Det skrevs nyligen om att Cheick Kongo (18-8-2) hade skrivit på för Bellator och han har nu fått en motståndare för debuten. Bellator meddelade under nattens gala att han i semifinalen för den kommanade tungviktsturneringen kommer att möta engelsmannen Mark ”The Hand of” Godbeer (8-1).
Cheick Kongo debuterade för UFC redan 2006 och hann med att gå arton matcher för organisationen. Han lyckades besegra namn så som Mirko Cro Cop och Pat Barry men åkte även på förluster mot Cain Velasquez och Frank Mir. Tiden i UFC avslutades med tre mindre bra prestationer, han förlorade via T/KO mot Mark Hunt och Roy Nelson och vann endast mot Shawn Jordan i en mycket seg match. UFC valde då att inte förlänga kontraktet.
Mark Godbeer satte igång MMA-karriären 2009 och inledde med en TKO-vinst mot Sam Hooker. Han hann med att rada upp sju raka segrar innan han åkte på en TKO-förlust mot Anthony Taylor, han besegrade blant annat den tuffe sydafrikanen Fraser Opie. Förlusten gjorde att han valde att gå upp till tungvikt och han gick i den nya viktklassen segrande via TKO mot Catalin Zmarandescu. Det var tänkt att han skulle debutera i förra årets tungviktsturnering innan matchen mot Ron Sparks ställdes in.
Bellator 101 går av stapeln den 27 september i Rose Garden Arena i Portland, Oregon. Mötet mellan Kongo och Godbeer väntas vara galans huvudmatch. Ett annat namn som väntas deltaga i turneringen är Lavar Johnson, han har ännu inte fått någon motståndare.
Huvudkort
- Semifinal i tungvikt: Cheick Kongo vs. Mark Godbeer
- Kvartsfinal i lättvikt: Marcus Davis vs. Alexander Sarnavskiy
- Kvartsfinal i lättvikt: John Alessio vs. Will Brooks
- Kvartsfinal i lättvikt: Saad Awad vs. Martin Stapleton
- Kvartsfinal i lättvikt: Rich Clementi vs. Ricardo Tirloni
Underkort
- Lättvikt: Marcin Held vs. TBA
- Mellanvikt: Tyson Jeffries vs. Joe Pacheco
- Weltervikt: Nathan Coy vs. Andy Uhrich
- Mellanvikt: Peter Aspenwal vs. Jeremiah Riggs
- Lättvitk: Brent Primus vs. Scott Thometz
- Lättvikt: Breat Alvarez vs. Austin Springer


