Arman Tsarukyan missade chansen att få gå för bältet efter sin seger mot Dan Hooker. Han har riktat kritik mot att UFC valde att matcha Paddy Pimblett och Justin Gaethje istället i titelmatchen och frågar sig nu vem han ens kan möta i divisionen.
När UFC presenterade huvudkortet till UFC 324 i januari stod det klart att Arman Tsarukyan inte får chansen att gå för bältet. Istället valde UFC att matcha Paddy Pimblett och Justin Gaethje i en duell om interimbältet medan mästaren Ilia Topuria tar en paus för att reda ut privata saker.
Gjorde comeback på UFC Qatar
Tsarukyan gjorde nyligen sin comeback till UFC på UFC Qatar efter över ett och ett halvt års frånvaro. Där besegrade han Dan Hooker redan i andra ronden och meddelade där att han var tillbaka med besked. Efteråt utmanade han Ilia Topuria om bältet ytterligare en gång som den förstarankade fightern i lättviktsdivisionen.
”Vem kan jag ens möta?”
När han inte fick chansen att gå för bältet valde han att uttrycka sitt missnöje på sociala medier. Nu ifrågasätter sig fightern vem i lättviktsdivisonen som han kommer kunna möta i sin nästa match när flera andra är upptagna.
”Bortsett från Max Holloway, vem kan jag ens möta i lättviktsdivisonen? Förhoppningsvis kan jag få chansen för BMF-bältet.”
Holloway lär möta Oliveira
Holloway har för tillfället BMF-bältet men mycket talar på att han kommer försvara det mot Charles Oliveira. Under måndagen gick rykte till och med så långt att UFC råkade publicera ett inlägg från sitt brasilianska konto där de bekräftade att matchen var klar till UFC 324. Inlägget togs sedan bort och ingen bekräftelse har kommit för mötet.
Tsarukyan har slut på alternativ
Därför lämnar det Tsarukyan utan någon tydlig motståndare härnäst. Ilia Topuria har tagit en kort paus, Paddy Pimblett och Justin Gaethje möts om interimbältet och Charles Oliveira kommer förmodligen möta Max Holloway om BMF-bältet. Redan där är samtliga i topp fem borta. På sjätteplats är Dan Hooker som Tsarukyan precis mötte.
Därför verkar det som att armeniern kommer få ta en match mot någon rankad sjua eller lägre, trots att han själv är rankad som etta. Rimliga matcher hade därför kunnat vara mot sjunderankade Mateusz Gamrot eller åttonderankade Benoit Saint Denis. Annars kommer Tsarukyan få vänta ett bra tag på sin nästa match.


