Vi har en potentiell tungviktsmatch framför oss, Brendan Schaub vs Fabricio Werdum. Igår rapporterade vi att Werdum via Twitter berättat för omvärlden att han var rätt sugen på att möta Schaub i en match i UFC
”Let’s do this. Tell me where to sign,” säger Schaub på MMAWeekly Radio. ”I’m always ready. You never have to get ready if you’re always ready. A big card would be that Super Bowl card early February, something to think about.
Tell me where to sign.”
Efter Werdum hade publicerat denna utmaning på Twitter så exploderade Schaubs telefon, mail och twitter-flöde med vad Werdum hade sagt, och det ser ut som att han var lika intresserad av att möta Werdum som Werdum var att möta Schaub. Det är bara det här lilla problemet med ett kontrakt i UFC för Werdum, men det bör vara löst ganska snart. Det här skulle mycket väl kunna vara en rätt bra återvändningsmatch för Werdum, i februari kanske?



