Under gårdagen blev det officiellt att Derek Brunson inte klarade sitt syntest, vilket innebar att han inte blev godkänd för att gå en match emot Ronaldo ”Jacare” Souza på Strikeforce: Tate vs Rousey den 3 mars. Strikeforces matchmäklare slösade ingen som helst tid för att jaga ifatt en ny motståndare, något som MMAnytt nu exklusivt kan rapportera.
Enligt källor nära till situationen så kommer Bristol Marunde att ersätta Brunson i matchen, och kommer således att möta Jacare Souza om drygt 1,5 vecka.
Murande blir ett nytt ansikte i Strikeforce i samband med det här då han kommer att göra sin Strikeforce-debut. Tidigare har han fått ihop 15 vinster och 6 förluster innan Strikeforce var tillräckligt intresserad. Det kan ha att göra lite med att han bara förlorat en gång under de senaste 10 matcherna, och kommer nu närmast ifrån fyra raka vinster.
Så med den erfarenheten kommer nu Murande att kliva in i Strikeforce bur den 3 mars där Jacare står på andra sidan och väntar.



