Foton: Dennis Schneidler-USA TODAY Sports, Stephen R. Sylvanie-USA TODAY Sports, samt Adam Hagy-USA TODAY Sports.

UFC Moskva med Pannie Kianzad: Resultat & Statistik

✅ Se resultaten från kvällens UFC-gala här!

I kväll är det dags för en ny UFC-gala i den ryska huvudstaden Moskva, vilket innebär fördelaktiga starttider för européer. Eventet bjuder dessutom på ett några riktigt spännande matcher – bland annat den tredje UFC-fighten för den svenska MMA-stjärnan Pannie Kianzad.

Kianzad, även känd som “Banzai,” går en rematch mot Australiens Jessica-Rose Clark. Första gången de möttes var det svenskan som besegrade “Jessy Jess” via enhälligt domslut, detta på Invicta FC 13 för lite mer än fyra år sedan.

På huvudkortet får vi dessutom se ett par topprankade stjärnor. Den delade huvudattraktionen utgörs av ett tungviktsmöte där världssjuan Alexander Volkov tar sig an den ständigt kontroversielle Greg Hardy framför hemmapubliken.

I kvällens huvudfight ställs det ryske stjärnskottet Zabit Magomedsharipov, världsfemma i fjädervikt, mot nummer 11-rankade Calvin Kattar.

UFC Moskva: Resultat

Se officiella resultat nedan!

Huvudkort (20.00):

Sänds live på Viaplay

  • Fjädervikt: #5 Zabit Magomedsharipov besegrade #11 Calvin Kattar via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28) – läs mer här
  • Tungvikt: #7 Alexander Volkov besegrade Greg Hardy via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27) – läs mer här
  • Weltervikt: Danny Roberts besegrade Zelim Imadaev via KO (slag), rond 2 (4:54)
  • Lätt tungvikt: Ed Herman besegrade Khadis Ibragimov via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Weltervikt: Anthony Rocco Martin besegrade Ramazan Emeev via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Lätt tungvikt: Shamil Gamzatov besegrade Klidson Abreu via delat domslut (29-28, 29-28, 28-29)

Underkort (17.00):

Sänds live på Viaplay och UFC Fight Pass

  • Lätt tungvikt: Magomed Ankalaev besegrade Dalcha Lungiambula via KO (frontspark och slag), rond 3, 0:29
  • Weltervikt: Rustam Khabilov besegrade Sergey Khandozhko via enhälligt domslut (30-27, 29-28, 29-28)
  • Mellanvikt: Karl Roberson besegrade Roman Kopylov via submission (rear-naked choke) i rond 3 (4:01)
  • Weltervikt: David Zawada besegrade Abubakar Nurmagomedov via submission (triangel) i rond 1 (2:50) – läs mer här
  • Lättvikt: Alexander Yakovlev vs. Roosevelt Roberts (29-28, 29-28, 29-28)
  • Bantamvikt (damer): Pannie Kianzad vs. Jessica-Rose Clark (30-27, 30-27, 30-27) – läs mer här
  • Bantamvikt: Davey Grant besegrade Grigorii Popov via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)

Pannie Kianzad väntas kliva in i buren omkring 17.20. Starttiden beror på hur lång tid galans första match tar.

Resultaten uppdateras löpande.

UFC Moskva: Statistik

Se matchstatistik här!

Mer information om galan hittar du här.

Livestream online finns här hos Viaplay.

Upplev MMA av toppklass - köp biljetter till Superior Challenge 20 den 7 december!
Kategorier
Pannie KianzadResultatSenaste Nytt

Ashah Tafari är en tidigare landslagsman och nordisk mästare i karate som har jobbat på MMAnytt sedan mars 2015. På ett eller annat sätt har han sysslat med kampsport nästan hela sitt liv och idag är han en riktig MMA-nörd på heltid likväl som en flitig domare i karate. | E-post: [email protected] | Instagram: @mmanytt_ashah

Svara