Se Sage Northcutts ONE-debut live pÄ MMAnytt!

🎩 Se ONE: Enter the Dragon med Sage Northcutts debut samt Ă„tta av vĂ€rldens bĂ€sta kickboxare ✅ Startar 11.00

Om bara nĂ„gra timmar Ă€r det dags för den otroligt populĂ€re “Super” Sage Northcutt att göra debut i ONE Championship. Han tar sig an den betydligt mer erfarne kickboxaren Cosmo Alexandre.

Galan som gÄr av stapeln i Singapore Indoor Stadium i Singapore innehÄller dessutom Ätta av vÀrldens bÀsta kickboxare. Flerfaldige vÀrldsmÀstaren Giorgio Petrosyan tar sig an Thailands Petchmorakot Petchyindee, , Yodsanklai Fairtex stÀlls mot Samy Sana och Contender Asia-deltagaren Dzhabar Askerov möter Tysklands Enriko Kehl.

Turneringen avrundas med Smokin’ Jo Nattawut mot Sasha Moisa.

Yodsanklai tÀvlade senast pÄ ONE: A New Era dÀr han besegrade legenden Andy Souwer


Relaterat


LÀttviktsturneringen fortsÀtter nÀr Singapores Amir Khan möter Saygid Arslanaliyev och en reservmatch i flugviktsturneringen fyller Àven ut galan nÀr Kim Kyu Sung möter Geje Estaquio.

Som om inte detta var nog fightas Àven BJJ-legenden Garry Tonon mot Japans Yoshiki Nakahara.

I huvudmatchen försvarar nyblivne lÀttviktsmÀstaren Shinya Aoki sitt bÀlte mot nÀra vÀnnen Christian Lee.

Foto: Stefan Romare/@stefanromaremma

Matchkort för ONE: Enter the Dragon

Huvudkort

  • Titelmatch i lĂ€ttvikt: Shinya Aoki (C) vs. Christian Lee
  • Titelmatch i lĂ€ttvikt (kickboxning): Nieky Holzken vs. Regian Eersel
  • FjĂ€derviktsturnering (kickboxning): Giorgio Petrosyan vs. Petchmorakot Petchyindee
  • FjĂ€derviktsturnering (kickboxning): Yodsanklai Fairtex vs. Samy Sana
  • Weltervikt: Sage Northcutt vs. Cosmo Alexandre
  • LĂ€ttviktsturnering, semifinal: Amir Khan vs. Saygid Arslanaliyev
  • Flugviktsturnering, reserv:  Kim Kyu Sung vs. Geje Estaquio
  • StrĂ„vikt: Dejdamrong Sor. Amnuaysirichoke vs. Miao Li Tao

Underkort

  • FjĂ€derviktsturnering (kickboxning): Jo Nattawut vs. Sasha Moisa
  • StrĂ„vikt: Alex Silva vs. Yoshitaka Naito
  • FjĂ€dervikt: Garry Tonon vs. Yoshiki Nakahara
  • FjĂ€derviktsturnering (kickboxning): Dzhabar Askerov vs. Enriko Kehl
  • Atomvikt: Mei Yamaguchi vs. Laura Balin
  • LĂ€ttvikt: Shannon Wiratchai vs. Iurie Lapicus
  • FjĂ€derviktsturnering (kickboxning, reserv): Daniel Dawson vs. Brown Pinas
  • LĂ€ttvikt: Rahul Raju vs. Richard Corminal

 

UFC Stockholm live streaming pÄ Viaplay.se - Missa inte UFC Fight Night: Gustafsson vs. Smith
Kategorier
ONE ChampionshipSenaste Nytt

Stefan Romare Ă€r en skribent och reporter som har jobbat pĂ„ MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]
Omröstning

Vem vinner huvudfighten pÄ UFC Stockholm?

Visa resultat

Loading ... Loading ...