måndag, mars 27, 2023
MMAnytt.se
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO
  • För medlemmar
No Result
View All Result
MMAnytt.se

Gick första matchen för ett år sedan – redan SM-mästare i shootfighting

Exklusivt Nyheter Övrig Kampsport Reportage Senaste Nytt Svenska Nyheter Z-Klistrad artikel
21 december, 2015 16:13
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Redaktionen av Redaktionen

Lägg namnet Andreas Tiborson på minnet och kom ihåg var du läste det någonstans första gången. ”Tibbe” är nämligen killen som gick sin första match i shootfighting för bara ett år sedan. Förra helgen knep han guldet och blev svensk mästare i lättviktsklassen.

Vi träffas på Café Broadway i Norrköping, ett klassiskt fik som bland mycket annat har odödliggjorts i en av rockbandet Eldkvarns sånger. Andreas Tiborson har landat i vardagen igen efter sin smått sensationella seger i shootfighting-SM i Helsingborg förra helgen, men tar sig ändå tid att träffa mig för en intervju mellan två uppdrag i sitt jobb som säljare för ett bemanningsföretag. ”Tibbe”, som 24-åringen kallas, har gjort en rekordsnabb resa som kampsportare. Faktum är att han kom i kontakt med sporten första gången för knappt tre år sedan. I slutet av förra året gick han sin första match i shootfighting och nu kan han alltså kalla sig SM-mästare i lättvikt. Andreas Tiborson tävlar för IF Norrköping Kampsport och beskriver sig själv som en ganska allsidig fighter. På en direkt fråga om vad som är hans styrka så kryper det dock fram att det är BJJ som är hans största styrka.

En snabb resa
”Det känns faktiskt väldigt overkligt”, svarar Andreas Tiborson när jag på sportjournalistiskt vis ber honom beskriva känslorna efter att ha stått högst upp på pallen när SM i MMA och shootfighting avgjordes i Helsingborg helgen den 11-13 december. Det är de facto ganska lätt att förstå Tibbes känsla av overklighet med tanke på den oerhört snabba resa han gjort.

”Det har gått väldigt fort”, erkänner Andreas utan omsvep och berättar i nästa andetag om sina träningsrutiner som bland annat består av upp till sex träningspass i veckan, där brottning blandas med brasiliansk jiu jitsu och muay thai. Inför sina SM-matcher gick han på en sträng diet bestående av sallader, kyckling och massor av kvarg.

”Inför en match, då vi kör dubbla träningspass varje dag, finns det inte mycket tid till annat än att jobba, träna och sova”, berättar Andreas.

Andreas Tiborson 2

Rankad tvåa i lättvikt
Han gick in i SM-fighterna som rankad tvåa i lättviktsklassen. Efter att ha vunnit med ganska klara siffror i kvartsfinal och semifinal, Tibbe vann båda fighterna med domarsiffrorna 3-0 efter att ha dominerat sina motståndare på mattan, var det så dags för finalmatchen där han mötte förstarankade Elvin Hoxha från Nacka Dojo. Det var en oerhört jämn match som böljade fram och tillbaka innan det till sist stod klart att Andreas hade vunnit med 2-1 i domarsiffror.

Andreas Tiborson

Vad händer nu? Är det ny match på gång framöver?

”I nuläget har jag inte någon ny match inplanerad. Jag tänker ta det lugnt ett par månader nu, umgås med polare och leva som vanligt. Men sedan kommer jag att ta ett snack med min coach Daniel Bäckefelt om framtiden. Jag är sugen på att börja med amatör-MMA, men vi får se vad som händer”, säger Andreas Tiborson.

”Lightversion av MMA”
Shootfighting brukar ibland beskrivas som en ”lightversion av MMA”. Varje match består bara av en rond om fem minuter, men den allra största skillnaden mot ”vanlig” MMA är att man inte får använda slag mot en motståndare som ligger ner. I markkamp är det alltså bara brottning som är tillåtet. I stående fighting är det dock fullt tillåtet med slag, sparkar och knä mot motståndarens kropp, precis som i MMA.

Föregående inlägg

Video: Jon Jones ber Anderson Silva om autograf – men får han den?

Nästa inlägg

UFC on FOX 17: De som stack ut

Please login to join discussion
Ladda fler

Senaste nyheterna

  • 13:55Paddy Pimblett rasar från sjukhussängen: ”Din dumma idiot!”
  • 13:35Svenska stjärntränaren höjer ett varningens finger – om fighters management!
  • 12:38BEKRÄFTAT: Realitystjärnan Liam Pitts klar för nästa match!

Populärt på MMAnytt.se

  • Jiri varnar Khamzat efter sparringsnacket: “Prata inte för mycket!”
  • VIDEO: Topprankade UFC-fightern i slagsmål – med känd rappare!
  • Khamzat svarar på Colby Covingtons kritik: ”Jag svär på allt!”
  • MMA-fightern Rahmads Stromanis öppnar upp om påskupploppet: ”Då brast det”
  • UFC-profilerna reagerar starkt på domslutet: ”Sparka domaren OMEDELBART!”

Kontakta MMAnytt

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected]
Annonsera på MMAnytt: Klicka här

Nyhetsbrev

Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakta oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade