UFCs före detta mästare i lätt- och weltervikt; BJ ”The Prodigy” Penn var senast aktuell på UFC on Fox 5. Han mötte den unga kanadensaren Rory ”Ares” MacDonald, och blev fullständigt dominerad i tre ronder. Det var Penns andra raka förlust via enhälligt domslut, han förlorade tidigare mot Nick Diaz på UFC 137. Sedan 2010 har ”The Prodigy” endast vunnit en av sina sex matcher i UFC, förlorat fyra, och gått en match mot Jon Fitch på UFC 127 som blev oavgjord. Hans enda vinst sedan han förlroade lättviktstiteln mot Frankie Edgar på UFC 112 var via en knockout mot Matt Hughes endast 21 sekunder in i den första ronden på UFC 123.
Efter förlusten mot Diaz talade den före detta lättviktsmästaren om att han planerade att gå i pension, men ändrade sig sedan för att möta MacDonald. Efter den tunga förlusten på UFC on Fox 5 är det flera som spekulerat kring hawaiianens framtid i sporten, och om det inte är dags att lägga handskarna på hyllan.
Penn talade om eventuell pension på Inside MMA, transkriberat av MMA Mania, och var inte säker på hans framtid inom MMA.
”I am taking some time to figure it out,” sa Penn enkelt.
Med ett nuvarande MMA-rekord på 16-9-2, tycker ni Penn borde fortsätta tävla i UFC, eller borde han gå i pension?



