fredag, januari 27, 2023
MMAnytt.se
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO
  • För medlemmar
No Result
View All Result
MMAnytt.se

Sammanfattning av Polaris 2: En stor succé för Submission Only-grappling

ADCC Bjj Exklusivt Grappling Z-Klistrad artikel
14 september, 2015 17:00
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Redaktionen av Redaktionen

En galen kväll i Cardiff där alla matcher utom två slutade i submission talar för att Submission Only-formatet är här för att stanna. 

För er som helt och hållet missat att Polars 2 ägde rum i Cardiff, Wales i helgen hittas MMAnytts ”for dummies”-guide här.

Om Polaris 1 var lyckade var uppföljaren inget mindre än en succé. Bortse från de oerhört lockande matchningarna och en häftig blandning av den gamla och nya skolan – utav de åtta matcherna slutade sex i submissions. Som om det inte vore nog är många av åsikten att ett av de blott två mötena som gick tiden ut var kvällens mest underhållande då Robson Moura och Baret Yoshida dök upp på sina respektive bästa sidor och bjöd på en rad nära submissions och allmänt spektakulära prestationer.

Flygande armlås och blixtsnabba heel hooks 

Kvällens avslut går utan tvekan till Gezary Matuda. Den flerfaldiga världsmästarinnan Michelle Nicolini varade i 15 sekunder innan Matuda chockade alla på plats med ett flygande armlås som för övrigt verkar vara på modet efter Davi Ramos osannolika finalprestation i årets ADCC-mästerskap.

(Klicka på bilden nedan för att spela gif:en)

9cb9a6264ae65c7bbd70f3c06f871b45

Både Garry Tonon och Eddie Cummings representerade den nya skolan av Sub only-grappling på allra bästa sätt med respektive hällås inom loppet av ett par minuter. Benlåsspecialisten Reilly Bodycomb och veteranen Masakazu Imanari hade inte mycket att säga till om och de två fortsätter skrämma upp motståndare världen över med sina spektakulära stilar.

Att AJ Agazarm och Daniel Strauss är för tuffa för att klappa var uppenbart då de två stirrade ner varandra innan galenskapen började. Ett lika resultat är inte alltid dåligt och trots att avslutet egentligen aldrig var särskilt nära bjöd de två som väntat på en underhållande match.

Gianni Grippos jobbiga stil och nästan otroligt flexibla ben var helt enkelt för mycket för hemmafavoriten Tom Barlow som även han tillslut fann sig i ett hällås. Luca Anacoreta visade att Europa har en djup talangpool av grapplers då han låste triangeln mot Pedro Bessa medan Vitor ”Shaolin” Ribeiro och Nakamura Daisuke bjöd på underhållning av allra högsta grad innan brasilianaren tillslut sjönk in strypet.

Submission only eller Heel Hooks only?

IMG_8625

En av kommentatorerna anmärkte på det tidigt under kvällen och kunde i takt med att galan förlöpte se sin poäng bevisas – på den riktigt höga nivån av grappling är benlås i allmänhet och hällås i synnerhet den dominerande formen av avslut. Grapplers som Cummings och Tonon revolutionerar sporten och från att för ett par år sedan ha varit skrattretande tekniker är en utförlig förståelse för diverse benlås idag ett måste för att tävla på elitnivå.

Polaris 2 satte punkten på en sommar fylld av häftig grappling och vi lämnas med ett odiskutabelt faktum – Submission only är här för att stanna!

 

 

 

Föregående inlägg

Sirwan Kakai tycker till om Reebok-avtalet och UFC:s löner: ”Finns pengar att tjäna”

Nästa inlägg

Nick Diaz blir avstängd i fem år för marijuanabruk

Please login to join discussion
Ladda fler

Senaste nyheterna

  • 00:42På gång: Henry Cejudo gör comeback – Får omedelbar titelmatch!
  • 00:07UFC-svensken Anton ”The Pleasure Man” Turkalj klar för retur till oktagonen!
  • 16:22VIDEO: UFC-veteranen stoppade rånare: ”Jag dödar dig på plats!”

Populärt på MMAnytt.se

  • Joe Rogan förbannad – över UFC:s beslut: ”Jag blir galen!”
  • Uppgifter: Conor McGregor misshandlade kvinna – på sin lyxyacht!
  • Neuroforskaren om oroväckande Power Slap-matchen: ”Kanske aldrig blir sig lik!”
  • Forne UFC-mästaren inlagd på sjukhus: ”En livstid av smärta och elände”
  • UFC-stjärnans råd till Khamzat: ”Smartaste valet för hans karriär”

Kontakta MMAnytt

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected]
Annonsera på MMAnytt: Klicka här

Nyhetsbrev

Cookie Inställningar

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade