Resultat från dag tre av VM i amatör-MMA – Tre segrar för Sverige

Under den tredje dagen av VM i amatör-MMA blev det vinst för tre svenska fighters. Se de fullständiga resultaten här.

Resultat från Dag 1 och Dag 2.

Irman Smajic tog hem sin match efter ett corner stoppage i första ronden. Cornelia HolmGabriella Ringblom  och Rostem Akman segrade båda via enhälligt domslut. Tobias Harila och David Scalander förlorade tyvärr sina matcher på motsvarande sätt.

Fullständiga resultat från dag fyra av VM i amatör-MMA:

  • Kvinnlig stråvikt: Aleksandra Rola (POL) besegrade Brenda Tran (AUS) via submission (guillotine choke) 1:28 Rond 2
  • Manlig supertungvikt: Dwain Meredith (ZAF) besegrade Jonathan Bradberry (USA) via submission (guillotine choke) 0:45 Rond 1
  • Manlig tungvikt: Scott Trelford (NIR) besegrade Ash Roden (GBR) via delat domslut
  • Manlig tungvikt: Irman Smajic (SWE) besegrade Simon Harle (ZAF) via corner stoppage, Rond 1
  • Kvinnlig flugvikt: Kelsey Gollihar (USA) besegrade Michaela Dostálová (CZE) via enhälligt domslut
  • Kvinnlig flugvikt: Anette Österberg (FIN) besegrade Ilaria Norcia (ITA) via enhälligt domslut
  • Manlig lätt tungvikt: Tencho Karaenev (BGR) besegrade Bjarni Kristjánsson (ISL) via enhälligt domslut
  • Manlig mellanvikt: Andrew Stanway (AUS) besegrade Jamie Cookson (NZL) via submission (triangle choke) 1:44 Rond 3
  • Manlig weltervikt: Cian Cowley (IRL) besegrade Akonne Wanliss Wanliss (GBR) via TKO (slag) 0:33 Rond 3
  • Manlig fjädervikt: Connor Hitchens (GBR) besegrade Orlando Jimenez (USA) via läkarstopp, Rond 2
  • Manlig bantamvikt: Marco Zannetti (ITA) besegrade Padraig Magee (NIR) via enhälligt domslut
  • Manlig flugvikt: David Fogarty (IRL) besegrade Satoshi Miyokawa (JPN) via submission (triangle choke) 2:02 Rond 1
  • Kvinnlig fjädervikt: Julia Dorny (DEU) besegrade Chamia Chabbi (FIN) via submission (armbar)  0:33 Rond 1
  • Kvinnlig bantamvikt: Cornelia Holm (SWE) besegrade Michelle Jones (GBR) via enhälligt domslut
  • Kvinnlig stråvikt: Raluca Dinescu (ROU) besegrade Rika Hamada (JPN) via TKO (slag) 0:21 Rond 2
  • Manlig tungvikt: Daniel Galabarov (BGR) besegrade Lukasz Sniadecki (AUT) via delat domslut
  • Kvinnlig flugvikt: Jess Bradley (NZL) besegrade Ashley Hancock (USA) via TKO (läkarstopp) efter Rond 1
  • Manlig lätt tungvikt: Matthew Sheehan (IRL) besegrade Marc Lelievre (NZL) via enhälligt domslut
  • Manlig mellanvikt: Rostem Akman (SWE) vs James Sheehan (IRL)
  • Manlig mellanvikt: Viaron Chivers (NZL) besegrade Aaron Kennedy (NIR) via delat domslut
  • Manlig mellanvikt: Dallas Jennings (USA) besegrade Tom Crosvia (GBR) via enhälligt domslut
  • Manlig weltervikt: Alexander Martinez (CAN) besegrade Benjamin Bennett (USA) via delat domslut
  • Manlig fjädervikt: Shoaib Yousaf (GBR) besegrade Muhammadjon Naimov (TJK) via delat domslut
  • Manlig bantamvikt: David Evans (USA) besegrade Sergio Hortelano Rodríguez (ESP) via submission (guillotine choke) 1:58 Rond 1
  • Manlig flugvikt: Brayden Graham (NZL) besegrade Micky Pereira (NIR) via enhälligt domslut
  • Manlig flugvikt: Fahad Abdulrazaq (BHR) besegrade Nikolay Ivaylov (BGR) via submission (armbar) 2:04 Rond 2
  • Kvinnlig fjädervikt: Leah McCourt (NIR) besegrade Yvonne Chow (AUS) via submission (kimura) 1:14 Rond 1
  • Kvinnlig bantamvikt: Manon Fiorot(FRA) besegrade Camillia Mannes (NOR) via submission (rear naked choke) 1:37 Rond 1
  • Kvinnlig stråvikt: Aleksandra Toncheva (BGR) besegrade Naomi Harvey (GBR) via enhälligt domslut
  • Kvinnlig flugvikt: Gabriella Ringblom (SWE) besegrade Brittney Allan (CAN) via enhälligt domslut
  • Manlig weltervikt: Will Starks (USA) besegrade Joseph Luciano (AUS) via TKO, 2:58 Rond 3
  • Manlig weltervikt: Hardeep Rai (GBR) besegrade Aleksey Kharlamov (RUS) via TKO (ground and pound) 1:52 Rond 2
  • Manlig lättvikt: Iorga Cristian (ROU) besegrade Geir Kåre Cemsoylu Nyland (NOR) via delat domslut
  • Manlig lättvikt: Ferdun Osmanov (BGR) besegrade Tobias Harila (SWE) via enhälligt domslut
  • Manlig lättvikt: Przemys?aw Tokarz (POL) besegrade Jay Jay Wilson (NZL) via enhälligt domslut
  • Manlig fjädervikt: Eoghan Drumgoole (IRL) besegrade Ross McCorriston (NIR) via enhälligt domslut
  • Manlig fjädervikt: Nathan Kelly (IRL) besegrade Daniel Schalander (SWE) via enhälligt domslut
  • Manlig bantamvikt: Abdul Hussein (FIN) besegrade Lath Stevens (NZL) via corner retirement, Rond 2
  • Manlig bantamvikt: Hughie Orourke (IRL) besegrade Daryl Clarke (IRL) via submission (ankle lock) 1:00 Rond 1
  • Manlig flugvikt: Josh Neale (GBR) besegrade Jarrett Vornbrock (CAN) via enhälligt domslut
  • Kvinnlig fjädervikt: Fatime Nánási (HUN) besegrade Eleonora Potorokina (RUS) via TKO (slag) 1:00 Rond 2
  • Kvinnlig bantamvikt: Katarzyna Biegajlo (POL) besegrade Tuyet Nguyen (NZL) via TKO (slag från mount) 1:13 Rond 1
Kategorier
Amatör MMASvenska FightersSvenska Nyheterz-Senaste Nytt

Svara