC-mästerskapen 2015. 

Närmare bestämt återstår en månad tills årets efterlängtade ADCC-mästerskap äger rum i Sao Paulo, Brasilien. Många har fallit bort, några har lagts till men hur man än vrider och vänder på det har vi två oerhört spännande dagar att se fram emot mellan den 28:e och 30:e augusti.

En rad européer, syd- såväl som nordamerikaner och asiater gör upp om vilka som är världens främsta grappler nästa månad. Vi har en svenska att ta stolthet i, Sophia Nordenö som vann sin viktklass i Europakvalen i Finland i våras. Hon tävlar i plus 60 kilos-klassen där hon bland annat kan ställas mot den jättelika Gabi Garcia som ju vann guld under ADCC 2013.

Samtliga viktklasser, deltagare och supermatcher hittas nedan. En utförlig guide inför ADCC-mästerskapen 2015 dyker upp här på MMAnytt ett par dagar innan det bär av.

Superfight
Andre Galvao vs. Roberto Abreu

Superfight
Matt Hughes vs. Renzo Gracie

Superfight
Mario Sperry vs. Ricardo Liborio

-66 kg

  • Rubens Charles – Brasilien, ADCC-2013 vinnare
  • Jeff Glover – USA, inbjuden
  • Joao Miyao – Brasilien, inbjuden
  • Eddie Cummings – USA, vinnaer i Nordamerikanska kvalen
  • Geovanny Martinez – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Renan Sancar – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Gabriel Marangoni De Oliveira – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Tezekbaev Rasul – Kyrgyzstan, vinnare i Asienkvalen
  • Asadulaev Surkhay – Ryssland, vinnare i Europakvalen
  • Jeff Curran – USA, inbjuden
  • Nicolas Renier – Frankrike, vinnare i Europakvalen
  • Yuto Hirao – Japan, vinnare i Asienkvalen
  • Renan Sancar Santos – Brasilien, 1:a i Sydamerikanska kvalen

-77 kg

  • Otavio Sousa – Brasilien, inbjuden
  • Garry Tonon – USA, inbjuden
  • Davi Ramos – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Gabriel Rollo – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Young-am Noh – Sydkorea, vinnare i Asienkvalen
  • Vagner Rocha – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Enrico Cocco – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • JT Torres – USA, inbjuden
  • Lucas Lepri – Brasilien, inbjuden
  • Lachlan Giles – Australien, vinnare i Asienkvalen
  • Gamrot Mateusz – Polen, vinnare i Europakvalen
  • Benson Henderson – USA, inbjuden
  • Abdulkadirov Magomed – Ryssland, vinnare i Europakvalen

-88 kg

  • Romulo Barral – Brasilien, ADCC-2013 vinnare
  • Rafael Lovato Jr. – USA, inbjuden
  • Keenan Cornelius – USA, inbjuden
  • Claudio Calasans – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Mike Perez – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Matt Arroyo – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Craig Jones – Australien, vinnare i Asienkvalen
  • Zbigniew Tyszka – Polen, vinnare i Europakvalen
  • Jesse Urholin – Finland, vinnare i Europakvalen
  • Hidemi Mihara – Japan, vinnare i Asienkvalen
  • Rustam Chsiev – Ryssland, inbjuden
  • Pablo Popovich – Brasilien, inbjuden
  • Rafael Lovato Jr. – USA, inbjuden

-99 kg

  • João Assis – Brasilien, ADCC-2013 vinnare
  • Roberto Alencar – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Cassio Francis Da Silva – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Jason Bukich – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Tom DeBlass – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Tobias Green – Australien, vinnare i Asienkvalen
  • Tomasz Narkun – Polen, vinnare i Europakvalen
  • Kamil Uminski – Polen, vinnare i Europakvalen
  • Yukiyasu Ozawa – Japan, vinnare i Asienkvalen
  • Alexandre Ribeiro – Brasilien, inbjuden

+99 kg

  • Leonardo Lucio – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Gabriel Lyrio Lucas – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Paul Ardila – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Jason Lees – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Lee Hyoung Chul – Korea, vinnare i Asienkvalen
  • Janne-Pekka Pietiläinen – Finland, vinnare i Europakvalen
  • Hideki Sekine – Japan, vinnare i Asienkvalen
  • Rodrigo Cavaca – Brasilien, inbjuden
  • Joao Gabriel Rocha – Brasilien, inbjuden
  • Dean Lister – USA, inbjuden

-60 kg (kvinnor)

  • Michelle Nicolini – Brasilien, ADCC-2013 vinnare
  • Mackenzie Dern – USA, inbjuden
  • Ana Michelle Dantas – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Mayra Mello Mazza – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Tammi Musumeci – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Bia Mesquita – Brasilien, inbjuden
  • Kethe Marie Elgesem Engen – Norge, vinnare i Europakvalen
  • Rikako Yuasa – Japan, vinnare i Asienkvalen

+60 kg (kvinnor)

  • Gabi Garcia – Brasilien, ADCC-2013 vinnare
  • Sophia Nordenö – Sverige, vinnare i Europakvalen
  • Fernanda Mazzeli – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Jéssica Da Silva Oliveira – Brasilien, vinnare i Sydamerikanska kvalen
  • Amanda Santana – USA, vinnare i Nordamerikanska kvalen
  • Marysia Malyjasiak – Polen, inbjuden
  • Ana Laura Cordeiro – Brasilien, inbjuden
  • Alison Tremblay – Kanada, inbjuden

Kategorier
ADCCExklusivtGrapplingNyheterZ-Klistrad artikel

MMAnytt startades den 3 februari 2008 och har sedan dess växt till att bli Sveriges största kampsportssida. MMAnytts mål är att med journalistisk anda täcka och vara med och utveckla MMA i främst Sverige, men även andra nordiska länder.
2 Kommentarer
  • Goran Ali
    30 July 2015 at 10:50

    Ingen Buchecha eller Kron Gracie?

  • Kenny Starfighter
    31 July 2015 at 06:43

    Va inte Renzo skadad?

  • Svara


    Senaste kommentarerna
    Omröstning

    Vem borde Alexander Gustafsson möta i sin UFC-comeback?

    Visa resultat

    Loading ... Loading ...