MMA Pick’Em med Ohmbet

 

Ohmbet MMA Pick’Em

Spela på MMA Pick’Em med Ohmbet!

Upp till 25 000 kronor i potten + din kupongvinst!

Inför varje UFC-gala så kör Ohmbet med sin MMA Pick’Em som fungerar lite som stryktipset. Där du kan tippa samtliga vinnare på kortet med endast en tia som insats. Har du 1 fel så vinner en liten del av potten, men sätter du hela match kortet, då vinner du upp till 25,000kr plus din kupong vinst som du har spelat på hos www.Ohmbet.com. Så här enkelt är det att vara med och betta inför varje UFC gala med bäst odds.

Så här spelar du MMA Pick’Em med Ohmbet:

1. Placera ett spel på Ohmbet med minst 10 kronor i insats på alla UFC-galans matcher i samma spelkupong. Systemspel är ej tillåtet.

Dela gärna spelkupongen på sociala medier och utmana dina vänner!

 

 

pickem_happyGuys

 

Utdelningsstruktur vid Pick’Em vinst:

Antalet matcher i varje omgång avgör hur stor vinstpotten för den aktuella omgången ska bli.

Alla rätt – vinner 80% av den aktuella prispotten. Utöver det får vinnaren/vinnarna självklart behålla kupongvinsten på Ohmbet.

Ett fel – vinner 20% av den aktuella prispotten.

Antal matcher Total prispott Utdelning vid alla rätt Utdelning vid ett fel
13 matcher eller fler 25 000 kr 20 000 kr 5 000 kr
12 matcher 25 000 kr 20 000 kr 5 000 kr
11 matcher eller färre 5 000 kr 4 000 kr 1 000 kr

 

Utbetalning av vinsten sker till vinnarens Ohmbet-konto utan några omsättningskrav.

Resultat och prisutdelningar kommer att presenteras på  Ohmbet.se.

 

Regler och villkor:

  • Max 5 spelkuponger per spelar-ID per Pick’Em-omgång.
  • Om en eller flera matcher stryks efter att man har lämnat in sin kupong så stryks de även från Pick’Em.
  • Om en eller flera matcher slutar oavgjort eller via ”No Contest” så stryks de från Pick’Em.
  • Ohmbet förbehåller sig rätten att när som helst göra förändringar på Pick’Em.

 

Veckans Pick’Em-kort:

Huvudkort (04.00)

  • Fjädervikt: #9 Dennis Bermudez vs. Chan Sung Jung
  • Kvinnlig stråvikt: #12 Alexa Grasso vs. Felice Herrig
  • Lättvikt: Abel Trujillo vs. James Vick
  • Lätt tungvikt: #6 Ovince Saint Preux vs. Volkan Oezdemir
  • Tungvikt: Anthony Hamilton vs. Marcel Fortuna
  • Kvinnlig stråvikt: #5 Jessica Andrade vs. Angela Hill

Underkort (02.00)

  • Tungvikt: Adam Milstead vs. Curtis Blaydes
  • Fjädervikt: Chas Skelly vs. Chris Gruetzemacher
  • Bantamvikt: Ricardo Ramos vs. Michinori Tanaka
  • Kvinnlig stråvikt: #6 Tecia Torres vs. Bec Rawlings

Underkort (01.00)

  • Weltervikt: Alex Morono vs. Niko Price
  • Lätt tungvikt: Khalil Rountree vs. Daniel Jolly

Resultat:

 

UFC on FOX 23: Shevchenko vs. Peña

  • Kvinnlig bantamvikt: #1 Valentina Shevchenko besegrade #2 Julianna Peña via submission (armlås) i rond 2 (4:29)
  • Weltervikt: #12 Jorge Masvidal besegrade #5 Donald Cerrone via TKO (slag) i rond 2 (1:00)
  • Tungvikt: #11 Francis Ngannou besegrade #7 Andrei Arlovski via TKO (slag) i rond 1 (1:32)
  • Fjädervikt: Jason Knight besegrade Alex Caceres via submission (rear-naked choke) i rond 2 (4:21)
  • Mellanvikt: Sam Alvey besegrade Nate Marquardt via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Bantamvikt: #4 Raphael Assuncao vs.  #7 Aljamain Sterling via delat domslut (28-29, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Li Jingliang besegrade Bobby Nash via KO (slag) i rond 2 (2:45)
  • Lätt tungvikt: Jordan Johnson besegrar Luis Henrique da Silva via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Mellanvikt: Eric Spicely besegrade Alessio di Chirico via submission (triangel) i rond 1 (2:14)
  • Catchvikt (209,6 lbs): Marcos Rogerio de Lima besegrade Jeremy Kimball via TKO (slag) i rond 1 (2:27)
  • Flugvikt: Alexandre Pantoja besegrade Eric Shelton via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Lättvikt: Jason Gonzalez besegrade  J.C. Cottrell via submission (d’arce choke) i rond 1 (3:54)

Omgång UFC on FOX 23 utdelning (total vinstpott 8000 kronor):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 6400 kr
11 rätt 1 st 1600 kr*

*Grattis till dousan88 som hade 11/12 rätt och fick 1600 kr från prispotten med en tia som insats!

 

UFC Fight Night 103: Rodriguez vs. Penn

  • Fjädervikt: #10 Yair Rodriguez besegrar B.J. Penn via TKO (slag) i rond 2 (0:24)
  • Lättvikt: Joe Lauzon besegrar Marcin Held via delat domslut (27-30, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Ben Saunders besegrar Court McGee via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt: #15 Sergio Pettis besegrar #8 John Moraga via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Lättvikt: Drakkar Klose besegrar Devin Powell via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Bantamvikt: Augusto Mendes besegrar Frankie Saenz via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Tungvikt: Aleksei Oleinik besegrar Viktor Pesta via submission (Ezekiel choke) rond 1 (2:57)
  • Lättvikt: Tony Martin besegrar Alex White via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Kvinnlig stråvikt: Nina Ansaroff besegrar Jocelyn Jones-Lybarger via submission (rear-naked choke) rond 3 (3:39)
  • Tungvikt: Walt Harris besegrar Chase Sherman via KO (slag) rond 2 (2:41)
  • Lätt tungvikt: Joachim Christensen besegrar Bojan Mihajlovic via TKO (slag) i rond 3 (2:05)
  • Tungvikt: Cyril Asker besegrar Dmitrii Smoliakov via TKO (slag) rond 1 (2:41)

Omgång UFC Fight Night 103 utdelning (total vinstpott 8000 kronor):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 6400 kr
11 rätt 1 st 1600 kr*

 

*Grattis till mathrim som lyckades pricka in elva av 12 rätt och vann 1600 kronor.

 

UFC 207: Nunes vs. Rousey

  • Titelmatch i kvinnlig bantamvikt: (C) Amanda Nunes besegrade Ronda Rousey #1 via TKO (slag) i rond 1 (0:48)
  • Titelmatch i bantamvikt: #5 Cody Garbrandt besegrade Dominick Cruz (C) via enhälligt domslut (48-46, 48-47, 48-46)
  • Bantamvikt: #1 T.J. Dillashaw besegrade John Lineker #2 via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-26)
  • Weltervikt: #9 Dong Hyun Kim besegrade Tarec Saffiedine #12 via delat domslut (27-30, 29-28, 29-28)
  • Catchvikt (129,5 lbs): #13 Ray Borg besegrade Louis Smolka #12 via enhälligt domslut (30-27, 30-26, 30-26)
  • Catchvikt (173,5 lbs): #8 Neil Magny besegrade Johny Hendricks #6 via enhälligt domslut  (29-28, 29-28, 29-28)
  • Mellanvikt: Antonio Carlos Junior besegrade Marvin Vettori via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Alex Garcia besegrade Mike Pyle via KO (slag) i rond 1 (3:34)
  • Weltervikt: Niko Price besegrade Brandon Thatch via submission (armtriangel) i rond 1 (4:30)
  • Weltervikt: Alex Oliveira vs. Tim Means slutade i en ”No Contest” (Olivera träffad av otillåtna knän) i rond 1 (3:33)

Omgång UFC 207 utdelning (total vinstpott 5000 kronor):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
10 rätt 1 st 4000 kr*
9 rätt 3 st 333 kr**

 

*Grattis till Ribban09 som hade alla rätt och fick 4000 kronor från prispotten samt 14 691 kronor i kupongvinst.

**Robban09 satte även nio av tio rätt på två andra kuponger och fick därmed dela på 1000 kronor tillsammans med Kramerica.

 

UFC on FOX 22: VanZant vs. Waterson

  • Kvinnlig stråvikt: #11 Michelle Waterson besegrade Paige VanZant #7 via submission (rear-naked choke) i rond 1 (3:21)
  • Weltervikt: Mickey Gall besegrade Sage Northcutt via submission (rear-naked choke) i rond 2 (1:40)
  • Bantamvikt: #7 Urijah Faber besegrade Brad Pickett via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-26)
  • Weltervikt: Alan Jouban besegrade Mike Perry via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 30-27)
  • Lätt tungvikt: Paul Craig besegrade Luis Henrique da Silva via submission (armlås) i rond 2 (1:59)
  • Fjädervikt: Mizuto Hirota besegrade Cole Miller via enhälligt domslut (30-26, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Colby Covington besegrade Bryan Barberena via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Alex Morono besegrade James Moontasri via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Lättvikt: Josh Emmett besegrade Scott Holtzman via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Kvinnlig bantamvikt: Leslie Smith besegrade Irene Aldana via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Bantamvikt: #13 Eddie Wineland besegrade Takeya Mizugaki #14 via TKO (slag) i rond 1 (3:04)
  • Flugvikt: Hector Sandoval besegrade Fredy Serrano via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 30-27)
  • Weltervikt: Sultan Aliev besegrade Bojan Velickovic via delat domslut (28-29, 30-27, 30-27)

Omgång UFC on FOX 22 utdelning (total vinstpott 15 000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
13 rätt 0 st 12 000 kr
12 rätt 0 st 3000 kr

 

UFC 206: Holloway vs. Pettis

  • Interimtitelmatch i fjädervikt: #2 Max Holloway besegrade Anthony Pettis #5 via TKO (kroppspark och slag) i rond 3 (4:50)
  • Weltervikt: #5 Donald Cerrone besegrade Matt Brown #14 via KO (huvudspark) i rond 3 (0:34)
  • Fjädervikt: #4 Cub Swanson besegrade Doo Ho Choi #11 via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Mellanvikt: #11 (WW) Kelvin Gastelum besegrade Tim Kennedy #10 via TKO (slag) i rond 3 (2:45)
  • Weltervikt: Emil Meek besegrade Jordan Mein via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Lätt tungvikt: #13 Misha Cirkunov besegrade Nikita Krylov #8 via submission (giljotin) i rond 1 (4:38)
  • Lättvikt: Olivier Aubin-Mercier besegrade Drew Dober via submission (rear-naked choke) i rond 2 (2:57)
  • Kvinnlig stråvikt: Viviane Pereira besegrade Valerie Letourneau #9 via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Bantamvikt: Matthew Lopez besegrade Mitch Gagnon via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-27)
  • Lättvikt: Lando Vannata besegrade John Makdessi via KO (snurrande huvudspark) i rond 1 (1:40)
  • Lättvikt: Rustam Khabilov besegrade Jason Saggo via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Flugvikt: #11 Dustin Ortiz besegrade Zach Makovsky #7 via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)

Omgång UFC 206 utdelning (total vinstpott 8000 kronor):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 6400 kr
11 rätt 0 st 1600 kr

 

UFC Fight Night 102: Lewis vs. Abdurakhimov

  • Tungvikt: #10 Derrick Lewis besegrade Shamil Abdurakhimov #15 via TKO (slag) i rond 4 (3:42)
  • Tungvikt: #12 Francis Ngannou besegrade Anthony Hamilton via submission (kimura) i rond 1 (1:57)
  • Lätt tungvikt: #9 Corey Anderson besegrade Sean O’Connell via TKO (punches) i rond 2 (2:36)
  • Lätt tungvikt: #14 Gian Villante besegrade Saparbek Safarov via TKO (punches) i rond 2 (2:54)
  • Kvinnlig stråvikt: Justine Kish besegrade Ashley Yoder via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Randy Brown besegrade Brian Camozzi via TKO (knä och slag) i rond 2 (1:25)
  • Mellanvikt: Gerald Meerschaert besegrade Joe Gigliotti via submission (anaconda) i rond 1 (4:12)
  • Mellanvikt: Andrew Sanchez besegrade Trevor Smith via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Fjädervikt: Shane Burgos besegrade Tiago Trator via enhälligt domslut (30-26, 29-28, 29-27)
  • Lättvikt: Marc Diakiese besegrade Frankie Perez via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Mellanvikt: Ryan Janes besegrade Keith Berish via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Kvinnlig stråvikt: Juliana Lima besegrade J.J. Aldrich via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)

Omgång UFC Fight Night 102 utdelning (total vinstpott 8000 kronor):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 4 st 1600 kr*
11 rätt 3 st 533 kr**

 

*Grattis till 3443741jonas3495401erik3500375filip och mathrim som prickade i alla rätt och fick dela på 6400 kronor. Tillsammans vann de även över 9000 kronor med sina Ohmbet-kuponger!

**Grattis till 3443741jonasmagper83 och Cracknemo som prickade i elva av tolv rätt och fick dela på 1600 kronor!

 

TUF 24-finalen: Johnson vs. Elliott

  • Titelmatch i flugvikt: (C) Demetrious Johnson besegrade Tim Elliott via enhälligt domslut (49-46, 49-46, 49-45)
  • Flugvikt: #1 Joseph Benavidez besegrade Henry Cejudo #2 via delat domslut (27-29, 30-26, 29-27)
  • Weltervikt: Jorge Masvidal besegrade Jake Ellenberger #15 via TKO (slag) i rond 1 (4:05)
  • Lätt tungvikt: Jared Cannonier besegrade Ion Cutelaba via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Kvinnlig bantamvikt: #7 Sara McMann besegrade Alexis Davis via submission (triangel) i rond 2 (2:52)
  • Flugvikt: #12 Brandon Moreno besegrade Ryan Benoit via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Fjädervikt: Ryan Hall besegrade Gray Maynard via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Flugvikt: Rob Font besegrade Matt Schnell via TKO (knä och slag) i rond 1 (3:47)
  • Weltervikt: ”Maestro” Dong Hyun Kim besegrade Brendan O’Reilly via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Kvinnlig stråvikt: Jamie Moyle besegrade Kailin Curran via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Mellanvikt: Anthony Smith besegrade Elvis Mutapcic via TKO () i rond 2 (3:27)
  • Lätt tungvikt: Devin Clark besegrade Josh Stansbury via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)

Omgång TUF 24-finalen utdelning (total vinstpott 8000 kronor):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 6400 kr
11 rätt 0 st 1600 kr

 

UFC Fight Night 101: Whittaker vs. Brunson

  • Mellanvikt: #7 Robert Whittaker besegrar Derek Brunson #8 via TKO (huvudspark och slag) i rond 1 (4:07)
  • Lättvikt: Andrew Holbrook besegrade Jake Matthews via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Weltervikt: Omari Akhmedov besegrar Kyle Noke via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Lättvikt: Alex Volkanovski besegrar Yusuke Kasuya via TKO (slag) i rond 2 (2:06)
  • Lätt tungvikt: Tyson Pedro besegrar Khalil Rountree via submission (rear-naked choke) i rond 1 (4:07)
  • Kvinnlig stråvikt: Danielle Taylor besegrar Seo Hee Ham via delat domslut (28-29, 30-27, 30-27)
  • Mellanvikt: Dan Kelly besegrar Chris Camozzi via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 29-28)
  • Lättvikt: Damien Brown besegrar Jon Tuck via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Weltervikt: Jonathan Meunier besegrar Richard Walsh via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 30-27)
  • Flugvikt: #15 Ben Nguyen besegrar Geane Herrera via enhälligt domslut (30-27, 30-26, 30-27)
  • Fjädervikt: Jason Knight besegrar Dan Hooker via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 30-26)
  • Fjädervikt: Marlon Vera besegrar Ning Guangyou via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt: Jenel Lausa besegrar Yao Zhikui via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)

Omgång UFC Fight Night 101 utdelning (total vinstpott 15 000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
13 rätt 0 st 12 000 kr
12 rätt 0 st 3000 kr

 

UFC Fight Night 100: Bader vs. Nogueira II

  • Lätt tungvikt: #4 Ryan Bader besegrade Antonio Rogerio Nogueira #9 via TKO (slag) i rond 3 (3:51)
  • Bantamvikt: #11 Thomas Almeida besegrade Albert Morales via TKO (slag) i rond 2 (1:37)
  • Kvinnlig stråvikt: #1 Claudia Gadelha besegrade Cortney Casey via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Mellanvikt: #15 Krzysztof Jotko besegrade Thales Leites #11 via enhälligt domslut (29-27, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Kamaru Usman besegrade Warlley Alves via enhälligt domslut (29-27, 30-26, 29-28)
  • Weltervikt: Sergio Moraes besegrade Zak Ottow via delat domslut (28-29, 30-27, 30-27)
  • Mellanvikt: Cezar Ferreira besegrade Jack Hermansson via submission (armtriangel) i rond 2 (2:11)
  • Lätt tungvikt: Gadzhimurad Antigulov besegrade Marcos Rogerio de Lima via submission (giljotin) i rond 1 (1:07)
  • Bantamvikt: #13 Johnny Eduardo besegrade Manny Gamburyan via TKO (slag) i rond 2 (0:46)
  • Tungvikt: Luis Henrique besegrade Christian Colombo via submission (giljotin) i rond 3 (2:12)
  • Bantamvikt: Pedro Munhoz besegrade Justin Scoggins #12 (FLW) via submission (giljotin) i rond 2 (1:55)
  • Lätt tungvikt: Darren Stewart besegrade Francimar Barroso via TKO (slag) i rond 1 (1:34)

Omgång UFC Fight Night 100 utdelning (total vinstpott 8000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 6400 kr
11 rätt 0 st 1600 kr

 

UFC Fight Night 99: Mousasi vs. Hall II

  • Mellanvikt: #5 Gegard Mousasi besegrade Uriah Hall #10 via TKO (slag) i rond 1 (4:31)
  • Lättvikt: Stevie Ray besegrade Ross Pearson via delat domslut (30-27, 27-30, 30-27)
  • Tungvikt: Alexander Volkov besegrade Timothy Johnson #14 via delat domslut (29-28, 27-30, 29-28)
  • Fjädervikt: Artem Lobov besegrade Teruto Ishihara via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Mellanvikt: Jack Marshman besegrade Magnus Cedenblad via TKO (slag) i rond 2 (3:32)
  • Flugvikt: #4 Kyoji Horiguchi besegrade Ali Bagautinov #8 via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Lättvikt: Kevin Lee besegrade Magomed Mustafaev via teknisk submission (rear-naked choke) i rond 2 (4:31)
  • Kvinnlig stråvikt: Amanda Cooper besegrade Anna Elmose via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Tungvikt: Justin Ledet besegrade Mark Godbeer via submission (rear-naked choke) i rond 1 (2:16)
  • Weltervikt: Zak Cummings besegrade Alexander Yakovlev via submission (armlås) i rond 2 (4:02)
  • Kvinnlig bantamvikt: #15 Marion Reneau besegrade Milana Dudieva via TKO i rond 3 (3:03)
  • Bantamvikt: Brett Johns besegrade Kwan Ho Kwak via enhälligt domslut (30-27, 30, 27, 30-27)
  • Weltervikt: Abdul Razak Alhassan besegrade Charlie Ward via TKO (slag) i rond 1 (0:53)

Omgång UFC Fight Night 99 utdelning (total vinstpott 15 000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
13 rätt 0 st 12 000 kr
12 rätt 0 st 3000 kr

 

UFC 205: Alvarez vs. McGregor

  • Titelmatch i lättvikt: #C (FW) Conor McGregor besegrar Eddie Alvarez #C via KO (slag) i rond 2 (3:04)
  • Titelmatch i weltervikt: #C Tyron Wooldey vs. Stephen Thompson #2 slutar oavgjort via majoritetsdomslut (47-47, 47-47, 48-47 Woodley)
  • Titelmatch i kvinnlig stråvikt: #C Joanna Jedrzejczyk besegrar Karolina Kowalkiewicz #2 via enhälligt domslut (49-46, 49-46, 49-46)
  • Mellanvikt: #4 Yoel Romero besegrar Chris Weidman #2 via KO (flygande knä och slag) i rond 3 (0:24)
  • Kvinnlig bantamvikt: #8 Raquel Pennignton besegrar Miesha Tate #1 via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 20-27)
  • Fjädervikt: #2 Frankie Edgar besegrar Jeremy Stephens #7 via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 30-27)
  • Lättvikt: #2 Khabib Nurmagomedov besegrar Michael Johnson #6 via submission (kimura) i rond 3 (2:31)
  • Mellanvikt: Tim Boetsch besegrar Rafael Natal #14 via TKO (slag) i rond 1 (3:22)
  • Weltervikt: Vicente Luque besegrar Belal Muhammad via KO (slag) i rond 1 (1:19)
  • Catchvikt (163 lbs): Jim Miller besegrar Thiago Alves via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 30-27)
  • Kvinnlig bantamvikt: #9 Liz Carmouche besegrar Katlyn Chookagian #14 via delat domslut (28-29, 29-28, 29-28)

Omgång UFC 205 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
10 rätt 0 st 4000 kr
9 rätt 2 st 500 kr*

 

*Grattis till 3441814 Karl T och 2851982 Ashah T, båda från Sverige, som lyckades pricka in nio av tio rätt och vann 500 kr vardera!

 

UFC Fight Night 98: Dos Anjos vs. Ferguson

  • Lättvikt: #3 Tony Ferguson besegrade Rafael dos Anjos #2 via enhälligt domslut (48-47, 48-47, 48-47)
  • Lättvikt: Diego Sanchez besegrade Marcin Held via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-27)
  • Catchvikt (155 lbs): #4 Ricardo Lamas besegrade Charles Oliveira #8 via submission (giljtin) i rond 2 (2:13)
  • Lättviktsfinal i TUF: Latin America 3: Martin Bravo besegrade Claudio Puelles via TKO (kroppsslag) i rond 2 (1.55)
  • Lättvikt: #9 Beneil Dariush besegrade Rashid Magomedov #15 via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Kvinnlig stråvikt: Alexa Grasso besegrade Heather Jo Clark via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Catchvikt (138 lbs): Erik Perez besegrade Felipe Arantes via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Catchvikt (140 lbs): Joe Soto besegrade Marco Beltran via submission (heel-hook) i rond 1 (1:37)
  • Weltervikt: Max Griffin besegrade Erick Montano via TKO (slag) i rond 1 (0:54)
  • Bantamvikt: Douglas Silva de Andrade besegrade Henry Briones via TKO (spinning back fist) i rond 3 (2:33)
  • Mellanvikt: Sam Alvey besegrade Alex Nicholson via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Lättvikt: Marco Polo Reyes besegrade Jason Novelli via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Fjädervikt: Enrique Barzola besegrade Chris Avila via enhälligt (30-26, 30-26, 30-26)

Omgång UFC Fight Night 98 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
13 rätt 1 st 3500 kr*
12 rätt 0 st 1500 kr

 

*Grattis till 3434284Robin som lyckades pricka in alla 13 rätt och vann 3500 kr + kupongvinst på 10 000 kr!

 

UFC 204: Bisping vs. Henderson II

  • Titelmatch i mellanvikt: (C) Michael Bisping besegrade Dan Henderson #13 via enhälligt domslut (48-47, 48-47, 49-46)
  • Mellanvikt: #9 Gegard Mousasi besegrade Vitor Belfort #5 via TKO (slag) i rond 2 (2:43)
  • Lätt tungvikt: #8 Jimi Manuwa besegrade Ovince Saint Preux #5 via KO (slag) i rond 2 (2:38)
  • Tungvikt: #12 Stefan Struve besegrade Daniel Omielanczuk #14 via submission (brabo choke) i rond 2 (1:41)
  • Fjädervikt: #15 Mirsad Bektic besegrade Russell Doane via submission (rear-naked choke) i rond 1 (4:22)
  • Bantamvikt: Iuri Alcantara besegrade Brad Pickett via submission (triangel) i rond 1 (1:59)
  • Bantamvikt: Damian Stasiak besegrade Davey Grant via submission (armlås) i rond 3 (3:56)
  • Weltervikt: Leon Edwards besegrade Albert Tumenov #14 via submission (rear-naked choke) i rond 3 (3:01)
  • Lättvikt: Marc Diakiese besegrade Lukasz Sajewski via TKO (slag) i rond 2 (4:40)
  • Weltervikt: Mike Perry besegrade Danny Roberts via KO (knä och slag) i rond 3 (4:40)
  • Lättvikt: Leonardo Santos besegrade Adriano Martins via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)

Omgång UFC 204 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
11 rätt 0 st 3500 kr
10 rätt 0 st 1500 kr

 

UFC Fight Night 96: Lineker vs. Dodson

  • Catchvikt (136,5 lbs): #3 John Lineker besegrade John Dodson #10 via delat domslut (48-47, 47-48, 48-47)
  • Catchvikt (161,5 lbs): Alex Oliveira besegrade Will Brooks #11 via TKO (slag) i rond 3 (3:30)
  • Weltervikt: Zak Ottow besegrade Josh Burkman via delat domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt: Brandon Moreno besegrade Louis Smolka #9 via submission (giljotin) i rond 1 (2:23)
  • Lätt tungvikt: Luis Henrique da Silva besegrade Joachim Christensen via submission (armlås) i rond 2 (4:43)
  • Catchvikt (158,5 lbs): Andre Fili besegrade Hacran Dias #12 via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Tungvikt: Shamil Abdurakhimov besegrade Walt Harris via delat domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Elizeu Zaleski dos Santos besegrade Keita Nakamura via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Mellanvikt: Nate Marquardt besegrade Tamdan McCrory via KO (slag och huvudspark) i rond 2 (4:44)
  • Lätt tungvikt: Ion Cutelaba besegrade Jonathan Wilson via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Tungvikt: Curtis Blaydes besegrade Cody East via TKO (armbågar) i rond 2 (2:02)
  • Kvinmlig bantamvikt: Ketlen Vieira besegrade Kelly Faszholz via delat domslut (29-28, 29-28, 29-28)

Omgång UFC Fight Night 95 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 3500 kr
11 rätt 0 st 1500 kr

 

UFC Fight Night 95: Cyborg vs. Länsberg

  • Catchvikt (140 lbs): Cristiane Justino besegrade Lina Länsberg via TKO (slag) i rond 2 (2:29)
  • Fjädervikt: Renan Barao besegrade Phillipe Nover via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 30-27)
  • Tungvikt: #11 Roy Nelson besegrade Antonio Silva #15 via KO (slag) i rond 2 (4:10)
  • Lättvikt: Francisco Trinaldo besegrade Paul Felder via TKO (läkarstopp pga sår) i rond 3 (2:25)
  • Mellanvikt: Eric Spicely besegrade Thiago Santos #15 via submission (rear-naked choke) i rond 1 (2:58)
  • Fjädervikt: Godofredo Pepey besegrade Mike De La Torre via submission (rear-naked choke) i rond 1 (3:03)
  • Catchvikt (158 lbs): Michel Prazeres besegrade Gilbert Burns via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Bantamvikt: Rani Yahya besegrade Michinori Tanaka via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt: #3 Jussier Formiga besegrade Dustin Ortiz #12 via enhälligt domslut (30-27, 29-27, 29-28)
  • Weltervikt: Erick Silva besegrade Luan Chagas via submission (rear-naked choke) i rond 3 (3:57)
  • Lättvikt: Alan Patrick besegrade Stevie Ray via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Weltervikt: Vicente Luque besegrade Hector Urbina via KO (slag) i rond 1 (1:00)
  • Lättvikt: Gregor Gillespie besegrade Glaico Franca via enhälligt domslut (29-27, 29-27, 29-27)

Omgång UFC Fight Night 95 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
13 rätt 0 st 3500 kr
12 rätt 0 st 1500 kr

 

UFC Fight Night 94: Johnson vs. Poirier

  • Lättvikt: #10 Michael Johnson besegrade Dustin Poirier #7 via KO (slag) i rond 1 (1:35)
  • Mellanvikt #10 Derek Brunson besegrade Uriah Hall #9 via TKO (slag) i rond 1 (1:41)
  • Lättvikt: #15 Evan Dunham besegrade Rick Glenn via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Roan Carneiro besegrade Kenny Robertson via delat domslut (28-29, 30-27, 29-28)
  • Lättvikt: Islam Makhachev besegrade Chris Wade via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Fjädervikt: Chas Skelly besegrade Maximo Blanco via submission (anaconda) i rond 1 (0:19)
  • Fjädervikt: Gabriel Benitez besegrade Sam Sicilia via submission (giljotin) i rond 2 (1:20)
  • Weltervikt: Belal Muhammad besegrade Augusto Montaño via TKO (slag) i rond 3 (4:19)
  • Mellanvikt: Antonio Carlos Jr. besegrade Leonardo Augusto Leleco via submission (rear-naked choke) i rond 3 (4:46)
  • Bantamvikt: Jose Quinonez besegrade Joey Gomez via enhälligt domslut (29-28, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Randy Brown besegrade Erick Montaño via submission (giljotin) i rond 3 (0:18)
  • Bantamvikt: Albert Morales vs. Alejandro Perez slutade oavgjort via majoritetsdomslut (29-27, 28-28, 28-28)

Omgång UFC Fight Night 94 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
11 rätt 0 st 3500 kr
10 rätt 1 st 1500 kr*

 

*Grattis till Chee som lyckades pricka in tio av elva rätt och vann 1500 kr!

 

UFC 203: Miocic vs. Overeem

  • Titelmatch i tungvikt: (C) Stipe Miocic besegrade Alistair Overeem #3 via KO (slag) i rond 1 (4:27)
  • Tungvikt: #1 Fabricio Werdum besegrade Travis Browne #6 via enhälligt domslut (29-28, 29-27, 30-27)
  • Weltervikt: Mickey Gall besegrade CM Punk via submission (rear-naked choke) i rond 1 (2:14)
  • Bantamvikt: #12 Jimmie Rivera besegrade Urijah Faber #2 via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Kvinnlig stråvikt: #6 Jessica Andrade besegrade Joanne Calderwood #7 via submission (giljotin) i rond 1 (4:38)
  • Kvinnlig bantamvikt: #11 Bethe Correia besegrade Jessica Eye #10 via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Brad Tavares besegrade Caio Magalhaes via delat domslut (28-29, 30-27, 29-28)
  • Catchvikt (158 lbs): Nik Lentz besegrade Michael McBride via TKO (slag) i rond 2 (4:17)
  • Lättvikt: Drew Dober besegrade Jason Gonzalez via TKO (slag) i rond 1 (1:45)
  • Weltervikt: Yancy Medeiros besegrade Sean Spencer via submission (rear-naked choke) i rond 2 (0:49)

Omgång UFC 203 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
10 rätt 0 st 3500 kr
9 rätt 4 st 375 kr*

 

*Grattis till mathrim, 2078998133Jason, 2078798940Rio och 2140259021Adrian som alla lyckades pricka in nio av tio rätt och vann 375 kr vardera!

 

UFC Fight Night 93: Arlovski vs. Barnett

  • Tungvikt: #9 Josh Barnett besegrade Andrei Arlovski #6 via submission (rear-naked choke) i rond 3 (2:53)
  • Lätt tungvikt: #2 Alexander Gustafsson besegrade Jan B?achowicz via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Lätt tungvikt: #4 Ryan Bader besegrar Ilir Latifi #12 via KO (knä) i rond 2 (2:06)
  • Lättvikt: Nick Hein besegrade Tae Hyun Bang via enhälligt domslut (29-28, 30-28, 30-27)
  • Weltervikt: Jessin Ayari besegrade Jim Wallhead via delat domslut (28-29, 29-28, 30-27)
  • Weltervikt: Peter Sobotta besegrade Nicolas Dalby via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-26)
  • Kvinnlig bantamvikt: #13 Ashlee Evans-Smith besegrade Veronica Macedo via TKO (armbågar) i rond 3, 3:14
  • Bantamvikt: Taylor Lapilus besegrade Leandro Issa via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Tungvikt: Jarjis Danho vs. Christian Colombo slutade oavgjort via majoritetsdomslut (29-27, 28-28, 28-28)
  • Mellanvikt: Jack Hermansson besegrade Scott Askham via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Lättvikt: Rustam Khabilov besegrade Leandro Silva via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)

Omgång UFC Fight Night 93 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
10 rätt 0 st 3500 kr
9 rätt 2 st 750 kr*

 

*Grattis till magper83 och 2140259021Hulphers som lyckades pricka in nio av tio rätt och vann 750 kr vardera!

 

UFC on FOX 21: Maia vs. Condit

  • Weltervikt: #3 Demian Maia besegrade Carlos Condit #4 via submission (rear-naked choke) i rond 1 (1:52)
  • Fjädervikt: (#7 lättvikt) Anthony Pettis besegrade Charles Oliveira #6 via submission (giljotin) i rond 3 (1:49)
  • Kvinnlig stråvikt: #10 Paige VanZant besegrade Bec Rawlings via KO (huvudspark och slag) i rond 2 (0:17)
  • Lättvikt: Jim Miller besegrade Joe Lauzon via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Sam Alvey besegrade Kevin Casey via TKO (slag) i rond 2 (4:56)
  • Fjädervikt: Kyle Bochniak besegrade Enrique Barzola via delat domslut (29-28, 27-30, 29-28)
  • Mellanvikt: Alessio Di Chirico besegrade Garreth McLellan via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Lättvikt: Felipe Silva besegrade Shane Campbell via TKO (slag) i rond 1 (1:13)
  • Catchvikt (159): Chad Laprise besegrade Thibault Gouti via TKO (slag) i rond 1 (1:36)
  • Lättvikt: Jeremy Kennedy besegrade Alex Ricci via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)

Omgång UFC on FOX 21 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
10 rätt 0 st 3500 kr
9 rätt 2 st 750 kr*

 

*Grattis till sepenoob och mathrim som lyckades pricka in nio av tio rätt och vann 750 kr vardera!

 

UFC 202: Diaz vs. McGregor II

  • Weltervikt: (#C fjädervikt) Conor McGregor besegrade Nate Diaz (#4 lättvikt) via majoritetsdomslut (48-47, 47-47, 48-47)
  • Lätt tungvikt: #1 Anthony Johnson besegrade Glover Teixeira #2 via KO (uppercut) i rond 1 (0:13)
  • Weltervikt: #14 Donald Cerrone besegrade Rick Story #9 via TKO (slag och sparkar) i rond 2 (2:02)
  • Weltervikt: Mike Perry besegrade Hyun Gyu Lim via TKO (slag) i rond 1 (3:38)
  • Weltervikt: Tim Means besegrade Sabah Homasi via TKO (slag) i rond 2 (2:56)
  • Bantamvikt: #8 Cody Garbrandt besegrar Takeya Mizugaki #11 via TKO (slag) i rond 1 (0:48)
  • Kvinnlig bantamvikt: #8 Raquel Pennington besegrade Elizabeth Phillips via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Fjädervikt: Artem Lobov besegrade Chris Avila via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Kvinnlig stråvikt: Cortney Casey besegrade Randa Markos #13 via submission (armlås) i rond 1 (4:34)
  • Weltervikt: Lorenz Larkin besegrade Neil Magny #7 via TKO (armbågar) i rond (4:08)
  • Weltervikt: Colby Covington besegrade Max Griffin via TKO (slag) i rond 3 (2:18)
  • Mellanvikt: Marvin Vettori besegrade Alberto Uda via submission (giljotin) i rond 1 (4:30)

Omgång UFC 202 utdelning (total vinstpott 5000 kr):

Antal rätt Antal vinnare Vinstbelopp
12 rätt 0 st 3500 kr
11 rätt 1 st 1500 kr*

 

*Grattis till Mmagambler som lyckades pricka in elva av tolv rätt och vann 1500 kr!