Andreas Ståhl (till vänster) tillsammans med Tor Troéng efter vinsten
Det är resultatet efter resultat nu i helgen, och förutom att det varit stora matcher i USA har det även gått bra för svenskarna runt om i världen. Även Andreas Ståhl vann sin match mot Damir ”The Bosnian Bomber” Hadzovic i Cage Fight Live som gick i Danmark igår kväll, rapporterar MMAbloggen.
Stålh såg ut att sitta lite illa till tidigt i den första ronden när Hadzovic lyckades få tag på Ståhls nacke och var nära att sätta en giljotin. Men Ståhl lyckades ta sig ur det, för att reversera matchen och istället vara mannen som regnar ner slag på backen med Hadzovic underst. Detta pågick i de resterande ronderna, och Ståhl tog efter det hem ett enhälligt domslut.
Efter det här utökade Stålh sitt obefläckade MMA-rekord till 7-0. Han har tidigare i sin karriär mest hållit sig i Sverige och gått matcher på både Superior Challenge och Battle of Botnia, och det här är första gången han tagit sig utomlands för att gå en match, något som ser ut att ha gått alldeles utmärkt.



