IMMAF Euro 2018 – Europeiska mästerskapen i MMA – Resultat

✅ Fullständiga resultat från pågående europeiska mästerskapen i Bukarest, Rumänien ✅ Sverige går in i turneringen under den preliminära omgången tisdag 19 juni

Amatör-EM i MMA, även kallat IMMAF Euro 2018 är i full gång i Bukarest, Rumänien. Svenska landslagets representanter går sina första matcher på tisdag. Omgången startar 10.00 svensk tid och dagen innehåller hela 32 matcher, varav sex svenskmatcher.

Alla matcher går att se via IMMAF:s plattform på IMMAF.tv

Resultat från preliminära omgången tisdag 19/6

  • Fjädervikt: Mici Saaristo besegrade Jimmie Nilsson via TKO (slam)
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase Gym) besegrade Simone Valle via domslut (30-26, 30-26, 30-27) – avancerar till kvartsfinal mot Gerard Corr (NIR)
  • Lättvikt: Bogdan Grad besegrade Navid Badi via domslut (30-27, 29-28, 30-27)
  • Weltervikt: Robin Roos (Västerås FC) besegrade  John Byrne (IRL) via TKO, rond 3 – avancerar till kvartsfinal mot Yann Liasse (LUX)
  • Weltervikt: Bozhidar Ivanov besegrade Axel Karlsson (Gladius MMA) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Alexander Lindgren (Samurang) besegrade Daniel Petrov (BGR) via TKO, rond 2 – avancerar till kvartsfinal mot Dario Bellandi (ITA)


LÄS MER: Möt världens bästa MMA-landslag – här är den svenska EM-truppen

LÄS OCKSÅ: Allt du behöver veta om IMMAF Euro 2018 – amatör-EM i MMA


Resultat från kvartsfinaldagen onsdag 20/6

  • Stråvikt: Nina Back (Söders FG) besegrade  Deirdre Fitzpatrick (IRL) via armbar, rond två
  • Flugvikt: Janika Antinmaa (FIN) besegrade Elin Öberg (Combat Acedmy IF) via delat domslut (30-27, 28-29, 29-28) 
  • Bantamvikt: Frida Vastamäki (Djurgårdens IF) besegrade Emanuela Scioli (ITA) via TKO (huvudspark), rond tre
  • Fjädervikt: Jenni Kivioja besegrade Jessica Forslund Reis (Linköpings KC) via KO (huvudspark), rond ett
  • Bantamvikt: Renato Vidovic (Gladius MMA) besegrade Ciaran Mulholland via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 30-27)
  • Bantamvikt: Jonny Touma (Combat Academy IF) besegrade Samir Safarli (AZR) via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-25)
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase Gym) besegrade Gerard Corr (NIR) via enhälligt domslut (30-26, 30-26, 30-27)
  • Weltervikt: Yann Liasse besegrade Robin Roos (Västerås FC) via delat domslut (29-28, 28-29, 29.28)
  • Mellanvikt: Dzmitry Zasinets besegrade Heytham Rabhi (Gladius MMA) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Mellanvikt: Dario Bellandi besegrade Alexander Lindgren via TKO (Doctor stoppage)
  • Lätt tungvikt: Murtaza Talha Ali (BHR) besegrade Robin Larsson (Nova MMA) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Lätt tungvikt: Anton Turkalj (GBG MMA) besegrade Vlad Ilin (UKR) via enhälligt domslut (30-27, 29-27, 30-27)


Resultat från semifinaldagen torsdag 21/6

  • Stråvikt: #1 Anna Astvik (Pancrase Gym) besegrade Giulia De Dominicis (ITA) via domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Stråvikt: Nina Back (Söders FG) besegrade Raluca Dinescu (ROM) via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
  • Bantamvikt: Frida Vastamäki (Djurgårdens IF) besegrade  Karolina Hulkko via delat domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Flugvikt: Oktay Arif  (BUL) besegrade Sebastian Gonzalez (Redline Training Center) via enhälligt domslut
  • Flugvikt: Giacomo Santoro besegrade Zoran Milic (Västerås FG) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Bantamvikt: Renato Vidovic (Gladius MMA) besegrade  Zdravko Dimitrov (BUL) via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Bantamvikt: Denislav Hadzhiev besegrade  Jonny Touma (Combat Academy) via submission (armbar), rond 2
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase Gym) besegrade Eemil Kurhela (FIN) via enhälligt domslut (29-28 x3)
  • Lätt tungvikt: Anton Turkalj (GBG MMA) besegrade Pavel Pahomenko (BLR) via submission (rear naked choke), rond 2.

Finalomgången (fredag 21/6)

  • EM-final i stråvikt: Anna Astvik (Pancrase, SWE) besegrade Nina Back (Söders Fight Gym, SWE) via enhälligt domslut
  • EM-final i bantamvikt (d): Frida Vastamäki (Djurgårdens IF, SWE) besegrade Joanne Doyle (GBR) via TKO
  • EM-final i bantamvikt (h):Renato Vidovic (Gladius MMA, SWE) besegrade Denislav Hadzhiev (BUL) via submission (giljotin), rond ett
  • EM-final i fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase, SWE) besegrade Mici Saaristo (FIN) via TKO, rond 2
  • EM-final i lätt tungvikt: Murtaza Talha Ali (BHR) besegrade Anton Turkalj (GBG MMA, SWE) via domslut (30-26, 29-28, 29-28)

Kategorier
MMA-landslagetResultatSenaste Nytt

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000.

Svara

Senaste kommentarerna
    Kommande galor
      Omröstning

      Vem blir första svenska UFC-mästare?

      Visa resultat

      Loading ... Loading ...