Det har under den senaste tiden ryktats en del om ett möte mellan Chael Sonnen och Rashad Evans. Sonnen frågade Rashad via Twitter om han var ledig den 16 november och Evans svarade att han inte hade något bokat det datumet. UFC meddelade under kvällens Pre Fight Show inför UFC Fight Night 28 att matchen kommer att ske på UFC 167 och väntas vara galans delade huvudmatch.
Chael Sonnen åkte i UFC-återkomsten 2009 på en submissionförlust mot Demian Maia men han har sedan dess endast förlorat mot Anderson Silva x2 och Jon Jones på sina nio senaste matcher. Han valde trots förlusten mot Jones att stanna kvar i viktklassen och besegrade Mauricio ”Shogun” Rua via submission i sin senaste match. Detta innebar att han gjorde entré på den officiella rankinglistan för lätt tungvikt, han ligger där på en niondeplats.
Rashad Evans blev av med sitt bälte i mars 2009 mot Lyoto Machida men fick en ny chans på titeln efter att ha radat upp segrar mot både Thiago Silva, Rampage, Tito Ortiz och Phil Davis. Han åkte i titelmatchen mot Jones på en domslutsförlust och förlorade även överraskande mot Antonio Rogerio Nogueira i matchen efter det. Hans domslutsvinst över Dan Henderson tidigare under sommaren gav honom en skjuts upp i rankingen och han återfinns nu på plats nummer 5 i viktklassen.
Chael Sonnen vs. Rashad Evans
UFC 167 går av stapeln den 16 november i MGM Grand Garden Arena i Las Vegas, Nevada. Huvudmatchen kommer att vara en titelmatch i weltervikt mellan Georges St-Pierre och Johny Hendricks.
Huvudkort
- Titelmatch i weltervikt: #C Georges St-Pierre vs. Johny Hendricks #1
- Lätt tungvikt: #9 Chael Sonnen vs. Rashad Evans #5
- Weltervikt: #3 Rory MacDonald vs. Robbie Lawler #8
- Weltervikt: Josh Koscheck vs. Tyron Woodley




