Ray Sefo och Vinny Magalhaes - Foto: MMAnytt

Resultat från helgens PFL 9 – UFC-veteranen avancerar till final i miljonturneringen

✅ Kolla in alla resultat från galans matcher här!

Under helgen gick PFL 9 av stapeln i Long Beach, Kalifornien – och det står nu klart vilka som gör upp i finalerna av organisationens turneringar i lättvikt samt lätt tungvikt.

Relaterat: Sadibou Sy med imponerande knockout – avancerar i miljonturneringen

UFC-veteranen tar finalplats

Efter att tidigare under kvällen besegrat Rakim Cleveland via submission i första ronden lade UFC-veteranen Vinna Magalhaes beslag på en finalplats då han besegrade Bozigit Ataev i sin semifinal under galans huvudkort.

Magalhaes kommer nu göra upp med Sean O’Connell i finalen av den lätta tungviktsturneringen, där vinnaren tar hem en miljon dollar. O’Connell å sin sida tog sin finalplats genom att besegra Dan Spohn och Smealinho Rama under kvällen.

I lättviktsturneringens final kommer vi få se ett möte mellan Rashid Magomedov och Nathan Schute. Magomedov avhandlade under kvällen Will Brooks och Thiago Tavares, medan Schulte knep en plats i finalen genom att ta sig förbi Johnny Case och Chris Wade.

Se alla resultat från helgens PFL-gala nedan!

Huvudkort:

  • Vinny Magalhaes besegrade Bozigit Ataev via submission (Kimura), 1:58, rond 1. Semifinal i lätta tungviktsturneringen.
  • Natan Schulte besegrade Chris Wade via delat domslut (29-28, 29-28, 28-29). Semifinal i lättviktsturneringen.
  • Sean O’Connell besegrade Smealinho Rama via knockout, 1:45, rond 2. Semifinal i lätta tungviktsturneringen.
  • Rashid Magomedov besegrade Thiago Tavares via TKO (slag), 3:36, rond 2. Semifinal i lättviktsturneringen.
  • Vinny Magalhaes besegrade Rakim Cleveland via submission (Kimura), 1:21, rond 1. Kvartsfinal i lätta tungviktsturneringen.
  • Natan Schulte vs. Johnny Case slutade oavgjort efter majoritetsdomslut (19-18, 19-19, 19-19).
  • Bozigit Ataev besegrade Emiliano Sordi via TKO (slag), 1:43, rond 1. Kvartsfinal i lätta tungviktsturneringen.
  • Chris Wade besegrade Robert Watley via majoritetsdomslut (19-19, 20-18, 20-18). Kvartsfinal i lättviktsturneringen.

Underkort:

  • Sean O’Connell besegrade Dan Spohn via majoritetsdomslut (19-19, 19-18, 19-18). Kvartsfinal i lätta tungviktsturneringen.
  • Islam Mamedov besegrade Thiago Tavares via enhälligt domslut (20-18 X3). Kvartsfinal i lättviktsturneringen.
  • Maxim Grishin vs. Smealinho Rama slutade oavgjort efter majoritetsdomslut (20-18, 19-19, 19-19).
  • Will Brooks vs. Rashid Magomedov slutade oavgjort efter enhälligt domslut (19-19, 19-19, 19-19).
  • Brandon Halsey besegrade Rony Markes via enhälligt domslut (20-18, 20-18, 20-18) Ersättningsmatch för lätta tungviktsturneringen.
  • Ramsey Nijem besegrade Yuki Kawana via enhälligt domslut (19-18, 19-18, 19-18). Ersättningsmatch för lättviktsturneringen.

Prenumerera på helt nya MMAnytt TV på Youtube för att inte missa några exklusiva videos på svenska!
Kategorier
Senaste NyttUFC

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.
Omröstning

Vem vinner?

Visa resultat

Loading ... Loading ...