Under kvällen mötte svenske Carlos Prada den regerande mästaren Kamil Lebkowski på PLMMA 40. Efter full tid gick domslutet till polacken.
Svenske Carlos Prada gick under kvällen sin förmodligen viktigaste match i karriären när han utmanade regerande mästare Kamil Lebkowski i huvudmatchen på PLMMA 40.
I kontakt med MMAnytt berättade Prada att förberedelserna och bantningen inför matchen gått bra men att den utdragna logistiken vid invägningarna hade varit ansträngande.
– Jag hoppas kunna visa upp ett bra MMA-game och i övrigt har träningen gått bra. Jag har tränat med en fystränare vid namn Alexander Ferm som har skött mina fysiska förberedelser. Jag vill tacka mina tränare och träningskamrater som har förberett mig inför denna match, sa Carlos Prada till MMAnytt.
Att Prada besegrat polacker i sina två senaste framträdanden var inget som hade gått Lebkowski förbi. Därför hade han innan matchen tagit sig till Berserkers Team i Szszecin, Polen, för att träna med Dawid Zywica och Sebastian Romanowski. Förhoppningen var att två dagars sparring inte bara skulle leda till muntlig kunskap om Prada utan att hans forna motståndare också skulle kunna visa honom.
Beskrivning av matchen
Inledningen av första ronden handlade mest om att Lebkowski höll distansen och lät jabben jobba. Polacken hade stor framgång då han både är längre och har en bättre räckvidd än motståndaren och vid ett tillfälle satt slagen tillräckligt väl för att Prada skulle tappa balansen och hamna på mattan. Prada kom snabbt upp och ändrade tonen i matchen genom att röra sig framåt snabbare och slå vildare. Därefter satte Prada en nedtagning med ungefär en och en halv minut kvar i matchen. Där höll han matchen ronden ut med bra ground and pound, även om han fick smaka en upkick framåt slutet.
I andra ronden fortsatte Lebkowski att försöka hålla distansen och landa med jabbar. Inga sparkar utdelades över huvud taget. Prada försöker sig på en nedtagning med lyckas inte. I nästa försök blir det istället polacken som hamnar i topposition nere på mattan. Prada lyckas dock ta sig upp och i klinchen som uppstår musklar han till sig en nedtagning. Prada kontrollerar matchen ronden ut med sin motståndare på mattan.
I tredje ronden har Lebkowski tappat farten och har inte lika mycket studs i dojan. Men han träffar fortfarande väl och i mitten av tredje och sista ronden får två slag fäste som slungar bak huvudet på Prada. Svensken väljer att ta ner matchen till mattan med en stabil nedtagning. Polacken tar sig upp i stående klinch där det är svensken som får mest utdelning. När polacken försöker komma loss åker han ner på mattan och svensken dominerar ovanifrån.
När domslutet skulle ropas ut hade både Prada och Lebkowski ena näven uppe i vädret för att visa att segern var deras. Konferenciern meddelade att ena domare såg matchen som oavgjord medan två hade en segrare. Vinnaren var Kamil ”Bomba” Lebkowski.
Ett domslut som kan ifrågasättas
Att kalla domslutet för ett rån skulle vara att ta i. Polacken var mer framgångsrik stående och tog hem första ronden. Men med klinch, nedtagningar och ground and pound i både andra och tredje ronden borde Prada anses vara den fighter som gjort tillräckligt för att plocka hem segern. Av den anledningen finns det helt klart skäl att ifrågasätta domslutet.
Men allt som allt var det en ganska jämn match och då är det mindre fördelaktigt med bortaplan. Det var heller inte en av de bättre prestationerna från Prada som visat bättre sidor i sina två senaste matcher. Han fick tyvärr inte visa det han hade hoppats på.
Foto: Micha Forssberg