Allt du behöver veta om IMMAF Worlds 2018 – VM i MMA

🎦 VIDEO+TEXT ✅ Få full koll på de pågående världsmästerskapen i Bahrain ✅ MMAnytt följer turneringen på plats ✅ Leder poängligan överlägset

VM i MMA – även kallat IMMAF 2018 World Championship – går för andra året i rad av stapeln i Bahrains huvudstad Manama.

Vårt svenska landslag har skickat 17 fighters, 14 senior-herrar samt två seniordamer. Sverige skickar även sin första representant i junior-VM någonsin – Millie Eriksson.

Sverige leder poängligan efter EM med 14409 poäng, medan tvåan Bulgarien har 7144 poäng.

Under måndagen drar allvaret igång kl 11 i Bahrain, det vill säga kl nio på morgonen svensk tid. Några exakta tider finns ännu inte men denna artikel kommer att uppdateras så fort det finns tillgängligt.

Dessa fighters tävlar under öppningsomgången 12/11

  • Flugvikt: Sebastian Gonzalez (Redline, SWE) vs. Abdul Choudhury (GBR) – match fyra
  • Flugvikt: Zoran Milic (Västerås Fight Gym, SWE) vs. Giacomo Mancini (ITA) – match tolv
  • Bantamvikt: Jonny Touma (Pancrase, SWE) vs. Ásgeir Marteinsson (ISL) – match 16
  • Fjädervikt: Hoger Salih (Djurgården, SWE) vs. Omaraskhab Yusupov (RYS) – match 22
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase, SWE) vs. Eduard Kexel (GER)
  • Lättvikt: Tobias Söderberg (Mjölby Fight Gym, SWE) vs. Ibrahim Mammadaliyev (AZE) – match 53
  • Weltervikt: Robin Roos (Västerås Fight Gym, SWE) vs. Oscar Mauricio Alvarez (COL) – match 54
  • Weltervikt: Axel Karlsson (Gladius MMA, SWE) vs. Rusi Minev (BUL)  – match 65
  • Mellanvikt: Alexander Lindgren (Samurang, SWE) vs. Ezekiel Wetere (NZL) – match 73
  • Mellanvikt: Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Gym, SWE) vs. Dominik Humburger (TJE) – match 75
  • Lätt tungvikt: Robin Larsson (Nova MMA, SWE) vs. Olzhobai Kudaiberdi uulu (KYR)  – match 82

Så här ser dag ett ut för svenska landslaget

Dessa fighters tävlar under andra omgången (tisdag 13/11)

  • Zoran Milic (Västerås Fight Club, SWE) vs. Xhiaoyu Zhou
  • Renato Vidovic (Gladius MMA, SWE) vs. Michel D’Angelo Williams (USA)
  • Jonny Touma (Pancrase Gym, SWE) vs. Sharapudin Magomedov (RUS)
  • Mario Markus (GBG MMA, SWE) vs. Lee Hammond (IRL)
  • Tobias Södeberg (Mjölby Fight Gym) vs. Kaupo Kokamägi (EST)
  • Robin Roos (Västerås Fight Club, SWE) vs. Talor Wetere (NZL)
  • Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Club, SWE) vs. Stanislav Levenok (UKR)
  • Mustafa Atrakchi (Renyi Umeå, SWE) vs. Kirill Andreev (FIN)

Segerintervju med Robin Roos | IMMAF Worlds 2018

"DET FINNS INGA VIKINGAR SOM FÅR SKADOR" Robin "Pretty Boy" Roos tog sin andra vinst på VM i Bahrain efter tuff match mot Nya Zealand.Imorgon möter han regerande Europamästaren Axel Sola!

Publicerat av MMAnytt.se Tisdag 13 november 2018

Dessa fighters tävlar under kvartsfinal-dagen (14/11)

  • Stråvikt (d): Nina Back (Söders Fight Gym, SWE) vs. Daniella Duque (COL) – Bur 2
  • Bantamvikt (d) Frida Vastamäki (Djurgårdens KF, SWE) vs. Lucie Vacova (TJE) – Bur 1
  • Bantamvikt: Renato Vidovic (Gladius MMA, SWE) vs. Magomed Idrisov (BHR) – Bur 4
  • Weltervikt: Robin Roos (Västerås Fight Club, SWE) vs. Axel Sola (FRA) – Bur 1
  • Mellanvikt: Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Club, SWE) vs. Christian Leroy Duncan (GBR) – Bur 2
  • Lätt tungvikt: Mustafa Atrakchi (RenYi Umeå, SWE) vs. Dominic Wenzlaff (GER) – Bur 2

Segerintervju med Mosse Atrakchi | IMMAF Worlds 2018

"DET FORSADE BLOD"Mosse Atrakchi slog sönder sin motståndares näsa och det såg ut att bli en TKO-vinst i första ronden. Tysken var dock hård och klarade sig matchen ut.En domslutsvinst och vidare till semifinal imorgon mot Ryssland!

Publicerat av MMAnytt.se Onsdag 14 november 2018

Dessa fighters tävlar under semifinaldagen (torsdag, 15/11)

  • Flugvikt (juniorer, d): Millie Eriksson (Västerås Fight Club, SWE) vs. Manar Alhayki (BHR)
  • Stråvikt (d): Nina Back (Söders Fight Gym, SWE) vs. Nurzhamal Sadykova (KZH)
  • Mellanvikt: Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Club) vs. Joseph Luciano (AUS)
  • Lätt tungvikt: Mustafa Atrakchi (RenYi MMA, SWE) vs. Magomed Shakhrudinov (RUS)

Dessa fighters tävlar under finaldagen (lördag 17/11)

  • Flugvikt (juniorer, d): Millie Eriksson (Västerås Fight Club, SWE) vs. Megan Morris (GBR)
  • Stråvikt (d): Nina Back (Söders Fight Gym, SWE) vs. Daria Samchick (UKR)
  • Mellanvikt: Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Club, SWE) vs. Dzhamal Medzhidov (RUS)

Relaterat


 

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
ExklusivtSenaste NyttSvenska Nyheter

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]