IMMAF Euro 2018 – Europeiska mästerskapen i MMA – Resultat

✅ Fullständiga resultat från pågående europeiska mästerskapen i Bukarest, Rumänien ✅ Sverige går in i turneringen under den preliminära omgången tisdag 19 juni

Amatör-EM i MMA, även kallat IMMAF Euro 2018 är i full gång i Bukarest, Rumänien. Svenska landslagets representanter går sina första matcher på tisdag. Omgången startar 10.00 svensk tid och dagen innehåller hela 32 matcher, varav sex svenskmatcher.

Alla matcher går att se via IMMAF:s plattform på IMMAF.tv

Resultat från preliminära omgången tisdag 19/6

  • Fjädervikt: Mici Saaristo besegrade Jimmie Nilsson via TKO (slam)
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase Gym) besegrade Simone Valle via domslut (30-26, 30-26, 30-27) – avancerar till kvartsfinal mot Gerard Corr (NIR)
  • Lättvikt: Bogdan Grad besegrade Navid Badi via domslut (30-27, 29-28, 30-27)
  • Weltervikt: Robin Roos (Västerås FC) besegrade  John Byrne (IRL) via TKO, rond 3 – avancerar till kvartsfinal mot Yann Liasse (LUX)
  • Weltervikt: Bozhidar Ivanov besegrade Axel Karlsson (Gladius MMA) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Alexander Lindgren (Samurang) besegrade Daniel Petrov (BGR) via TKO, rond 2 – avancerar till kvartsfinal mot Dario Bellandi (ITA)


LÄS MER: Möt världens bästa MMA-landslag – här är den svenska EM-truppen

LÄS OCKSÅ: Allt du behöver veta om IMMAF Euro 2018 – amatör-EM i MMA


Resultat från kvartsfinaldagen onsdag 20/6

  • Stråvikt: Nina Back (Söders FG) besegrade  Deirdre Fitzpatrick (IRL) via armbar, rond två
  • Flugvikt: Janika Antinmaa (FIN) besegrade Elin Öberg (Combat Acedmy IF) via delat domslut (30-27, 28-29, 29-28) 
  • Bantamvikt: Frida Vastamäki (Djurgårdens IF) besegrade Emanuela Scioli (ITA) via TKO (huvudspark), rond tre
  • Fjädervikt: Jenni Kivioja besegrade Jessica Forslund Reis (Linköpings KC) via KO (huvudspark), rond ett
  • Bantamvikt: Renato Vidovic (Gladius MMA) besegrade Ciaran Mulholland via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Bantamvikt: Jonny Touma (Combat Academy IF) besegrade Samir Safarli (AZR) via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-25)
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase Gym) besegrade Gerard Corr (NIR) via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-27)
  • Weltervikt: Yann Liasse besegrade Robin Roos (Västerås FC) via delat domslut (29-28, 28-29, 29.28)
  • Mellanvikt: Dzmitry Zasinets besegrade Heytham Rabhi (Gladius MMA) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Dario Bellandi besegrade Alexander Lindgren via TKO (Doctor stoppage)
  • Lätt tungvikt: Murtaza Talha Ali (BHR) besegrade Robin Larsson (Nova MMA) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Lätt tungvikt: Anton Turkalj (GBG MMA) besegrade Vlad Ilin (UKR) via enhälligt domslut (30-27, 29-27, 30-27)


Resultat från semifinaldagen torsdag 21/6

  • Stråvikt: #1 Anna Astvik (Pancrase Gym) besegrade Giulia De Dominicis (ITA) via domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Stråvikt: Nina Back (Söders FG) besegrade Raluca Dinescu (ROM) via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Bantamvikt: Frida Vastamäki (Djurgårdens IF) besegrade  Karolina Hulkko via delat domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt: Oktay Arif  (BUL) besegrade Sebastian Gonzalez (Redline Training Center) via enhälligt domslut
  • Flugvikt: Giacomo Santoro besegrade Zoran Milic (Västerås FG) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Bantamvikt: Renato Vidovic (Gladius MMA) besegrade  Zdravko Dimitrov (BUL) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Bantamvikt: Denislav Hadzhiev besegrade  Jonny Touma (Combat Academy) via submission (armbar), rond 2
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase Gym) besegrade Eemil Kurhela (FIN) via enhälligt domslut (29-28 x3)
  • Lätt tungvikt: Anton Turkalj (GBG MMA) besegrade Pavel Pahomenko (BLR) via submission (rear naked choke), rond 2.

Finalomgången (fredag 21/6)

  • EM-final i stråvikt: Anna Astvik (Pancrase, SWE) besegrade Nina Back (Söders Fight Gym, SWE) via enhälligt domslut
  • EM-final i bantamvikt (d): Frida Vastamäki (Djurgårdens IF, SWE) besegrade Joanne Doyle (GBR) via TKO
  • EM-final i bantamvikt (h):Renato Vidovic (Gladius MMA, SWE) besegrade Denislav Hadzhiev (BUL) via submission (giljotin), rond ett
  • EM-final i fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase, SWE) besegrade Mici Saaristo (FIN) via TKO, rond 2
  • EM-final i lätt tungvikt: Murtaza Talha Ali (BHR) besegrade Anton Turkalj (GBG MMA, SWE) via domslut (30-26, 29-28, 29-28)

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
MMA-landslagetResultatSenaste Nytt

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]

Senaste kommentarerna
Omröstning

Kommer Alexander Gustafsson göra comeback?

Loading ... Loading ...