Foto: Stefan Romare/Mazdak Cavian-MMAnytt / AK Fighting Championship

AK Fighting Championship 2: Matchkort, Tider och Stream

✅ MMA-galan som tagit Sverige med storm ✅ Allt om helgens matcher i Solnahallen!

I kväll är det äntligen dags för AK Fighting Championship 2! Den unga MMA-organisationen har på kort tid tagit Sverige med storm och håller nu sitt första event i Stockholm, närmare bestämt i Solnahallen.

Matchkortet är fullspäckat med ett flertal heta talanger likväl som erfarna toppfighters. En kväll med elva MMA-matcher rundas av med en specialattraktion i no gi-grappling, där UFC-veteranen och svenske MMA-legendaren Reza “Mad Dog” Madadi går en politiskt laddad match mot Israels Moshe Ben Shimol.


LÄS MER: Reza Madadis uppoffring – får inte återvända till hemlandet

LÄS OCKSÅ: “Mad Dog” tillbaka – får politiskt laddad match!


Huvudfighten i MMA är en professionell titelfight mellan Stockholms Frantz Slioa och Umeås Fernando Flores – två av Sveriges främsta fjäderviktare. Det delade huvudeventet utgörs av ett mellanviktsmöte där hemmafightern Jonatan Westin gör upp mot den kaxige irländaren John Redmond.

I huvudkortets allra första fight ser vi dessutom en titelmatch i A-klass, där fanfavoriten Nabbe Malki återvänder till hemmaplan för att göra upp mot fransmannen Ahouzi Michael Kouname om mellanviktsbältet. Vidare kommer vi också få se lovande stjärnskott som Mohammad BabadivandElin Öberg och fler därtill.


På jakt efter biljetter till AK Fighting Championship 2? Säkra dina platser här!


AK Fighting Championship 2: Officiellt matchkort

Huvudkort (21.00):

  • No gi-grappling: Reza Madadi vs. Moshe Ben Shimol
  • Titelmatch i fjädervikt – proffs: Frantz Slioa vs. Fernando Flores
  • Mellanvikt – proffs: Jonatan Westin vs. John Redmond
  • Stråvikt (damer) – proffs: Elin Öberg vs. Elizabeth Rodrigues
  • Lättvikt – proffs: Mohammad Babadivand vs. Mihai Les
  • Titelmatch i mellanvikt – A-klass: Nabbe Malki vs. Ahouzi Michael Kouname

Underkort (19.30):

  • Lättvikt – proffs: Saeed Ganji vs. David Jacobsson
  • Bantamvikt – proffs: Bernardo Sopaj vs. Darius Buda
  • Catchvikt (63 kg) – proffs: Bilal Tipsaev vs. Martin Fouda
  • Bantamvikt – proffs: Anton Larsson vs. Kevin Osorio

Förmatcher (18.15):

  • Catchvikt (74 kg) – A-klass: Abdallah Habib vs. Navid Badi
  • Lättvikt: A-klass: Wasiu Idowu vs. Tobias Söderberg


RELATERAT: Stor presskonferens med Alexander Gustafsson, Reza Madadi & fler!


AK Fighting Championship 2: Schema

  • 17.00: Dörrarna öppnas.
  • 17.00-18.00: “Meet and greet” med UFC-stjärnorna Alexander Gustafsson, David Teymur och Daniel Teymur.
  • 18.15: Förmatcherna börjar.
  • 19.30: Underkortet börjar.
  • 21.00: Huvudkortet börjar.

Galan sänds live online via Aftonbladet Plus.

Starttiderna kan komma att ändras vid oförutsedda händelser.

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
AK Fighting ChampionshipSenaste Nytt

Ashah Tafari är en tidigare landslagsman och nordisk mästare i karate som har jobbat på MMAnytt sedan mars 2015. På ett eller annat sätt har han sysslat med kampsport nästan hela sitt liv och idag är han en riktig MMA-nörd på heltid likväl som en flitig domare i karate. | E-post: [email protected] | Instagram: @mmanytt_ashah

Svara