Foton: Jasmin Frank-USA TODAY Sports

UFC 243: Whittaker vs. Adesanya – Fullständiga resultat & bonusar

✅ Mästarna gjorde upp i stor titelfight ✅ Svenske "Kurdimus Prime" gick sin andra UFC-match ✅ De vann bonusarna

Under natten till söndag gick UFC 243: Whittaker vs. Adesanya av stapeln i Melbourne, Australien.

Galans huvudmatch bjöd på en titelmatch i mellanvikt där vi fick se Israel Adesanya besegra Robert Whittaker via knockout i den andra ronden.

“The Last Stylebender” kan numera titulera sig som odiskutabel mellanviktsmästare, efter att han tidigare vunnit viktklassens interimbälte mot Kelvin Gastelum.

“Kurdimus Prime” föll i andra UFC-matchen

I kvällens delade huvudmatch kunde Dan Hooker vinna ett övertygande domslut mot den betydligt högre rankade Al Iaquinta. “The Hangman” fick in en mängd bensparkar och dominerade större delen av mötet med “Raging” Al.

Hooker utmanade därefter den nylige titelutmanaren Dustin Poirier i intervjun efter matchen.

Den svenske UFC-welterviktaren Rostem Akman gick också sin andra UFC-match på galans underkort. Tyvärr blev det där en förlust via enhälligt domslut mot hemmafavoriten Jake Matthews.

UFC 243: Fullständiga Resultat

Huvudkort:

  • Titelmatch i mellanvikt: Israel Adesanya besegrade Robert Whittaker via TKO (slag). rond 2, 3:33
  • Lättvikt: #14 Dan Hooker besegrade #6 Al Iaquinta via enhälligt domslut (30-27 x3)
  • Tungvikt: Sergey Spivac besegrade #14 Tai Tuivasa via teknisk submission (arm triangle), rond 2, 3:14
  • Weltervikt: Dhiego Lima besegrade Luke Jumeau via delat domslut (29-28 x2, 28-29)
  • Tungvikt: Yorgan de Castro besegrade Justin Tafa via knockout (slag), rond 1, 2:10

Underkort:

  • Weltervikt: Jake Matthews besegrade Rostem Akman via enhälligt domslut (30-27 x3)
  • Weltervikt: Callan Potter besegrade Maki Pitolo via enhälligt domslut (29-28 x3)
  • Lättvikt: Brad Riddell besegrade Jamie Mullarkey via enhälligt domslut (29-27, 30-26 x2)
  • Fjädervikt (damer): Megan Anderson besegrade Zarah Fairn dos Santos via submission (triangle choke), rond 1, 3:57

Tidigt underkort:

  • Flugvikt (damer): Ji Yeon Kim besegrade Nadia Kassem via TKO (slag), rond 2, 4:59
  • Banmtamvikt: Khalid Taha besegrade Bruno Silva via submission (arm triangle), rond 3, 3:00

Bonusar:

Brad Riddell och Jamie Mullarkey kammade hem bonusen för “Fight of The Night”, medan Israel Adesanya och Yorgan de Castro fick bonusar för “Performance of the Night”.

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
Senaste Nytt

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.

Svara