Svenska UFC-stjärnan gravid: “Behövde tacka nej till en fight”
Hon är Sveriges första kvinnliga UFC-fighter, och rankad världstolva i bantamvikt. Men nu kommer det dröja en tid innan vi får se Lina Länsberg gå några fler MMA-matcher.
På Instagram meddelar Länsberg nämligen att hon och partnern Akira Corassani väntar barn.
LÄS MER: Lina Länsberg om UFC 229-kaoset: “Ryssar i burar”
I inlägget berättar Länsberg att hon nyligen – av förståeliga skäl – fick tacka nej till ett matcherbjudande från UFC.
– Det här är vad vi har haft för oss på sistone, skriver hon.
Länsberg visar också upp lite av de mindre graciösa sidorna av en graviditet.
– Mitt liv var ett helvete typ tre månader, skriver hon.
Inlägget inkluderar också en bild på Corassani – som hamnade i chock under ultraljudet.
– Den här tuffingen har varit med i säsong 14 av The Ultimate Fighter och är en tidigare UFC-fighter. Men när barnmorskan pekade på bäbisens hjärtslag på skärmen så svimmade han för tusan.
Lina Länsberg: “Planerar att vara tillbaka om ett år”
Länsberg, 38, tävlade senast i januari. Nästa fight vill hon ska gå om ett år, från och med nu.
– Jag har ett mål, med det är klart att mycket kan hända på vägen. Alla kroppar reagerar olika men det är många fighters som kommit tillbaka snabbt och många har sagt att de blivit starkare och fått bättre kondition, säger Länsberg till SVT Sport och fortsätter:
– Det har varit extremt många kvinnliga idrottare som är och som varit gravida och det är väldigt inspirerande att se att man kan göra båda delarna.
SE ÄVEN: Porrfri barndom: Här tar svenska UFC-stjärnan ställning
Vi på MMAnytt önskar Lina Länsberg och Akira Corassani all lycka med familjelivet, och ser fram emot att se “Elbow Queen” återuppta UFC-karriären när hon är redo igen!
💪 Sugen på att betta på helgens UFC-gala? MMAnytts samarbetspartner Betsafe erbjuder ↗️ odds på samtliga matcher. 🔞 18+ gäller för spel. Spelar du för mycket? Besök Stödlinjen.se