SM MMA 2018

Svenska mästerskapen i MMA 2018 – Fullständiga resultat

✅ SM-finalerna är igång i Västerås – följ alla resultat LIVE här!

Under söndagen gick finalerna i de svenska MMA-mästerskapen 2018 av stapeln i samband med Fight Club Rush 4 i Västerås.

Fyra finalister på SM i MMA – se MMAnytts reportage från Söders Fight Gym i Gävle

Spana in de fullständiga resultaten och se alla vinnare nedan!

Klass C:

  • Lättvikt: Benjamin Hajijan (Redline) besegrar Jacob Karlén Persson (Nyköpings Kamsportsklubb) via TKO (skada)

Klass B:

  • Stråvikt (damer): Lisa Lingvall (SFG Gävle) besegrar Josefine Modig (Apex Kalmar) via enhälligt domslut
  • Bantamvikt: Rekar Zana (Västerås Fight Club) besegrar Arsen Tuganov (SFG Gävle) via enhälligt domslut
  • Fjädervikt (damer): Sofia Odbro (Gladius MMA) besegrar Frida Hell (Nyköpings kampsportsklubb) via enhälligt domslut
  • Fjädervikt: Awat Kohzadi (Västerås Fight Club) besegrar William Frank (Fit4Fight) via submission (rear-naked choke)
  • Lättvikt: Gabriel Laserna (Forca Fighting) besegrar Delbej Al Youssef (Västerås Fight Club) via submission (armbar)
  • Weltervikt: Johan Dahl (Allstars) besegrar Robert Nilsson (Gladius MMA) via enhälligt domslut
  • Mellanvikt: Oscar Gran (Kaisho) besegrar Yousef El-Hussein (GBG MMA & BJJ) via domslut

Klass A:

  • Stråvikt (damer): Nina Back (SFG Gävle) besegrar Behzan Mahmudi (Allstars) via enhälligt domslut
  • Flugvikt (damer): Bianca Antman (Allstars) besegrar Millie Eriksson (Västerås Fight Club) via enhälligt domslut
  • Flugvikt: Zoran Milic (Västerås Fight Club) besegrar Sebastian Gonzalez (Redline) via TKO (slag)
  • Bantamvikt (damer): Tatjana Kacaniklic (Kaisho) besegrar Frida Vastamäki (Djurgårdens IF) via enhälligt domslut
  • Bantamvikt: Oskar Jaskari (Redline) besegrar Fadi Asfar (Pancrase) via submission (giljotin)
  • Fjädervikt (damer): Sofia Hedqvist (Sandviken) besegrar Janina Danes (MACC) via TKO (slag)
  • Fjädervikt: Amir Malekpour (Pancrase) besegrar Daniyal Shamkhalov (Västerås Fight Club) via walk over
  • Lättvikt (damer): Sandra Meneses (Djurgårdens IF) besegrar Yrsa Sandin (Allstars) via walk over
  • Lättvikt: Elvin Hoxha (MACC) besegrar Nermin Mehmedagic (Gladius MMA) via TKO (slag)
  • Weltervikt: Christian Stigenberg (SFG Gävle) besegrar Karar Al-Jaberi (Kaisho) via submission (giljotin)
  • Mellanvikt: Danijel Grbic (Redline) besegrar Alexander Lindgren (Samurang Fightcenter) via TKO (slag)
  • Lätt tungvikt: Daniel Petrus (Forca Fighting) besegrar Andreas Knutsson (Västerås Fight Club) via walk over

Kategorier
ExklusivtSenaste Nytt

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.

Svara


Senaste kommentarerna
Omröstning

Vem borde Alexander Gustafsson möta i sin UFC-comeback?

Visa resultat

Loading ... Loading ...