Svenska Mästerskapen i MMA – Resultaten

Det var en fullspäckad kampsportshelg i Umeå. Innan proffsgalan Battle of Botnia 2016 drog igång gick nämligen årets SM i MMA av stapeln i samma arena. Nedan följer fullständig resultatlista från mästerskapet.

MMA-Klass A (fd Amatör-MMA)

 

DAMER

MMA Klass A Stråvikt -52,2 KG

  • Guld: Fannie Redman Pancrase Shootfighting
  • Silver: Anna Astvik Pancrase Shootfighting

MMA Klass A Flugvikt-56,7 kg

  • Guld: Anja Saxmark Gladius MMA
  • Silver: Gabriella Ringblom Pancrase Shootfighting

MMA Klass A Bantamvikt -61,2 kg

  • Guld: Cornelia Holm GBGMMA
  • Silver: Jenny Lundberg Nacka dojo

 

HERRAR

MMA Klass A Flugvikt–56,7 kg

  • Guld: Serdar Atlas Hilti Fight Center Uppsala
  • Silver: Dennis Rydén Coloseum Skövde

MMA Klass A Bantamvikt -61,2 kg

  • Guld: Renato Vidovic Gladius MMA
  • Silver: Temur Malick Perrys Gym

MMA Klass A Fjädervikt -65,8 kg

  • Guld: Daniel Schälander Allstar Kampsportsförening
  • Silver: Hoger Salih Djurgårdens IF
  • Brons: Tobias Bohlin Sandviken Kampsportsklubb

MMA Klass A Lättvikt -70,3 kg

  • Guld: Tobias Harila Västerås FightClub
  • Silver: Axel Gruvaeus Kampsportscentret Linköping
  • Brons: Elvin Hoxha Nacka dojo
  • Brons: David Schneider GBGMMA

MMA Klass A Weltervikt -77,1 kg

  • Guld: Oskar Karlström Biller Nova MMA
  • Silver: Moein Ahmadi Stockholm MMA
  • Brons: Axel Karlsson Gladius MMA
  • Brons: Anton Bagher Edlund Allstars Kampsportsförening

MMA Klass A Mellanvikt -83,9 kg

  • Guld: Khaled Laallam Concrete JiuJitsu Tyresö
  • Silver: Aaron Kennedy Pancrase
  • Brons: Heytham Rahbi Gladius MMA
  • Brons: Daniel Karlsson Gladius MMA

MMA A-klass Lätt tungvikt -93,0 kg

  • Guld: Anton Turkalj GBGMMA
  • Silver: Christoffer Hillsjö GBGMMA
  • Brons: Robin Larsson Nova MMA
  • Brons: Robin Enontekiö Epic Fight Club

MMA Klass A Tungvikt -120,2 kg

  • Guld: Anton Andersson Gladius MMA
  • Silver: Jonnie Andersson Kampsportscentret Linköping

 

MMA-klass B (fd Shootfighting)

 

DAMER

MMA B-klass Flugvikt -56,7 kg

  • Guld: Malin Hermansson Akademi Nord
  • Silver: Christiane Nascimento Kaisho MMA
  • Brons: Kim Amprazis Fit4Fight Gym
  • Brons: Mathilda Lundqvist Nacka dojo

MMA B-klass Bantamvikt -61,2 kg

  • Guld: Eva-my Persson Nacka dojo
  • Silver: Caroline Edlund Renyi Umeå
  • Brons: Norea Forsman Olsson Hilti Fightcenter Uppsala
  • Brons: Frida Vastamäki Halmstad MMA

MMA B-klass Lättvikt -70,3 kg

  • Guld: Talla Molki Gladius MMA
  • Silver: Christelle Niva Pancrase Shootfighting

 

HERRAR

MMA B-klass Bantamvikt -61,2 kg

  • Guld: Mago Uzarov Epic Fight Club
  • Silver: Nicholas Bryant Fit4Fight Gym
  • Brons: Pontus Hedqvist Kraftverket JJ Akademi
  • Brons: Zoran Milic Västerås FightClub

MMA B-klass Fjädervikt -65,8 kg

  • Guld: Jimmie Nilsson Coloseum Fightcenter Skövde
  • Silver: Kevin Osorio Nacka dojo
  • Brons: Jakob Valegren Akademi Nord
  • Brons: Petter Öberg Nilsson Djurgården

MMA B-klass Lättvikt -70,3 kg

  • Guld: Navid Badi Gladius MMA
  • Silver: Alireza Sarabi GBGMMA
  • Brons: Hamid Sadid Akademi Nord
  • Brons: Henrik Segelström Gladius MMA

MMA B-klass Weltervikt -77,1 kg

  • Guld: Vincent Olofsson GBGMMA
  • Silver: Tobias Söderberg Mjölby Fight Gym
  • Brons: Soheb El Koli Pancrase Shootfighting
  • Brons: Henric Lönnroth Stockholm MMA

MMA B-klass Mellanvikt -83,9 kg

  • Guld: Alexander Lindgren Samurang Fightcenter
  • Silver: John Oldenqvist Icon MMA
  • Brons: Tor Sohlström Växjö MMA
  • Brons: Shayan Shakiba Pancrase Shootfighting

MMA B-klass Lätt Tungvikt -93,0 kg

  • Guld: Wasim Elkassem Kaisho MMA
  • Silver: Edik Kochoyan Västerås FightClub
  • Brons: Pedro Pinones-Arce REI Botkyrka
  • Brons: Mustafa Atrakchi RenYi

 

MEDALJLIGAN

  • Gladius MMA: 5 guld, 4 brons
  • GBGMMA: 3 guld, 2 silver 1 brons
  • Pancrase Shootfighting: 1 guld, 3 silver, 2 brons
  • Nacka dojo: 1 guld, 2 silver, 2 brons
  • Västerås FightClub: 1 guld, 1 silver 1 brons
  • Kaisho MMA: 1 guld, 1 silver
  • Coloseum Skövde: 1 guld, 1 silver
  • Akademi Nord: 1 guld, 2 brons
  • Hilti Fight Center Uppsala: 1 guld, 1 brons
  • Epic Fight Club: 1 guld, 1 brons
  • Nova MMA: 1 guld, 1 brons
  • Allstar Kampsportsförening: 1, guld, 1 brons
  • Concrete JiuJitsu Tyresö: 1 guld
  • Samurang Fightcenter: 1 guld
  • Kampsportscentret Linköping: 2 silver
  • Stockholm MMA 1 silver, 1 brons
  • Djurgårdens IF: 1 silver, 1 brons
  • Fit4Fight Gym: 1 silver, 1 brons
  • RenYi Fightclub: 1 silver 1 brons
  • Mjölby Fight Gym: 1 silver
  • Icon MMA: 1 silver
  • Perrys Gym: 1 silver
  • Sandviken Kampsportsklubb: 1 brons
  • Växjö MMA 1 brons
  • REI Botkyrka: 1 brons
  • Kraftverket JJ Akademi: 1 brons

 

Stort grattis till alla medaljörer!

Omslagsbild: Vince Cachero

Kategorier
Battle of BotniaNyheterRekommenderatResultatSvenska NyheterZ-Klistrad artikelz-Senaste Nytt

Svara