MMA-VM 2019: Matchschema och Resultat
Foto: Stefan Romare / StefanRomareMMA

VM i MMA 2019: Följ svenskarnas matcher – resultat live här!

✅ Spana in schema och resultat för svenska landslaget under MMA-VM i Bahrain!

På måndag drar årets största MMA-turnering igång: IMMAF-WMMA World Championships – eller MMA-VM som vi kallar det hemma i Sverige.

Svenska landslaget består av 23 fighters, efter att lätta tungviktaren Andreas Knutsson fallit bort i sista sekund efter skräckskadan.

Nedan kan du alla svenskmatcher och artikeln kommer att uppdateras kontinuerligt med resultat.

Alla matcher visas live på IMMAF.tv.

Mer om svenska truppen och andra matnyttiga länkar hittar ni HÄR.

Resultaten och ordningen i denna artikel speglar inte matchordningen. Damerna i samtliga viktklasser tävlar färdigt innan herrarna går in i buren.

VM i MMA 2019: Schema och Resultat

Dag 1 – öppningsomgång  (11 november)

  • Flugvikt: Sebastian Gonzalez (Redline Training Center) besegrade Abdulrahman Al harthey (Saudiarabien) – via submission (anakonda) rond ett
  • Bantamvikt: Jonny Touma (Pancrase Gym) besegrade Denislav Hadzhiev (Bulgarien) – via submission (armtriangel), rond ett
  • Bantamvikt: Oskar Jaskari (Redline Training Center) besegrade Jack Corr (Nordirland) – via enhälligt domslut
  • Fjädervikt: Daniyal Shamkhalov (Västerås Fight Club) besegrade Rehmat Ullah Idreesi (Pakistan) – via TKO, rond ett
  • Fjädervikt: Alexander Lööf (Västerås Fight Club) besegrade Andrew Caruth (Sydafrika) – via TKO, rond två
  • Lättvikt: Nermin Mehmedagic (Fighter Center IF) besegrade Tobias Zacho Storm (Danmark) – via submission (Rear naked choke) rond ett
  • Lättvikt: Mazhit Sardarov (Kazakstan) besegrade Elvin Hoxha (MACC Fight) – via domslut
  • Weltervikt: Corey Reeves (Australien) besegrade Alexander Brodal (Fighter Center IF) – via domslut
  • Weltervikt: Christian Stigenberg (Söders Fight Gym) besegrade vs. Janus Olsen (Danmark) – via delat domslut
  • Mellanvikt: Addis Saljevic (Akademi Nord) besegrade Vaibhav Vaman Shetty (Indien) – via TKO rond ett
  • Mellanvikt: Dominik Humburger (Tjeckien) besegrade Danijel Grbic (Redline Training Center) – via domslut
  • Lätt tungvikt: Daniel Petrus (Forca Fighting) besegrade Aaron McCormack (Irland) – via submission (armtriangel) rond ett

Dag 2 –  16-delsfinaler (12 november)

  • Stråvikt (d): Colleen Augustin (Malaysia) besegrade Nina Back (Söders Fight Gym)  – via TKO rond 4
  • Flugvikt (d): Beatriz Consuli Diniz (Bahrain) besegrade Millie Eriksson (Västerås Fight Club) – via domslut
  • Flugvikt (d): Bianca Antman (Allstars) besegrade Paulina Giemza (Polen) – via WO (Giemza vägde aldrig in)
  • Flugvikt: Antony Fresno Eyssette (Frankrike) besegrade Sebastian Gonzalez (Redline Training Center) – via submission (giljotin) rond två
  • Bantamvikt (d): Frida Vastamäki (Kampsportstadion) besegrade Natasha Wolfe (Nordirland) – via domslut
  • Bantamvikt (d): Brena Soares Cardozo (Bahrain) besegrade Kim Amprazis (Masthuggets Kampsport)  – via domslut
  • Bantamvikt: Abdul Mahdawi (Australien) besegrade Jonny Touma (Pancrase Gym) – via delat domslut
  • Bantamvikt: Olzhas Moldagaliyev (Kazakstan) besegrade Oskar Jaskari (Redline Training Center)  – via domslut
  • Fjädervikt: Daniyal Shamkhalov (Västerås Fight Club) besegrade Simone Vale (Italien) – via domslut
  • Fjädervikt: Alexander Lööf (Västerås Fight Club) besegrade Eduard Kexel (Tyskland) – via KO rond ett
  • Fjädervikt (d): Sabrina Laurentina De Sousa (Bahrain) besegrade Sofia Hedquist (Sandviken Budo & Kampsport) – via submission (kneebar) rond ett
  • Fjädervikt (d): Stephanie Paige Evans (Wales) besegrade Janina Danes (Pancrase Gym) – via submission (Von Flue choke) rond två
  • Lättvikt: Neimat Assadov (Kazakstan) besegrade Nermin Mehmedagic (Fighter Center IF) – via TKO (skada)
  • Weltervikt: Christian Stigenberg (Söders Fight Gym) besegrade Julian Schickle (Tyskland) – via domslut
  • Mellanvikt: Giovanni Edoardo Rufino (Italien) besegrade Addis Saljevic (Akademi Nord) – via submission (rear naked choke) rond 2
  • Lätt tungvikt: Daniel Petrus (Forca Fighting) besegrade Patrick Best (Australien) – via submission (giljotin) rond ett
  • Tungvikt: Gadzhimurad Bagaudinov (Ryssland) besegrade Salif Diop (Pancrase Gym) – via domslut

Dag 3 – kvartsfinaler (13 november)

  • Atomvikt (d): Bezan Mahmudi (Allstars) vs. Jenna Horto (Finland) – via domslut
  • Flugvikt (d): Bianca Antman (Allstars) besegrade Ceileigh Niedermayr (Sydafrika) – via submission (americana)
  • Bantamvikt (d): Frida Vastamäki (Kampsportstadion) besegrade Lexi Rook (Storbritannien) – via domslut
  • Fjädervikt: Daniyal Shamkhalov (Västerås Fight Club) besegrade Abdulmanap Magomedov (Bahrain) – via delat domslut
  • Fjädervikt: Alexander OSullivan (Irland) besegrade Alexander Lööf (Västerås Fight Club) – via submission (armbar) rond 2
  • Lättvikt (d): Sandra Meneses (Kampsportstadion) besegrade Cruau Marine (Frankrike) – via TKO rond två
  • Lättvikt (d): Yrsa Sandin (Allstars) vs. Saida Khassenova (Kazakstan) – Bur 1
  • Weltervikt: Rustam Khadisgadzhiev (Ryssland) besegrade Christian Stigenberg (Söders Fight Gym) – via domslut
  • Lätt tungvikt: Magomed Gadzhiiasulov (Bahrain) besegrade Daniel Petrus (Forca Fighting) – via domslut

Dag 4 – semifinaler (14 november)

  • Atomvikt (d): Bezan Mahmudi (Allstars Gym) besegrade Nicole Geraldo (Mexiko) – via walkover (motståndaren missade vikten)
  • Flugvikt (d): Bianca Antman (Allstars Gym) besegrade Zemfira Alieva (Ryssland) – via domslut
  • Bantamvikt (d): Guangmei Han (Kina) besegrade Frida Vastamäki (Kampsportstadion) via domslut
  • Lättvikt (d):Michelle Montague (Nya Zeeland) besegrade Sandra Meneses (Kampsportstadion) – via giljotin rond ett
  • Fjädervikt: Ahmed Gazimagomedov (Ryssland) besegrade Daniyal Shamkhalov (Västerås Fight Club) – via domslut

Dag 5 – finaler (16 november) – start 11.00

  • Atomvikt (d): Bezan Mahmudi (Allstars Gym) besegrade Ayan Tursyn (Kazakstan) – via domslut
  • Flugvikt (d): Bianca Antman (Allstars Gym) besegrade Hannah Dawson (Nya Zeeland) – via giljotin rond 2

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
ExklusivtSenaste Nytt

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]

Svara