Derrick Lewis satte inte skräck i tungviktsklassen med sin prestation men han visade att han kunde komma tillbaka från ett poängunderläge och stoppa sin motståndare sent.
Derrick Lewis (17-4-1) var inte alls sitt vanliga aggressiva jag i huvudmatchen mot Shamil Abdurakhimov (17-4) på UFC fight night 102 inatt. Han kom in med en hel annan matchplan än han haft i sina tidigare matchen. Amerikanen försökte använda betydligt fler sparkar vilket resulterade i att ryssen kunde ta ner honom vid flera tillfällen under de tre första ronderna.
Det var tydligt att om Lewis inte skulle ändra om något så skulle han förlora matchen, vilket han insåg. I den fjärde ronden tog den hårt slående tungviktaren ner sin motståndare, passerade till mountposition och fick till en TKO därifrån. Avslutet kom med nästan bara en minut kvar av den fjärde ronden.
Trots avslutet var amerikanen väldigt självkritisk efteråt.
”That was one of my terriblest fights of all time”, sa Lewis i intervjun efter matchen. ”I didn’t like my performance at all. … That was some bullshit.”
Något som kan ha påverkat hans insats var ett slag från Abdurakhimov som träffade hans högra öga och gjorde det svårare för amerikanen att se. Tanken var att begära en match mot Mark Hunt efter matchen men Lewis var så missnöjd med sin insats att han valde att inte göra det. Amerikanen klev upp på fem raka segrar och lär få en toppmotståndare i sin nästa match oavsett.
Abdurakhimov hade två raka segrar i UFCs tungviktsklass innan matchen. Han får antagligen se sig om efter en match där han kan börja bygga upp ett momentum igen.
Ngannou vs. Hamilton
I den delade huvudmatchen bjöd Francis Ngannou (9-1) på en överraskning när han istället för att använda sina tunga slag fångade Anthony Hamilton (15-6) i en kimura stående och använde den till att få ner sin motståndare till marken. Väl där behöll han greppet och vred till tills Hamilton klappade innan två minuter hade gått av den första ronden.
Ngannou är likt Lewis ett framtidsnamn i tungviktsklassen. Han har stoppat samtliga sina fyra motståndare i UFC. Fransmannen begärde efter matchen ett möte med ett topp tio-namn härnäst.
Övrigt
Corey Anderson (9-2) stod för sin kanske bästa insats i karriären när han dominerade Sean O’Connell (17-8) på vägen fram till ett TKO avslut efter halva den andra ronden. Därmed studsade han tillbaka från sin aningen kontroversiella förlust mot Mauricio ”Shogun” Rua via delat domslut. Anderson har etablerat sig som en talang i lätt tungvikt.
Gian Villante (15-7) och Saparbek Safarov (8-1) bjöd på stor underhållning i den första matchen på huvudkortet. De utbytte slag och sparkar i vilda utväxlingar där det såg ut att de kunde stoppa varandra när som helst under match. Till slut blev det Villante som fick till avslutet i den andra ronden när de båda var trötta och skakade. Han matade på med slag på Safarov upp mot buren och tvingade domaren att stoppa matchen.
Fullständiga resultat
- Francis Ngannou besegrar Anthony Hamilton via submission (kimura) i rond 1 (1:57)
- Corey Anderson besegrar Sean O’Connell via TKO (punches) i rond 2 (2:36)
- Gian Villante besegrar Saparbek Safarov via TKO (punches) i rond 2 (2:54)
- Justine Kish besegrar Ashley Yoder via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
- Randy Brown besegrar Brian Camozzi via TKO (knee, punches) i rond 2 (1:25)
- Gerald Meerschaert besegrar Joe Gigliotti via submission (anaconda choke) i rond 1 (4:12)
- Andrew Sanchez besegrar Trevor Smith via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
- Shane Burgos besegrar Tiago Trator via enhälligt domslut (30-26, 29-28, 29-27)
- Marc Diakiese besegrar Frankie Perez via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
- Ryan Janes besegrar Keith Berish via enhälligt domslut (29-28, 29-28, 29-28)
- Juliana Lima besegrar J.J. Aldrich via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
Foto: Mazdak Cavian


