Mirko Cro Cop drabbad av stroke – går i pension
MMA-legendaren Mirko Cro Cop har gått i pension.
Många av er har nog hört den frasen upprepade gånger tidigare – men nu är det över på riktigt. Cro Cop, 44, drabbades nämligen av en stroke efter sin senaste match, vilket inte ger veteranen något annat val än att lägga handskarna på hyllan för gott.
– Det är över. Jag hoppas jag inte kommer gråta, men det här är den oundvikliga pensionen, säger Mirko Cro Cop till den kroatiska TV-kanalen Nova TV (via MMAjunkie).
Kan inte träna med kontakt
Enligt Cro Cop drabbades han av en nackskada redan två eller tre månader innan sin senaste fight, och dessutom ett anfall tätt inpå. Trots detta gick kroaten segrande ur returmötet mot Roy Nelson på Bellator 216, som markerade hans debut i Bellator MMA och imponerande nog hans tionde seger i rad.
Efter storvinsten fick Cro Cop föras till sjukhus för en stroke. Även om inte alla detaljer är helt klara kring hans tillstånd i nuläget, så tycks det stå helt klart att några fler matcher helt enkelt inte är möjliga längre för legendaren.
– Jag kommer aldrig att gå in i ringen igen, säger Cro Cop. Jag kan inte låta någon träffa mig. Jag måste röntgas om tre månader och därefter kommer jag börja träna igen och slå på säcken. Men någon ny fight är det inte fråga om.

Mirko “Cro Cop” Filipovic. Foto: MMAnytt
Vann stora turneringar i Japan
Cro Cop, vars egentliga efternamn är Filipovic, lämnar en oerhört dekorerad kampsportskarriär bakom sig efter att ha tävlat i 25 år. I kickboxning har han ett professionellt matchfacit på 26-8 och i MMA är det 38-11-2, 1 NC.
Cro Cop har tävlat i flera av världens största MMA-organisationer inklusive UFC. Han gjorde sig tidigt ett namn för sina brutala vänstersparkar i japanska PRIDE, där han blev grand prix-vinnare i öppenvikt år 2006. Bedriften att vinna mot jättar i en stor japansk öppenviktsturnering upprepades galet nog 10 år senare i RIZIN.

Mirko “Cro Cop” Filipovic. Foto via RIZIN Fighting Federation