Dana White’s Contender Series 2019: Här är alla matcher

✅ Då går svenske stortalangen match framför UFC-bossen

Den nya säsongen av Dana White’s Contender Series är i full gång.

De kommande veckorna kommer ett livesänt DWCS-event med fem proffessionella MMA-matcher varje tisdagsnatt.

Där kommer en mix av unga talanger, stigande stjärnor och erfarna veteraner göra upp i buren framför UFC:s vd Dana White likväl som matchmäklarna Sean Shelby och Mick Maynard.

Den svenske MMA-talangen Herdem Alacabek.

Svenske stortalangen går match

Den här säsongen blir extra intressant får oss svenskar, då vi först får se den svenske stortalangen i lätt tungvikt, Herdem Alacabek, möta William Knight den 13 augusti.

Dessförinnan kommer den obesegrade norske lätta tungviktaren Kenneth Bergh ta sig an Antonio Trocoli. Den matchen går redan i natt.

UFC-kontrakt är inte garanterade vid vinst, men åtminstone en fighter per gala blir vanligen värvad.

Nedan finner du alla matcher som är klara hittills!

Fullständigt schema för DWCS säsong 3:

(TBA = To be announced)

Vecka 1 (18 juni) – resultat:

  • Punahele Soriano besegrade Jamie Pickett via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-26)
  • Hannah Goldy besegrade Kali Robbins via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-26)
  • Brendan Loughnane besegrade Bill Algeo via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Yorgan De Castro besegrade Alton Meeks via TKO i rond 1 (4:45)

Punahele Soriano och Yorgan De Castro fick UFC-kontrakt efter sina vinster.

Vecka 2 (25 juni) – resultat:

  • Tony Johnson besegrade Alton Cunningham via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Justin Gonzales besegrade Zach Zane via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-26)
  • Kyle Daukaus besegrade Michael Lombardo via enhälligt domslut (30-25, 30-26, 29-27)
  • Miles Johns besegrade Richie Santiago via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-26)
  • Miguel Baeza besegrade Victor Reyna via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)

Miles Johns och Miguel Baeza fick UFC-kontrakt efter sina vinster.

Vecka 3 (9 juli) – matchkort:

  • Jesse Wallace vs. Joseph Solecki
  • Kenneth Bergh vs. Antonio Trocoli
  • Chris Ocon vs. Hunter Azure
  • Maki Pitolo vs. Justin Sumter
  • Jonathan Pearce vs. Jacob Rosales

Vecka 4 (16 juli) – matchkort:

  • Stephen Regman vs. Antonio Arroyo
  • Armando Villarreal vs. Ode Osbourne
  • Don’Tayer Mayes vs. Ricardo Prasel
  • Lance Lawrence vs. Kevin Syler
  • Brendan Allen vs. Aaron Jeffery

Vecka 5 (23 juli) – matchkort:

  • Adli Edwards vs. Terrance McKinney
  • Ramazan Kuramagomedov vs. Jordan Williams
  • Christian Lohsen vs. JJ Okanovich
  • Jamahal Hill vs. Alexander Poppeck
  • Billy Quarantillo vs. Kamuela Kirk

Vecka 6 (30 juli) – matchkort:

  • Adli Edwards vs. Terrance McKinney
  • Ramazan Kuramagomedov vs. Jordan Williams
  • Christian Lohsen vs. JJ Okanovich
  • Jamahal Hill vs. Alexander Poppeck
  • Billy Quarantillo vs. Kamuela Kirk

Artikeln uppdateras…

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
Senaste Nytt

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.

Svara


Senaste kommentarerna
Omröstning

Sveriges BMF: Vem borde Fernando Flores möta härnäst?

Visa resultat

Loading ... Loading ...