Idén om en UFC-fighter som tänder en cigarett kan verka en smula udda. Men för Carlos Prates är det bara en del av rutinen. Den brasilianske welterviktaren är obesegrad i sina första fyra UFC-matcher, och är lika bekväm med en cigarett i handen som med att leverera vackra avslut i oktagonen.
Carlos Prates berättar om hur han började röka
Carlos Prates föddes den 17 augusti 1993 i Taubate, Sao Paulo. Den framtida UFC-welterviktaren växte upp med en ensamstående mamma som hade många roller. Försörjare, vårdare och… överlevare. Medan hon jobbade långa timmar och tog hand om sina åldrande föräldrar, fick den unga Carlos navigera världen på egen hand.
I en tidigare intervju med Sherdog avslöjade han att cigarettkonsumtionen började redan omkring 12-årsålder. Hans mamma var ensam försörjare, arbetade långa timmar och tog dessutom hand om Prates farföräldrar – hon var därmed bort länge, vilket ledde till att Carlos spenderade sin tid på gatan.
Hon var tvungen att betala för allt och ta hand om mina farföräldrar också. Så hon gick upp tidigt på morgonen och kom hem sent på kvällen. Och jag växte upp på gatan. När man spenderar mycket tid på gatan lär man sig många dåliga saker, sa Prates till Sherdog.
Cigaretterna blev ett sätt att hantera livet. Ett uppror. Men det blev också Muay Thai. Han började träna på Vale Top Team och flyttade senare till Thailand för att finslipa sina färdigheter efter en fjärde MMA-förlust. Men trots en flytt, blev cigaretterna kvar – och rökens krock med fightingen blev alltmer påtaglig.
När ”The Nightmare” försökte sluta röka
Men även krigare bär sina laster. När Carlos Prates försökte bryta sig fri, kom priset omedelbart.
”Jag försökte sluta en gång,” delade han under en intervju med Ariel Helwani, ”och då var jag en vecka utan att röka. Jag gick upp fem kilo på sex dagar för att jag åt så mycket, och gick inte till gymmet.”
För de flesta innebär att sluta röka lättnad. För Prates innebar det en nedgång – en avstickare från den vanliga rytmen som bar honom genom ett träningsläger.
Hur många cigaretter röker Carlos Prates om dagen?
Den erfarne MMA-journalisten Ariel Helwani tvekade inte att fördjupa sina frågor under deras samtal. Så, hur djupt går beroendet?
”Bro, kanske åtta per dag, tio, elva…” svarade Prates avslappnat. ”Förut, sa de åt mig [att sluta röka] ofta, men nu, nej…”
Och så kom nästa fråga. Helwani frågade det, kanske något otänkbara: Röker Prates på matchdagen? Prates svarade utan några som helst tvivel, ”Ja…”. Men hur nära inpå matchen rökte han i sin senaste fight, mot Neil Magny?
Den sista cigaretten rökte jag innan jag kom in till UFC Apex,” sa han och ryckte på axlarna. ”För där kan man inte röka, du vet. Man kan inte röka något där, man kan inte dricka något där, bara vatten, det är vad de ger till dig. Och äta mat som de ger dig.”
I minuterna före en professionell UFC-match är Carlos Prates alltså redo för krig – med en cigarett i handen.
Prates försöker inte vara en förebild. Han ger inte hälsotips. Han är bara sig själv, ärlig, vild och oförutsägbar. En man som fightas, för att sedan tända en cigarett som om det inte vore något. Den stora frågan kanske är inte varför han röker – Det är hur han vinner trots att han gör det.
Läs också:
Khamzat Chimaev bryter tystnaden efter skaderykten – UFC 317 i fara
Caio Borralho vill ersätta skadade Dricus: ”Khamzat, låt oss slåss – nu”
Paddy Pimblett har gått upp 18 kilo sedan matchen mot Chandler


