Idag får MMA-fans världen över äntligen veta vad framtiden håller för Georges St. Pierre.
Uppgifterna om Georges St. Pierres (25-2) planerade presskonferens på fredagen verkar ha oroat UFC. Till en början kom vd Dana White ut och garanterade att det hela inte handlade om pension utan endast var en invigning av ett köpcentrum. Nu har man alltså, på väldigt kort notis, anordnat ett konferenssamtal med media som sätter igång vid 20:20. Närvarande” kommer vara welterviktsmästaren tillsammans med just Dana White.
Spekulationerna om St. Pierres eventuella pension tog återigen fart när planerna om presskonferensen blev kända, till stor del eftersom evengemanget inte anordnas av UFC. Som sagt var White snabb med att förneka dessa, medan det alltjämt har varit tyst från ´Rush´ sida.
Ända sedan kanadensarens utspel som omedelbart följde det framgångsrika titelförsvaret mot Johny Hendricks (15-2) på UFC 167, så har mästarens framtidsplaner varit oklara. Från UFC:s sida har man bland annat uppgett att ett återmöte med Hendricks redan håller på att planeras, medan man från St. Pierres läger snarare har lutat åt motsatt håll. Nu är dock dagen kommen då alla frågor ska bli besvarade och då vi får veta om det kontroversiella beslutet som tillät St. Pierre behålla sin titel var det sista vi såg av en av de bästa MMA-utövarna som någonsin satt på sig ett par handskar.


