UFC Fight Island 3 med “The Mauler” – Resultat och presskonferens

✔ Kolla in alla resultat från helgens UFC-gala här!

Under natten mot söndag svensk tid gick UFC Fight Island 3, där bland andra Alexander “The Mauler” Gustafsson gjorde sin comeback, av stapeln på Yas Island i Abu Dhabi.


LÄS MER: Tuff förlust för “The Mauler” i UFC-comebacken

LÄS OCKSÅ: Khamzat Chimaev vinner igen – historisk seger för svensk MMA!


Tyvärr förlorade Gustafsson i sin första tungviktsmatch i UFC någonsin. Desto bättre gick det för svenskhoppen Khamzat Chimaev och Pannie Kianzad, som vann sina matcher via TKO i den första ronden respektive ett övertygande domslut.

Kolla in fullständiga resultat – och presskonferensen efter galan – nedan!

UFC Fight Island 3: Resultat

Huvudkort:

  • Huvudmatch i mellanvikt: Robert Whittaker besegrade Darren Till via enhälligt domslut (48-47, 48-47, 48-47)
  • Lätt tungvikt: Mauricio “Shogun” Rua besegrade Antonio Rogerio Nogueira via delat domslut (29-28, 28-29, 29-28)
  • Tungvikt: Fabricio Werdum besegrade Alexander Gustafsson via submission (armlås) i rond 1 (2:30)
  • Stråvikt (damer): Carla Esparza besegrade Marina Rodriguez via (29-28, 28-29, 30-27)
  • Lätt tungvikt: Paul Craig besegrade Gadzhimurad Antigulov via submission (triangel) i rond 1 (2:06)
  • Weltervikt: Alex Oliveira besegrade Peter Sobotta via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)
  • Weltervikt: Khamzat Chimaev besegrade Rhys McKee via TKO (slag) i rond 1 (3:09)

Underkort:

  • Lättvikt: Francisco Trinaldo besegrade Jai Herbert via TKO (slag) i rond 3 (1:30)
  • Weltervikt: Nicolas Dalby besegrade Jesse Ronson via submission (rear-naked choke) i rond 1 (2:48)
  • Tungvikt: Tom Aspinall besegrade Jake Collier via TKO (knä och slag) i rond 1 (0:45)
  • Fjädervikt: Movsar Evloev besegrade Mike Grundy via enhälligt domslut (30-37, 30-27, 29-28)
  • Tungvikt: Tanner Boser besegrade Raphael Pessoa via TKO (slag) i rond 2 (2:36)
  • Bantamvikt (damer): Pannie Kianzad besegrade Bethe Correia via enhälligt domslut (30-27, 30.-27, 29-28)
  • Weltervikt: Ramazan Emeev besegrade Niklas Stolze via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 29-28)
  • Bantamvikt: Nathaniel Wood besegrade John Castaneda via enhälligt domslut (30-27, 30-27, 30-27)

Du kan se presskonferensen efter UFC Fight Island 3 i spelaren nedan:

Kategorier
Senaste Nytt

Har jobbat för MMAnytt sedan 2016 och följt sporten i över tio år.

Svara