Trots ett ordkrig som pågått på Twitter en längre tid så har nu den ena parten visat respekt inför en skada som skett.
Lättviktarna Anthony Pettis (18-3) och Khabib Nurmagomedov (22-0) har munhuggits på Twitter i flera veckor. Mycket härstammade i att Nurmagomedov sökte en titelmatch mot Pettis, som fram till mars i år var den regerande lättviktsmästaren.
När dagestaniern Nurmagomedov skadade sig inför mötet med Donald ”Cowboy” Cerrone på UFC 187 kommenterade Pettis ärendet på ett kaxigt sätt med orden: ”karma is a bitch hope that disability pays well!!!”
När Pettis nyligen skadade sig inför mötet med Myles Jury så var dock Nurmagomedov betydligt mer respektfull än vad bägge varit i deras verbala sparring på Twitter.
”Wish you fast recovery. I know how hard it is. I believe our fight is inevitable,” skrev Nurmagomedov som även bifogade en bild på bägge fighters.
Detta uttalandet är i en stark kontrast till deras tidigare kontakt på Twitter. Nurmagomedov har tidigare gått ut för att kalla en match med Pettis för ”enkla pengar.” Det är sådana uttalanden från Nurmagomedov som fick den forne mästaren att önska efter en mer ödmjuk attityd från Dagestaniern, och det verkar onekligen som om han fått sin önskan uppfylld med Nurmagomedovs senast inlägg att döma.
Nu när bägge fighters är skadade och tvingats dra sig ur deras planerade matcher är bägge obokade och skulle kunna ställas mot varandra i en match som bägge (dock främst Nurmagomedov) talat om en längre tid.
Pettis förlorade sin UFC-titel mot brassen Rafael dos Anjos på UFC 185. Dos Anjos skrällde något rejält med en lysande prestation över den tills dess dominanta mästaren. Nurmagomedov kommer i sin tur från hela sex raka segrar i UFC, en segersvit som inkluderar vinster över Pat Healy, Thiago Tavares och den självaste mästaren dos Anjos.


