Dubbelmästaren redo för krig på ONE: A New Era

🎦 VIDEO+TEXT ✅ Dubbelmästaren Aung La NSang förväntar försvara titeln via knockout i andra ronden ✅ Återupplev rivalernas episka första möte från i somras!

På söndagsmorgonen arrangerar ONE Championship sin mest ambitiösa gala någonsin. Fyra titelmatcher, 23 världsmästare från olika discipliner och inte mindre än två före detta UFC-mästare.

Tolvfaldige flugviktsmästaren Demetrious Johnson, med elva titelförsvar under sitt bälte, gör sin ONE Championship-debut mot Yuya Wakamatsu på huvudkortet.

Dessförinnan gör forne lättviktsmästaren Eddie Alvarez sin debut mot ryssen Timofey Nastyukhin. Både Johnson och Alvarez deltar i flugvikts-, respektive lättviktsturneringen.

Aung La NSang vs Ken Hasegawa ett av 2018:s bästa krig

På huvudkortet möts mellanvikts- och lätta tungviktsmästaren Aung La “The Burmese Python” NSang sin japanske rival Ken Hasegawa i ett returmöte från förra sommaren.

Deras första möte blev nominerat som bästa internationella fight av Fighters Only, där NSang även blev nominerad till bästa internationella fighter. Du kan se deras första möte i videorutan ovan!

ONE Championship

Foto: Stefan Romare / @stefanromaremma

Nsang förväntar sig inte att returmötet kommer att gå tiden ut, utan förväntar sig ett avslut i andra ronden.


Relaterat


Matcherna går att se via ONE Championship-appen som du hittar både i App Store och Google Play Store!

Matchkort för ONE: A New Era

Huvudkort (10:30)

  • Titelmatch i lättvikt: Eduard Folayang (C)  vs.  Shinya Aoki
  • Titelmatch i stråvikt: Jingnan Xiong (C-SW) vs.  Angela Lee (C-AW)
  • Titelmatch i mellanvikt: Aung La Nsang  vs.  Ken Hasegawa
  • Titelmatch i bantamvikt: Kevin Belingon  vs.  Bibiano Fernandes
  • Turneringsmatch i flugvikt: Demetrious Johnson  vs.  Yuya Wakamatsu
  • Turneringsvikt i lättvikt: Eddie Alvarez  vs.  Timofey Nastyukhin
  • Superfight (kickboxning): Andy Souwer  vs.  Yodsanklai Iwe Fairtex

Underkort (07:30)

  • Turneringsmatch i flugvikt: Danny Kingad  vs.  Senzo Ikeda
  • Turneringsmatch i flugvikt: Kairat Akhmetov  vs.  Reece McLaren
  • Thaiboxning: Rodtang Jitmuangnon  vs.  Hakim Hamech
  • Thaiboxning: Hiroki Akimoto  vs.  Joseph Lasiri
  • Atomvikt (d): Mei Yamaguchi  vs.  Kseniya Lachkova
  • Weltervikt: Anthony Engelen  vs.  Garry Tonon
  • Thaiboxning: Panicos Yusuf  vs.  M. Bin Mahmoud
  • Lättvikt: Chang Min Yoon  vs.  Bala Shetty

 

Följ MMAnytt's Youtube kanal idag - Nordens ledande nyhetssajt för MMA, UFC och kampsport!
Kategorier
ONE ChampionshipSenaste Nytt

Stefan Romare är en skribent och reporter som har jobbat på MMAnytt sedan mitten av 2017 och har följ MMA sedan tidigt 2000. Kontakt: [email protected]

Svara