IMMAF Worlds 2018 – Fullständiga Resultat

✅ Samtliga svensk-resultat från årets upplaga av IMMAF Worlds 2018 - VM i MMA!

Klockan nio svensk tid drar IMMAF World Championships 2018 igång från Manama i Bahrain. Sverige har skickat en stark trupp med 16 seniorer samt den första junioren någonsin.

Spana in resultaten nedan!


LÄS MER: Allt du behöver veta om IMMAF Worlds 2018 – VM i MMA

LÄS OCKSÅ: Möt världens bästa MMA-landslag – Här är den svenska truppen inför VM


Resultat dag ett

  • Flugvikt: Abdul Choudhury (GBR) besegrade Sebastian Gonzalez (Redline, SWE) via submission (giljotin),  rond 1
  • Flugvikt: Zoran Milic (Västerås Fight Gym, SWE) besegrade Giacomo Mancini (ITA) via domslut
  • Bantamvikt: Jonny Touma (Pancrase, SWE) besegrade Ásgeir Marteinsson (ISL) via TKO rond 2
  • Fjädervikt: Omaraskhab Yusupov (RYS) besegrade Hoger Salih (Djurgården, SWE) via domslut
  • Fjädervikt: Eduard Kexel (GER) besegrade Amir Malekpour (Pancrase, SWE) via giljotin, rond 2
  • Lättvikt: Tobias Söderberg (Mjölby Fight Gym, SWE) besegrade Ibrahim Mammadaliyev (AZE) via domslut
  • Weltervikt: Robin Roos (Västerås Fight Gym, SWE) besegrade Oscar Mauricio Alvarez (COL) via KO (huvudspark) rond 2
  • Weltervikt: Rusi Minev (BUL) besegrade Axel Karlsson (Gladius MMA, SWE) via domslut
  • Mellanvikt: Ezekiel Wetere (NZL) besegrade Alexander Lindgren (Samurang, SWE) via submission (triangel) rond 1
  • Mellanvikt: Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Gym, SWE) besegrade Dominik Humburger (TJE) via domslut
  • Lätt tungvikt: Olzhobai Kudaiberdi uulu (KYR) besegrade Robin Larsson (Nova MMA, SWE) via domslut

Resultat dag två

  • Xhiaoyu Zhou (CHN) besegrade Zoran Milic (Västerås Fight Club, SWE) via armbar, rond två
  • Renato Vidovic (Gladius MMA, SWE) besegrade Michel D’Angelo Williams via domslut
  • Sharapudin Magomedov (RUS) besegrade Jonny Touma (Pancrase Gym, SWE) via domslut
  • Lee Hammond (IRL) besegrade Mario Markus (GBG MMA, SWE) via rear naked choke, rond 1
  • Kaupo Kokamägi (EST) besegrade Tobias Södeberg (Mjölby Fight Gym) via domslut
  • Robin Roos (Västerås Fight Club, SWE) besegrade Talor Wetere (NZL) via domslut
  • Andreas Gustafsson Berg (Västerås Fight Club, SWE) besegrade Stanislav Levenok (UKR) via domslut
  • Mustafa Atrakchi (Renyi Umeå, SWE) besegrade Kirill Andreev (FIN) via TKO, rond 2

Kategorier
ResultatSenaste NyttSvenska Nyheter

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]

Svara

Senaste kommentarerna
Omröstning

Vem borde Alexander Gustafsson möta i sin UFC-comeback?

Visa resultat

Loading ... Loading ...