UFC-resultat: Svensken med succédebut – “Korean Zombie” utklassad!

✔ Kolla hur det gick i helgens UFC-gala här! ✔ Guram besegrar polske mästaren i debuten

Under lördagsnatten gick UFC Fight Night: Ortega vs. “The Korean Zombie” av stapeln på Fight Island i Abu Dhabi, och bjöd på en svensksuccé samt ett flertal högklassiga avslut.

LÄS MER: HAN GÖR DET! Nya UFC-svensken vinner stora debutmatchen!


Svenske Guram Kutateladze, 28, gjorde sin efterlängtade UFC-debut under kvällen, då han ställdes mot riktigt tufft motstånd i form av den polske KSW-mästaren Mateusz Gamrot. 

Guram stod dock för en riktigt fin insats där han visade på fin striking under tre ronders krig mot polacken, och tog hem segern via delat domslut.

Gamrot kammade därmed hem sin första förlust någonsin i professionella sammanhang. Guram var dock inte själv helt nöjd med resultatet, utan menade på att hans motståndare förtjänat vinsten.

– Det var inte min fight, det är bullshit. Jag är en ärlig man, sa Guram Kutateladze bland annat efter vinsten.

LÄS OCKSÅ: Guram utmanar världstolvan – vill fightas igen nästa vecka!

Nu vill svensken bevisa sig igen – redan nästa vecka. Efter matchen erbjöd han sig nämligen möta #12-rankade Islam Makachew, som står utan motståndare på nästa helgs UFC 254: Khabib vs. Gaethje.

“T-City” med stark seger

I galans huvudmatch fick vi se Brian “T-City” Ortega och “The Korean Zombie” Chan Sung Jung göra upp i ett riktigt toppmöte i fjädervikt.

Ortega stod för en väldigt stark prestation, och var ypperst nära på att avsluta “Zombie” redan i den andra ronden efter att ha sänkt honom med en spinning elbow.

Till sist kunde “T-City” rättvist ropas ut som vinnare till domarsiffrorna 50-45, 50-45, samt 50-45 efter fem ronder.

Dessutom fick vi se den tidigare stråviktsmästaren Jessica Andrade ta hem en efterlängtad seger i sin flugviktsdebut då hon avslutade #1-rankade Katlyn Chookagian i galans delade huvudmatch.

Kolla in fullständiga resultat från nattens gala nedan!

UFC Fight Night: Ortega vs. “The Korean Zombie” – Fullständiga resultat:

Huvudkort:

  • Fjädervikt: Brian Ortega besegrade Chan Sung Jung via enhälligt domslut (50-45, 50-45, 50-45)
  • Flugvikt (damer): Jessica Andrade besegrade Katlyn Chookagian via TKO (slag mot kroppen), rond 1, 4:53
  •  Lätt tungvikt: Jimmy Crute besegrade Modestas Bukauskas via TKO (slag), rond 1, 2:01
  • Weltervikt: James Krause besegrade Claudio Silva via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Fjädervikt: Jonathan Martinez besegrade Thomas Almeida via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)

Underkort:

  • Lättvikt: Guram Kutateladze besegrade Mateusz Gamrot via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Flugvikt (damer): Gillian Robertson besegrade Poliana Botelho via enhälligt domslut (29-28, 29-27, 29-27)
  • Mellanvikt: Jun Yong Park besegrade John Phillips via enhälligt domslut (30-25, 30-25, 30-25)
  • Lättvikt: Fares Ziam besegrade Jamie Mullarkey via enhälligt domslut  (29-28, 29-28, 29-28)
  • Lätt tungvikt: Maxim Grishin besegrade Gadzhimurad Antigulov via TKO (slag), rond 2, 4:58
  • Bantamvikt: Said Nurmagomedov besegrade Mark Striegl via KO (slag), rond 1, 0:51

Följ MMAnytt's Youtube kanal idag - Nordens ledande nyhetssajt för MMA, UFC och kampsport!
Kategorier
Senaste Nytt

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.

Svara