Resultat från dag fyra av VM i amatör-MMA – Tre svenska vinster till

Under den fjärde dagen av VM i amatör-MMA stod svenskarna för tre vinster. Se de fullständiga resultaten här.

Resultat från Dag 1, Dag 2 och Dag 3.

Irman Smajic levererade en vinst via giljotin, bara lite drygt två minuter in i matchens första rond. Gabriella Ringblom och Cornelia Holm vann sina fighter via enhälligt domslut. Rosten Akman fick dock se sig besegrad, via TKO en minut in i första ronden.

Fullständiga resultat från dag fyra av VM i amatör-MMA:

  • Kvinnlig stråvikt: Aleksandra Toncheva (BGR) besegrade Raluca Dinescu (ROU) via enhälligt domslut
  • Manlig flugvikt: David Fogarty (IRL) besegrade Fahad Abdulrazaq (BHR) via delat enhälligt domslut
  • Kvinnlig flugvikt: Gabriella Ringblom (SWE) besegrade Jess Bradley (NZL) via enhälligt domslut
  • Manlig bantamvikt: Abdul Hussein (FIN) besegrade Hughie Orourke (IRL) via TKO (slag), 2:45 i Rond 1
  • Kvinnlig bantamvikt: Cornelia Holm (SWE) besegrade Arziko Bregu (ITA) via enhälligt domslut
  • Manlig fjädervikt: Eoghan Drumgoole (IRL) besegrade Nathan Kelly (IRL) via submission I Rond 2
  • Kvinnlig fjädervikt: Julia Dorny (DEU) besegrade Fatime Nánási (HUN) via enhälligt domslut
  • Manlig lättvikt: Pieter Roedulf Roets (ZAF) besegrade Iorga Cristian (ROU) via  enhälligt domslut
  • Manlig weltervikt: Will Starks (USA) besegrade Hardeep Rai (GBR) via enhälligt domslut
  • Manlig mellanvikt: Byron Chivers (NZL) besegrade Rostem Akman (SWE) via stående TKO (slag), 0:57 i Rond 1
  • Manlig lätt tungvikt: Tencho Karaenev (BGR) besegrade Jaakko Honkasalo (FIN) via enhälligt domslut
  • Manlig tungvikt: Allan Guichard (FRA) besegrade Daniel Galabarov (BGR) via delat domslut
  • Manlig supertungvikt: Marcin Kalata (POL) besegrade Damian Visenjak (AUT) via TKO (slag), 0:24 i Rond 1
  • Kvinnlig stråvikt: Aleksandra Rola (POL) besegrade Sarah Archer (NZL) via enhälligt domslut
  • Manlig flugvikt: Brayden Graham (NZL) besegrade Josh Neale (GBR) via TKO (slag), 0:38 i Rond 3
  • Kvinnlig flugvikt: Anette Österberg (FIN) besegrade Kelsey Gollihar (USA) via TKO (slag), 0:53 i Rond 3
  • Manlig bantamvikt: David Evans (USA) besegrade Marco Zannetti (ITA) via TKO (ground and pound), 2:39 i Rond 1
  • Kvinnlig bantamvikt: Camilla Mannes (NOR) besegrade KATARZYNA BIEGAJLO (POL) via enhälligt domslut
  • Manlig fjädervikt: Shoaib Yousaf (GBR) besegrade Connor Hitchens (GBR) via enhälligt domslut
  • Kvinnlig fjädervikt: Leah McCourt (NIR) besegrade Taryn Conklin (USA) via submission (kimura), 1:32 i Rond 1
  • Manlig lättvikt: Ferdun Osmanov (BGR) besegrade Przemys?aw Tokarz (POL) via enhälligt domslut
  • Manlig mellanvikt: Dallas Jennings (USA) defeeated Andrew Stanway (AUS) via submission (rear naked choke)
  • Manlig lätt tungvikt: Matthew Sheehan (IRL) besegrade Adam Biega?ski (POL) via enhälligt domslut
  • Manlig tungvikt: Irman Smajic (SWE) besegrade Scott Trelford (NIR) via submission (guillotine choke), 2:18 i Rond 1
  • Manlig supertungvikt: Charbel Diab (LBN) besegrade Dwain Meredith (ZAF) via knockout, 1:00 i Rond 1

 

Kommentarer

Kommentarer

Kategorier
Amatör MMASvenska Fightersz-Senaste Nytt

Svara