Inför sin kommande match i UFC 311 har Umar Nurmagomedov uttalat sig om hur han förhåller sig till sin familjs rika historia inom MMA. Han delar efternamnet med en av sportens största stjärnor, hans kusin och tidigare UFC-mästare Khabib Nurmagomedov. Men trots de delar namn säger Umar att han inte känner någon press att leva upp till familjens arv.
Ett arv likt Gracie
Umar jämförde sin familjs roll i MMA med den inflytelserika Gracie-familjen inom brasiliansk jiu-jitsu. Han betonade att varje medlem i Nurmagomedov-familjen fokuserar på att göra sin egen resa inom sporten.
– Det kommer vara ett bra arv. När vi blir äldre kan vi berätta för våra barn hur deras pappa slogs för titeln. Vårt lag är starkt. Det är grymt. Jag tror att vi kommer bli som Gracie. Alla kommer att veta vad vi gjort i MMA.
Nurmagomedov, som är obesegrad med ett MMA-record på 18–0, har snabbt klättrat i UFC:s bantamviktdivision. Han står nu inför en titelmatch i UFC 311 där en seger skulle kunna innebära ett nytt bälte inom familjen.
Umar Nurmagomedov är än så länge obesegrad i sin karriär. Men inom familjen finns även Khabib Nurmagomedov som under sin karriär även han gick obesegrad. Det är stora förväntningar att leva upp till. Men Umar själv uttrycker att han inte känner någon press.
– Jag kommer vara här länge, jag står med dem och vi vet vilka vi är. Vi är redo och jag känner ingen press.
Umar Nurmagomedov – Merab Dvalishvili
Umar Nurmagomedov utmanar i UFC 311 Merab Dvalishvili om bältet i bantamvikt. Det är en av två fighter till kvällens huvudevenemang. Efter deras fight kommer även Islam Makhachev, någon som både Umar och Khabib har en nära relation till, att försöka försvara sitt bälte. Makhachev utmanas av Arman Tsarukyan i vad som blir en revanschmatch för Tsarukyan.


