En av BJJ-världens största stjärnor är klar för ny match under Legacy Fighting Alliance, den nya MMA-organisationen efter att att Resurrection Fighting Alliance och Legacy Fighting Championship gått ihop. Det blir Mackenzies tredje MMA-match.
Ett av de hetaste namnen i MMA-världen är den unga och framgångsrika BJJ-stjärnan Mackenzie Dern (2-0) som tog steget ut till MMA under 2016. Hon kommer den 10 mars att gå sin tredje match då hon möter Katherine Roy (1-0) under LFA 6.
I sin senaste march vann Mackenzie via submission i första ronden men inför mötet missade hon viktklassen och många frågade sig om hon verkligen var redo för de kraftiga viktnedgångarna som MMA-matcher oftast innebär.
Roy har i sin tur endast en MMA-match och kommer säkerligen att få händerna fulla med Mackenzie.
Kvällens huvudmatch står Rivaldo Junior (15-6-2) och Ray Rodriguez (11-4) för då de ryker ihop i ett fjäderviktsmöte:
https://twitter.com/LFAfighting/status/826879473635037186
Med de senaste tillägget ser LFA 6 ut som följande:
- Fjädervikt: Rivaldo Junior vs. Ray Rodriguez
- Mellanvikt: Eryk Anders vs. Larry Crowe
- Kvinnlig stråvikt: Mackenzie Dern vs. Katherine Roy
Tror du Mackenzie tar hem sin tredje vinst?
Omslagsbild via Flograppling


