Efter att brutit bröd med Whittaker
Israel Adesanya är öppen för att träna med Alex Pereira. Tidigare i januari delade den före detta mellanviktsmästaren en inlägg på Instagram där han sågs träna med sin tidigare rival Robert Whittaker. De två satt sedan i Adesanyas soffa och pratade om deras historia och den plats de är på i livet och i sina karriärer. Rivaliteten är över och de två före detta mästarna i mellanviktsdivisionen har valt att bryta bröd istället för att hålla fast i det förflutna. Efter Whittaker verkar det nu vara dags för en annan mellanvikts-rivalitet att brytas.
Stolt över sin historia med Pereira
I en intervju med Ariel Helwani under gårdagen berättade den regerande mästaren i lätt tungvikt, Alex Pereira, att han inte har något alls emot Adesanya. Pereira var tydlig med att han uppskattar Adesanya och att han inte hade varit på den position han är idag om det inte vore för hans rivalitet med Adesanya.
Även Adesanya har blivit intervjuad av Helwani. I intervjun får han reagera på Pereiras ord. Efter ett inledande skämt om att bli känslosam är han ärlig om sin historia med Pereira.
– Jag känner likadant. Gud gav mig en stor motståndare i Alex Pereira, han gav mig en stor utmaning, sade Adesanya.
Därefter berättar Adesanya att han inte heller önskar Pereira något illa. Han är tacksam för deras rivalitet men är redo att lämna det i det förflutna.
Israel Adesanya stänger inga dörrar
För Adesanya är det stort att han är en av de som har lyckats stoppa brassen som annars har kört över sina andra motståndare i UFC. Pereira var även öppen med att han kan tänka sig att träna tillsammans med Adesanya i framtiden. När Adesanya får höra detta lyser han upp i ett leende. Även om den tidigare mästaren inte vill tvinga fram något är han tydlig öppen för att träna tillsammans med Pereira.
– Ja, jag är öppen för det, sade Adesanya och fortsatte:
– Vi alla är på samma resa. Vi försöker göra det bästa för våra familjer och samtidigt uppnå våra drömmar. Jag kan inte hata på någon som är inne på samma resa som mig. Jag kan, men det ger mig inget, uttryckte Adesanya.


