Efter att domslutet i inledningsmatchen på UFC 153: Silva vs Bonnar i matchen mellan Reza ”Mad Dog” Madadi och Cristiano Marcello hade lästs upp var många häpna över vad de hört. Domarsiffrorna löd 29-28 till Madadi, 29-28 till Marcello och 30-27 till Marcello och därmed hade Cristiano Marcello segrat via ett delat domslut till Madadis stora besvikelse.
Direkt efter matchen publicerade MMAnytt en omröstning där besökarna fick säga sitt. Efter över 900 röster inkommit så anser 72% att matchen förvisso var jämn, men att Madadi i slutändan tagit hem segern på 29-28.
Nu har statistiken från UFCs officiella statistikpartner Fightmetric kommit och det ser ut som att siffrorna stödjer argumentet att Madadi faktiskt vann matchen. Men de lämnar ändå öppet till tolkning. Gjorde Madadi verkligen tillräckligt för att vinna eller är det en en domarskandal som Madadi bör protestera?
Tack till Carl Karlsson för tipset!



