Ytterligare två kvinnor har blivit kopplade till UFC, och idag bekräftar organisationen under presskonferensen inför UFC 157 som avslutades nyss att Alexis Davis och Sara McMann har skrivit varsitt kontrakt. Det är dock oklart om de båda även är inbokade i en match mot varandra.
Davis är ytterligare en i raden som har både Strikeforce och Invicta på meritlistan. Hon gjorde sin MMA-debut under april 2007 och har sedan sin debut hunnit med 18 matcher, uppdelat på 13 vinster och fem förluster. I Strikeforce hann hon med tre matcher, varav en förlust medan hon i Invicita höll sig obesegrad under de två matcherna hon gått.
McMann har ännu inte hunnit med fullt så många matcher som Davis och gjorde sin MMA-debut under maj 2011. Till skillnad från Davis så är hon dock obesegrad i sin MMA-karriär med fem raka vinster. Hon hann dock aldrig gå någon match i Strikeforce, men en match på Invicta 3 hann hon genomföra innan ett kontrakt med UFC skrevs. En annan intressant detalj är att hon 2004 plockade hem ett silver i fristilsbrottning på OS i Athen.
De båda ingår nu i UFC:s kvinnliga bantamviktsdivision som innehåller deras titelhållare Ronda Rousey, utmanaren Liz Carmouche, Miesha Tate, Cat Zingano och nu också Alexis Davis samt Sara McMann.


