BRAVE CF 38 i Stockholm – Matchkort, Tider och Info

✔ Ny storgala i Sverige I KVÄLL! ✔ Svenskstjärnorna gör upp ✔ Supertalangen tillbaka

I kväll är det återigen dags för BRAVE Combat Federation att hålla en stor MMA-gala i Stockholm. Detta efter förra lördagens minst sagt lyckade BRAVE CF 37, som bjöd på en drös fina svenska prestationer och galna avslut.

LÄS MER: BRAVE CF 37 i Stockholm – Fullständiga Resultat


Även den här galan äger rum på Clarion Sign Hotel i huvudstaden, där vi kommer att se svenska stjärnor, internationella toppfighters och lovande talanger kliva in i buren hos en av världens ledande MMA-organisationer.

Ett av de absolut mest spännande mötena blir mellan den svenska Bellatorstjärnan Malin Hermansson och talangen Elin Öberg, som gör upp på galans huvudkort. Även svenskbaserade stortalangen Bernardo Sopai samt Halmstadstrion David JacobssonOla Jacobsson samt Robert Nyström kommer att fightas på galan.

Via Instagram:

LÄS OCKSÅ: Ny svensksuccé: Här vinner “Herminator” i BRAVE-debuten!

Nio proffsmatcher

Totalt sett kommer vi att bjudas på nio proffsmatcher samt två matcher i A-klass.

Kvällens event är en samproduktion med svenska Bulldog Fight Night, och sker bakom stängda dörrar på grund av den rådande coronapandemin.

Galan kommenteras, precis som i lördags, av MMAnytts egna Sebastian Vendel-Martinez.

Kolla in fullständigt matchkort nedan!

BRAVE CF 38 i Stockholm – Fullständigt matchkort:

Huvudkort (Proffsmatcher):

Startar kl 18.00

  • Super-weltervikt (79,4 kg): Gb Carl Booth vs. Abdoul Abdouraguimov Ru
  • Super-weltervikt (79,4 kg): Gb Mario Saeed vs. Benoit St. Denis Fr
  • Bantamvikt (61,2 kg): Se Bernardo Sopai vs. Tariq Ismail Se
  • Super-lättvikt (74,5 kg): Nl Djamil Chan vs. Issa Issakov Be
  • Catchvikt (56 kg): Se Elin Öberg vs. Malin Hermansson Se
  • Catchvikt (74 kg): Se Dilmurod Movlonov vs. David Jacobsson Se
  • Catchvikt (72 kg): Dk Joakim Jankovic vs. Robert Nyström Se
  • Bantamvikt (61,2 kg): Se Jonny Touma vs. Moheb Azizi Se
  • Catchvikt (68 kg): Gb PK Zadeh vs. Wasiu Idowu Se

Underkort (A-klass):

Startar kl 17.00

  • Weltervikt (77,7 kg): Se Ola Jacobsson vs. Rahmads Stromanis Se
  • Flugvikt (56,7 kg): Se Jonna Timesgård vs. Alline Torquato Se

Kategorier
Senaste Nytt

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.

Svara